II 3 Prinses Amalia speelde een hoofdrol tijdens Koningsdag. Als voorbereiding op haar toekomstige taken, maar ook om jongeren te enthousiasmeren voor de monarchie. maandag 29 april 2019 gen, over 952 nachtjes slapen om exact te zijn, wordt Amalia 18 jaar en vanaf dat moment is ze - een tikkel tje morbide - slechts één hartslag verwijderd van de troon. Met andere woorden: zulke gesprekjes vallen on der de voorbereiding op haar toe komstige taken. Maar er speelt meer: de populari- teitsfactor. Onderzoeksbureau Ipsos kwam twee weken geleden met op merkelijke cijfers over de populariteit van het koningshuis onder jongeren. Was in 2007 70 procent van de Ne derlanders tussen de 18 en 34 jaar nog enthousiast over de monarchie, nu is dat percentage geduikeld tot 55. Tege lijkertijd is er in het hele koninkrijk van de Oranjes een enorme nieuws gierigheid naar Amalia, de prinses die we vrijwel niet kennen. Dat mer ken wij ook aan de hoge bezoekcijfers op de site van deze krant bij berich ten over de Prinses van Oranje. Prak tisch en publicitair dus hét moment om Amalia meer profiel, meer smoel te geven. Zelfbewuste dochter Logische vervolgvraag: gaat Neder land de komende tijd veel meer van haar zien? In Amersfoort herhaalde koning Willem-Alexander zijn man tra: ,,Het belangrijkste is om eerst je zelf te leren kennen, voordat je de pu blieke zaak kunt dienen.'' Wellicht ziet hij thuis op paleis Huis ten Bosch een heel zelfbewuste dochter - zo kwam ze zaterdag in Amersfoort in elk geval wel over - en neemt hij haar meer en meer mee naar publieke optredens waar jonge ren ook op afstemmen. Altijd goed en verbindend zijn sportwedstrijden. Ik wil mezelf zo goed mogelijk neerzetten. En geen showversie van mezelf Het WK voetbal voor vrouwen in Frankrijk komende zomer bijvoor beeld. Waarom niet, met de Oranje Leeuwinnen als favoriet? En een jaar later: de Olympische Spelen in Tokio. Amalia was er in 2014 in Rio de Janeiro al bij, met haar ouders en zusjes op de tribune. Kijk niet gek op als ze haar vader in Japan prominent vergezelt bij de huldiging van een gouden judoka, roeier of wielrenner. Echt baanbrekend zou het zijn als prinses Amalia zich de komende ja ren ook op een ander terrein roert: het klimaat. Een belangrijk onder werp, dat zeker ook leeft onder Ama- lia's collega-pubers. Meer dan tien duizend scholieren trokken begin dit jaar naar het Malieveld in Den Haag, om te demonstreren voor een beter klimaat. Dat beseft Amalia ongetwijfeld ook. En anders de talrijke adviseurs rond haar familie wel. De zon scheen nauwelijks op Koningsdag. En toch hadden twee feestvier ders in Amersfoort een schaduw: koning Wil- lem-Alexander en koningin Maxima. Overal waar de blikvangers stonden en gingen, werden ze vergezeld door hun oudste dochter, prinses Amalia (15). Veel nadrukkelijker dan voor gaande jaren en veel meer dan haar jongere zusjes Alexia en Ariane zocht en vond de voorbestemde volgende koningin van Nederland zaterdag de spotlights, tijdens een editie van Ko ningsdag die maar om één reden his torisch was: haar toekomstige ko ninkrijk zag Amalia urenlang, in volle glorie. Omdat ze niet bij haar ja rige vader en stralende moeder weg te krijgen was, maar ook omdat ze uitvoerig betrokken werd in de ge sprekken die haar ouders voerden met televisieverslaggevers langs de route in Amersfoort. Eerst met Dionne Stax van de NOS, die Amalia en haar zusjes drie jaar eerder tijdens Koningsdag in Zwolle al wat vragen stelde. Totaal onvoor bereid en spontaan klonk het destijds in hofkringen, maar dat waren de media-optredens van Amalia - in Zwolle door Stax nog aangesproken met je, in Amersfoort met u - van za terdag overduidelijk niet. Bizar leven Even verderop nam Amalia uitge breid de tijd voor een gesprek met journalisten van RTL en SBS. Ze gaf een eerste inkijkje in haar bizarre le ven: ,,Het is af en toe nog even on werkelijk voor mij om te realiseren dat dit echt mijn leven is, maar ik heb het altijd heel leuk.'' En ook: ,,Ik wil mezelf zo goed mogelijk neerzetten. En geen showversie van mezelf.'' Bingo, historische uitspraken! Quotes die door de media herhaald en herhaald zullen worden bij mar kante momenten in haar leven: wan neer ze 18 wordt, voor haar huwelijk, in portretten rond de troonswisse ling, haar 50ste verjaardag, haar abdi catie en waarschijnlijk ook nog bij haar overlijden. Waarom zagen en hoorden we dit jaar zo veel meer van onze toekom stige vorstin? Het antwoord is twee- Prinses Amalia stond tijdens Koningsdag uitdrukkelijk in ledig: over minder dan duizend da- de schijnwerpers. foto frank van beek, pim ras GO Nederland ziet Amalia ontluiken —Prinses Amalia ®Kijk op de site bij /video De koning spreekt vol lof over Amersfoort. Jeroen Schmale Amersfoort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3