ONTDEK HET MOOIE NEDERLAND... I Friesland IJsselmeer Oud Hollandsche Steden 088-70 70 600 20 ZEELAND maandag 29 april 2019 Pianiste Nadezda Filippova verzorgde een recital dat niet alleen respect afdwong, maar ook een verpletterende indruk naliet. Het MuZEEum in Vlissingen werd door haar veroverd. Over technisch kunnen hoeft niet gesproken te worden. Filippova heeft het helemaal in de vingers. Maar ze verbluft met de enorme kracht waarmee zij de Russische piano muziek verdedigt. Met werken van Scriabin, Prokofjev en Tsjaikovski bracht ze een periode in de ge schiedenis van Rusland tot leven. Alle drie geboren in de 19de eeuw, maar wel heel verschillend van stijl en harmonieën. De korte werkjes van Scriabin die werden vertolkt, waren betove rend mooi. In 1894 had de compo nist last van zenuwpijnen in zijn rechterhand en schreef daarom twee composities voor de linker hand. Na de melancholische Pré lude klonk de Nocturne boeiender, mede door de steeds opkomende beweging vanuit het basregister. De snelle loopjes met veel korte nootjes zorgden voor een virtuoze onderbreking. Twaalf jaar later schreef Scriabin vier stukken die de uitgever niet toegankelijk ge- noeg vond voor het publiek. Hij had ongelijk, want Fragilité, Prélude, het Poème ailé en de Danse languide zijn kleine juweeltjes. Zeker als ze zo subtiel gespeeld worden. De zesde pianosonate van Pro- kofjev zou de eerste worden van zijn drie oorlogssonates. Hierin breekt Prokofjev volledig met de romantische ideeën. In de compo sities legt hij een ongelooflijke kracht. Het stevige eigentijdse bouwwerk zit vol afwisselingen tussen harde, stevige akkoorden en zacht vloeiende melodieën. Filippova creëerde een enorme spanningsboog en daardoor ont stond een dynamiek, die hard bin nenkwam. De in stijgende lijn ge hamerde staccato's deden aan snel marcherende soldaten denken. In deel drie, wals in 9/8 met vele mo- dulaties, veranderde de sfeer voort durend. In het snelle vivace toonde de pianiste dat ze zowel virtuoos, als diep gevoelig kon interpreteren. Prokofiev legde zijn gevoel over Rusland in het werk en Filippova is de juiste interpreet om het hele gamma van klankkleuren uit te beelden. Tsjaikovski schreef een reeks pi anowerkjes voor een maandblad. Elke maand één. De namen van de maanden van het jaar dienden als titel, maar ze bevatten de sfeer van de seizoenen. Filippova koos voor twee lentemaanden en een zomer maand. Met accuratesse en een diep muzikaal gevoel werden ze vertolkt. April klonk lieflijk en vol verlangen. De maand waarin de natuur weer tot leven komt, kreeg door het rubato iets prils. De me lodie van Mei, met een mooie on dersteuning door gebroken ak koorden, veranderde even door een koortsachtig centrumdeel, waarna de rust terugkeerde. In Augustus viel het levendige karakter op. Tij dens de oogstmaand bruist het van het leven. Op het contrasteerde middendeel na was vrolijkheid troef. 4-daagse riviercruise per 3*+ MS Allegro Cruise o.b.v. Volpension 3 verschillende vaarroutes Ontdek prachtige Hollandse steden! O.a. Harlingen, Texel Zaandam Stip-begeleiding entertainment aan boord Vertrek mei augustus Bijzondere vaarroute langs Noord-Nederland! Prachtige cruise o.b.v. Volpension O.a. Lemmer, Sneek Leeuwarden Stip-begeleiding entertainment aan boord Alléén vertrek 27 juli Kijk voor ons volledige aanbod op onze website! Filippova verovert MuZEEum Jeanette Vergouwen RECENSIE Nadezda Filippova speelde Russische werken in het MuZEEum. foto ruben oreel Werken van Scriabin, Prokofjev en Tsjaikovski. Door Nadezda Fi lippova (piano). Gehoord zondag 28 april in de Pakhuizen van het MuZEEum in Vlissingen. Voordelige riviercruises! kosten reizen.nl zie stipreizen.nl/crrfib zie stipreizen.nl/crrosb Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20