ZEEUWS-VLAANDEREN 19 ORANJEFEESTEN ZEEUWS-VLAANDEREN Koningsdag en de Markt in Axel is leeg? Een voorbijganger weet raad. „Alles is verplaatst naar de sporthal." maandag 29 april 2019 Het regent niet, maar waait wel vrij hard. ,,We hadden dit jaar juist grote opblaas bare speeltoestellen gehuurd'', vertelt oranjecomité- bestuurslid Rob van Dijk. ,,Stel je voor dat die lucht in zouden vlie gen In de sporthal, iets verderop in Axel, zijn volop kleine attracties. Een meisje valt op. Ze heeft een prachtig kroontje op haar hoofd. Selena Geerling, haar moeder, onthult het geheim. ,,Ze is een Koningskind!" De jarige Lizzie (6) kijkt er wat verlegen bij. Oranjecomité-voorzitter Peter Snoodijk komt een praatje ma ken. ,,Het is goed dat wij naar de sporthal zijn uitgeweken'', kijkt hij tevreden rond, ,,maar het is zo jammer dat Koningsdag al jaren in de meivakantie valt. Het zou anders nog drukker zijn." Het is een vaker gehoord ge luid, ook in Sint Jansteen waar het oranjecomité te gast is bij VV Steen. Disney-prinsessen Belle en Ariël stelen de show. Nicole Seghers, al jaren voorzitter, ge niet. Koningsdag is in Sint Jans teen echt een kinderfeest. Nicole: ,,We hadden eerder ook een rom melmarkt, maar in Hulst is echt een hele grote. Daar kunnen we toch niet tegenop." Die Hulster rommelmarkt is op de Steensedijk. Christianne van de Waart-Mangnus, uitgedost met vrolijk oranje hoedje, is er al jaren te vinden. ,,Ik ben m'n zol der aan het leegmaken, en die van mijn vriendinnen." Ze heeft goed verkocht, al is het stiller dan andere jaren. Koopjes jagers komen toch wel, zoals Phi lip van de Velde uit Vogelwaarde. Hij heeft een hele boodschappen- trolley volgeladen, vooral met ge reedschap. Of hij daarmee thuis kan komen? ,,De enige die er iets van vindt'', antwoordt hij vrolijk, ,,is m'n portemonnee. Daar ben ik zelf baas over." Op naar Philippine. Daar ge beurt rond 12.00 uur iets wat vroeger de normaalste zaak van de wereld was op Koningsdag, maar in korte tijd taboe werd: het oplaten van oranje ballonnen. Afbreekbaar Maikel de Clippelaar van het lo kale oranjecomité ziet er geen kwaad in. ,,Alles aan onze ballon nen is biologisch afbreekbaar." De kinderen hebben er lol in, al komen veel ballonnen niet verder dan de hoge bomen in de buurt. Code Oranje, zonder ballon nen, is het ook in Westdorpe, waar jongeren zich tegenover res taurant De Baeckermat uitleven op een Zeskamp XXL en ouderen in woonzorgcentrum 't Verlaet genieten van oer-Hollandse klas siekers als Aan de Amsterdamse grachten. Zanger is Fabrice Lottin, een Westdorpse Belg. Hij bewijst: Koningsdag is van iedereen. Koningsdag van Axel tot Westdorpe Harmen van der Werf Axel Philippine houdt traditie in stand: oranje ballonnen, maar dan wel biologisch afbreekbare, worden opgelaten. fotos peter nicolai Koningskind in Axel, Lizzie (6), is net als k°rnng WiMem- Alexander jarig op 27 april. Philip van de Velde uit Vogel waarde op de rommelmarkt in Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50