'Met psychische klachten vraag je niet snel om hulp' Spaanse socialisten van Sanchez blijven grootste App hulpmiddel bij depressie 4 SCHOOLGENOTEN CHAMPIONS LEAGUE Drie oud-leerlingen van de Open Scholen gemeenschap Bijlmer staan morgen in de halve finale van de Champions League. Op de OSB zijn ze trots op Jan Vertonghen, Daley Blind en Toby Alderweireld. Al op de basisschool is Diantha het mikpunt van pesterijen. Ook op de middelbare school gaat het pesten door. ,,Ik had altijd het gevoel dat ik anders was. Ik liep voor op klasge noten en bleek hoogbegaafd'', legt ze uit. Als ze in de tweede klas toch blijft zitten, raakt ze in een neer waartse spiraal. ,,Ik dacht: nu heb ik ook mijn intelligentie niet meer om op terug te vallen. Ik was de con trole over mijn leven kwijt.'' Ze stopt met eten. Want daarover heeft Diantha wel controle: ze is 'goed' in niet eten. Als 14-jarige pu ber ontwikkelt ze anorexia en leeft ze van crisis naar crisis. ,,Er zat na tuurlijk meer achter die eetstoor nis. Ik had het idee dat ik er niet mocht zijn en maakte mezelf letter lijk minder'', verklaart ze. Boven dien had ze een nare seksuele erva ring, waardoor ze niet aantrekkelijk wil zijn voor mannen. ,,Als je niet eet, voel je niet zo veel en krijg je juist adrenaline. Als ik weer ging eten, ging ik meer voelen en zie daar maar mee om te gaan.'' Zelfmoordpoging Diantha raakt psychisch zo in de knoop dat ze op haar 15de een eerste zelfmoordpoging doet. ,,Ik kon heel depressief zijn. Dan ging ik naden ken over de zin van het leven en kwam tot de conclusie dat het geen zin heeft. Dan prikte ik een datum waarop ik zelfmoord zou plegen.'' Pas als ze de diagnose autisme krijgt, vallen de puzzelstukjes enigszins op hun plek. ,,Ik krijg de hele dag prikkels binnen, die kosten me enorm veel energie. En ik heb duidelijkheid nodig.'' Ze vertelt het nu ogenschijnlijk makkelijk, maar ze komt van ver, had honderden uren therapie. Als tiener is het lastig om over gevoe lens te praten. ,,Ik stond te weinig stil bij wat ik voelde. Terwijl alleen al het voelen kan helpen om jezelf beter te leren kennen.'' Inmiddels gaat het stukken beter. Ze studeert psychologie en werkt als ervaringsdeskundige. Ze heeft geleerd te praten. De G-Moji app had Diantha kunnen helpen. Ze hoopt dat veel jongeren met psy chische problemen er baat bij zul len hebben. ,,Als iemand je de hand reikt, is het makkelijker om hulp te ontvangen. Ik denk ook dat je daar door een crisis voor kunt zijn.'' Diantha vond de 'stemmings- trackers' die ze wel eens gebruikte - een dagboek om haar gevoelens te leren begrijpen - confronterend. ,,Ik voelde mijn eigen emoties niet goed aan. Als ik zag dat ik slechte gevoelens had, ging ik me ook slecht voelen.'' Maar, zegt ze: ,,Met een emoticon kan je veel uitdruk ken. En deze generatie praat in emoji's.'' e zijn op zich wel wat ge wend bij de OSB. Want het is ook de vroegere school van de voetbal lers Ryan Babel en Gre gory van der Wiel en BN'er Wendy van Dijk. Toch zei wiskundedocent Hein Butteling destijds op een goede dag nog tegen Jan Vertonghen en Daley Blind: ,,Ik maak nu een foto van jullie samen. Voor later, als jullie beroemd zijn.'' Hij wist niet dat zijn leerlingen zo'n zestien jaar later tégen elkaar zouden strijden om de heilige graal in het Europese clubvoetbal, de Champions League. Jan Vertonghen en Toby Alderweireld voor de Lon- dense club Tottenham Hotspur, en Daley Blind voor Ajax, de club waar hij dit seizoen juist weer terugkeerde. Met een beetje geluk speelt een an dere ex-leerling, de Belg Thomas Vermaelen, in de andere halve finale met zijn club FC Barcelona. Zal je net zien, kan hij die foto nu natuurlijk net weer niet vinden. Maar leuk vindt Butteling de wedstrijd van dinsdag wel. Hij had kunnen weten dat zijn leerlingen het ver zouden schoppen. De weg naar de voetbaltop is doorgaans geplaveid met obstakels. ,,Maar Danny, Jan en Toby zorgden ervoor dat ze altijd precies op tijd wa ren als ze met het busje werden ge haald dat hen naar Ajax bracht'', weet docent Rob Barkey nog. „Precies vol gens de heilige drie-eenheid die de school met Ajax had afgesproken. School, thuis en Ajax. Bij alle drie moest het goed gaan.'' ,,Het is wel opvallend'', zegt docente Engels An- nemieke Duyvendak. ,,Dat juist de jongens die altijd zo gedisci plineerd waren, hun huiswerk op tijd af hadden en goede cijfers haalden, het uiteindelijk het verst hebben geschopt. Want er zaten hier ook een paar jeugdspelers van Ajax die helemaal niet gedisciplineerd wa ren. Van hen hebben we nooit meer iets gehoord.'' Wat Butteling tegenwoordig met name zo opvalt - buiten dat het in middels flink uit de kluiten gewassen kerels zijn geworden: ,,Hun inter views na de wedstrijd. Zo welbe spraakt. Ik zie weleens interviews Zo welbespraakt. Ik denk dat de school daar een bijdrage aan heeft geleverd met voetballers die allemaal zo cliché zijn. Ik vind dat deze drie jongens écht wat te melden hebben. Ik denk dat wij daar als school een bijdrage aan hebben geleverd.'' Duyvendak is extra trots nu ze 'haar' Vertonghen in het Engels in terviews ziet geven als speler van het Londense Tottenham Hotspur. „Na tuurlijk nog beter dan hij er toen in was.'' Haast geen rauwe vooroordelen van de Amsterdamse Bijlmer zijn te Edwin Winkels Barcelona Waar de PSOE van Sanchez groeide van 85 naar 123 zetels, stortte de tra ditionele rivaal, de Volkspartij (PP), in van 137 maar 65 zetels. Die partij verloor minder zetels dan verwacht aan het extreemrechtse Vox (24, waar er bijna 40 waren verwacht), maar veel meer aan het liberale Ciudadanos, dat met 57 dicht in de buurt kwam. Samen kon dat rechtse blok van drie partijen, die van de strijd tegen Sanchez en diens dialoog met de nationalistische Catalaanse en Bas- kische partijen de speerpunt van hun campagne hadden gemaakt, W Historisch was de instorting van de Volkspartij PP van oud-premier Rajoy met 148 zetels niet in de buurt ko men van de mogelijk progressieve coalitie van de PSOE en het antika pitalistische Podemos. Die zouden met 166 zetels - tien onder de meerderheid - samen een regering kunnen vormen, al blijft Sanchez liever in zijn eentje aan de macht. Was de winst van de PSOE ver wacht, historisch was de instorting van de PP van oud-premier Rajoy, die vorig jaar door een motie van wantrouwen door Sanchez werd afgezet. Rajoy verdween direct van het politieke toneel, en zijn opvol ger Pablo Casado koos een veel con servatiever pad, vooral om de stroom van kiezers naar het ex treemrechtse Vox te dempen. Dat pakte slecht voor hem uit. De opkomst van de verkiezingen was 10% hoger dan drie jaar gele den. In Catalonië was dat bijna 20%, en de grote winnaar was daar de re gionale partij ERC, waarvan leider Junqueras al anderhalfjaar in de ge vangenis zit en op dit moment te- rechtstaat vanwege het uitroepen van de onafhankelijkheid. Maar vanuit de gevangenis heeft Junque- ras zich al gematigder getoond in de strijd om onafhankelijkheid; zijn partij verdubbelde het aantal zetels, terwijl de partij van de Catalaanse oud-premier Puigdemont, die van uit Brussel keihard vóór afschei ding blijft pleiten, een zetel verloor. Sanchez heeft al aangekondigd dat hij absoluut niets van de onaf hankelijkheid van Catalonië wil weten, en het zal hem goed uitko men als hij de steun van de Cata laanse nationalisten niet nodig heeft om een regering te kunnen vormen. De premier staat met zijn winst in ieder geval veel sterker dan het laatste jaar. maandag 29 april 2019 GO Jeugdhulpverleners kunnen via een app vroegtijdig psychische problemen bij jongeren opspo ren. De 21-jarige Diantha, die in haar pubertijd door diepe dalen ging, had baat kunnen hebben bij de G-Moji app. Ze kampt met een eetstoornis en is autistisch. Ellen van Gaalen Amsterdam Diantha moest haar emoties leren herkennen. foto dingena mol De drie van OSB Nik Kok Amsterdam - Annemieke Duyvendak, docent Pedro Sanchez brengt zijn stem uit. foto getty images Spanje ging gisteravond slapen met een grote verkiezingsover winning van de socialistische premier Pedro Sanchez en een aardverschuiving in de conser vatieve hoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4