Koninasdaa O zorgt voor oer-Hollandse polonaise in Sydney Ook met man blijft Verena (21) vrachtwagenchauffeur 22 MEDIA CULTUUR VINCENT LUISTERT RADIO Ruim tweeduizend Nederlanders verzamelden zich down-under voor een Oranjefeest. ,,Zo ver van huis zo'n enthousiaste zaal voor je neus." Quote van de dag Ik geef geen mening over politiek, ikwil mijn achterban niet beïnvloeden HAVEN ORANJECONCERT Ik had geen idee dat Nederlanders in Australië zo graag wilden dat ik hier zou spelen maandag 29 april 2019 Zaterdagmorgen 11 uur. De deuren van de bus gaan open. Verslaggever Karin Alberts staat erbij voor Radio 1. Er staan zielige mensen al uren in de regen, ze dachten dat ze de beste plek hadden, maar ze kunnen geen glimp van de koning en zijn ge volg opvangen. Dat maakt uiteraard niets uit, want ze zijn wij, iedereen is Wij Amersfoort. De Oranjes storten zich in de massa. Amalia in een dun jurkje, de koning nog met een beetje nat haar, hij had geen tijd meer om voor het weggaan de föhn erop te zetten. Prins Maurits is gewapend met een selfiestick en Alexia kijkt nu al verveeld. Ze schudden han den, honderden, duizenden handen. De sound is die van vorig jaar en van het jaar daarvoor. Men is trots, blij en vereerd. En waarom ook niet? Ze zijn er en het wordt ook nog eens droog. Sterker nog, er komt zelfs een Oranjezonnetje aan te pas. Prins Bernhard jr. kijkt geïnteresseerd om zich heen. Je hoort hem denken: wat staat hier allemaal te koop? Men baant zich gestaag en highfivend een weg door een woud van telefoons. ,,Fijne dag nog", zegt Maxima. ,,Fijne dag nog", zegt Lau- rentien. We hebben hier duidelijk te maken, analy seren de deskundigen vanuit de bovenzaal van het Amersfoortse café De Observant, dat dienstdoet als centrale Radio 1-studio, met een feelgoodmoment voor alle mensen. Jort Kelder, die samen met Simone Weimans pre senteert, probeert wat leuks. ,,Kijk nou eens, Zijne Majesteit vermaakt zich wel. De koning heeft een dubbele portie lachgas genomen." Niemand van de aan tafel zittende Amers- foorters reageert. Men zwaait en selfiet van daag het cynisme weg. Tegen zo'n wij-golf is niemand opgewassen. We staan nu op de Varkensmarkt. Daar staat duurzaamheid centraal. Daar worden tassen gemaakt van de oranje banieren die aan de dranghekken hangen. Die banieren op hun beurt zijn gemaakt van petflessen. Ze maken dus van gerecyclede producten recyclepro- ducten. Zou het iemand opvallen, over recycling ge sproken, als ze volgend jaar de Koningsdag van dit jaar op Radio i herhalen? Nee, waar schijnlijk niet, Koningsdag is het geluid van het wezen van Nederland, dat veel minder is veranderd dan men altijd denkt. R. Kelly heeft leer probleem' Adele met nieuwe man Maarten van Dun De kapitein van de veerboot in Sydney wreef in zijn ogen eergisteren, toen hij aanmeerde vlakbij het beroemde Opera House: daar stonden honderden in oranje geklede passagiers klaar, in uitgelaten feeststemming. Eenmaal aan boord gaat de boot al snel 'van voor, naar achter, van links, naar rechts'. Als Nederlanders feestvieren doen ze dat op bekende wijze, juist aan de andere kant van de wereld. Er is goede reden voor een feest op Koningsdag in Sydney: Guus Meeuwis, die in Neder land elk jaar het Philips-stadion meer maals uitverkoopt met zijn Groots met een zachte G-show, is in Australië voor een langverwacht concert voor de Nederlandse gemeenschap: G'day met een zachte G. Zo'n 2200 Neder landers in Australië hebben kaarten gekocht voor het concert in een pop zaal vlak bij de beroemde Sydney Har bour Bridge. Speciaal Aan het water van de Sydney Har- bour bereidt Guus Meeuwis zich voor. Het is enkele uren voor het con cert. ,,Zo ver zijn we niet eerder van huis geweest. Het is heel speciaal om aan de andere kant van de wereld te spelen." Eerder trad Guus Meeuwis al op in Parijs, Dubai en de Antillen en in Londen in de wereldberoemde Royal Albert Hall. Hoe krijg je een van de bekendste artiesten van Nederland zo ver om op Koningsdag naar de andere kant van de wereld te reizen? Nadat een Ne derlander die al in Australië woont jaren geleden op Facebook had geop perd dat Guus Meeuwis misschien weleens kon komen zingen, begon een campagne om de Brabander naar Australië te halen. Een kerkkoor uit Melbourne zong 'Guus kom naar Oz', en toenmalig Radio 538-dj Edwin Evers werd ingeschakeld. Meeuwis: ,,Ik had geen enkel idee dat de Neder landers in Australië zo graag wilden dat ik hier zou spelen. Totdat ik steeds vaker de vraag kreeg wanneer ik naar Sydney zou vertrekken." Het zou uiteindelijk nog vier jaar duren, want Meeuwis is geen artiest die met een gitaar op een barkruk zit: als hij speelt, komt hij met de hele band. Toen vier Nederlandse vrijwil- Ze werd al een paar keer aan gehouden door de politie. Zo'n jong meisje in zo'n grote vracht wagen? Dat kon niet kloppen. Elke keer kon Verena de argwaan van de agenten pareren door haar groot rijbewijs te tonen. De inmiddels 21-jarige truck ster had nog nooit een relatie, daarom riep ze de hulp in van Gwen van Poorten, die de truc kers in de onlinedatingserie Trucker zoekt Vlam koppelt aan de vrijgezellen. In het geval van Verena kwamen zes mannen op dagen voor een speeddate, alle maal chauffeurs. ,,We hadden meteen veel overeenkomsten.'' Met de helft van dit gezelschap volgen aan het eind van de week drie langere dates, waarna er ho- pelijk voor Verena een match over blijft. Wie het ook wordt, hij moet er niet op rekenen dat ze haar werk op offert. ,,Geen denken aan. Via Tinderdates kwam ik weleens in aanraking met van die macho's die vinden dat alleen mannen een vrachtwagen mogen bestu ren. Die vielen meteen af. Ze moeten maar wennen aan een vrouw achter het stuur. Eén ding weet ik zeker: dat gaat niet ver anderen. Ik blijf dit werk doen.'' Vandaag verschijnt op de site van deze krant de eerste van drie afleveringen. —Volkszanger Frans Bauer laat in WNL op Zondag in het midden hoe hij stemt. ^£•1 fifths IF* «Si GO SHOW De Amerikaanse soulzanger R. Kelly (52) heeft volgens zijn advocaten een leerprobleem. Hij zou zich onvol doende kunnen voorbereiden op de rechtszaak tegen hem op van 7 mei we gens misbruik van vier vrouwen. SHOW De Britse su perster Adele (30) lijkt een week nadat ze haar echtschei ding aankon digde, een nieuwe liefde te hebben. Vol gens The Sun is de zangeres in New York zoe nend gespot met een onbe kende man. 3 ■u Guus Meeuwis 44 Als eerste vrouwelijke vracht wagenchauffeur gaat Verena (21) deze week op zoek naar de liefde in 'Trucker zoekt Vlam'. l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22