II SCHOUWEN-DUIVELAND 19 KONINGSDAG RENESSE maandag 29 april 2019 Oranjeverenigingen ten onder? Niet in Renesse. Wie wil weten wat een écht gemeenschapsgevoel inhoudt, moet naar het dorp van zon, zee en strand. Maar wel op tijd de wekker zetten. De kerkklok heeft net zeven keer geslagen als in de stal van ma nege Grol de stress toeslaat. Waar zijn de oranje sjerpen? Welke route rijden we ook alweer? De ruiters strijken hun wedstrijdkleren glad, merrie Baukje krijgt een glitterbandje in de nationale driekleur. Toeters verschijnen uit tassen. Er wordt gelachen om een bokkige pony. Negen paarden en hun berij ders maken zich op voor een la waaiig rondje door de schemerige straten van Renesse. Net als vroe ger. Voor de ochtendtocht van kinderfietsen met blikjes erach ter, die een paar jaar werd geïn troduceerd, bleek toch te weinig animo. Nu staan de mensen ten minste weer glimlachend bij de voordeur - in hun pyjama - zwaaiend naar de paarden. Jacqueline Pronk, voorzitter van de plaatselijke oranjevereni ging, loopt met de paarden mee tot aan de Kerkring. Leden van muziekvereniging Luctor et Emergo installeren zich bovenop de kerktoren voor de traditionele aubade. Zodra de eerste klanken te horen zijn, stroomt de ring vol mensen. Ook meneer Blom, die de aubade in 1958 in het leven riep, is erbij. Zelfs jongeren die zichtbaar nodig een kater moes ten uitslapen, staren ademloos naar boven. ,,Mooi hè?'', zegt Pronk, wrij vend over haar kippenvel. ,,Ko- ningsdag leeft hier enorm. We hebben dit jaar vijf nieuwe jeugd- bestuursleden. Alleen al dertig vrijwilligers voor de spelletjes. Met al die nieuwe mensen dach ten we erover het hele pro- We overwogen het programma op te frissen, maar waarom zou je mooie tradities weggooien? gramma op te frissen. Maar ja, waarom zou je mooie tradities weggooien?" Dan heb je het dorpsontbijt nog niet gezien, lacht Pronk. ,,Daar werkt iedereen aan mee. De bakker stond de hele nacht broodjes te bakken, de slager ver zorgde vleeswaren, noem maar op." Een passerend busje toetert; Pronk zwaait. ,,Jeroen van Pin- ky's. Die stond tot diep in de nacht in zijn discotheek, maar komt nu naar het dorpshuis om muziek te verzorgen. En echt, het héle dorp komt ontbijten. Nie mand wil het missen." Pronk heeft geen woord te veel gezegd. Om negen uur zit het dorpshuis afgeladen vol. Geen stoeltje is onbezet. Terwijl het nachtegaaltje van Schouwen-Dui veland, zanger Frank, zacht zingt van Wim Sonneveld, buigen de bezoekers zich over een ontbijt waar menig vijfsterrenhotel een puntje aan kan zuigen. Een oudere dame tikt haar eitje en knipoogt naar de verbijsterde verslaggevers. ,,Bofkonten zijn we." SD 'Echt het héle dorp komt ontbijten' Wendy Wagenmakers Renesse De aubade vanaf de kerktoren van Renesse is traditie tijdens Koningsdag. fotos marieke mandemaker -Jacqueline Pronk Ook de rest van Schouwen-Duiveland Het hele dorp komt samen voor het ontbijt in het viert feest! Jaylinn van der Werf steelt de In Nieuwerkerk hebben moeder Esther Passchier en zoon dorpshuis van Renesse. show bij de rondtocht van Oosterland. Thijs lol met het koekhappen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46