Tim van Dijke derde in Wim Hendriks Trofee Psychische problemen JOL gaan Walcheren Renner uit Colijnsplaat moet Arne Peters en Bryan Bouwmans voor laten Sport 4 Jeugdhulpverleners verwachten aan het telefoongebruik te kunnen zien hoe jongeren zich voelen. De drempel voor het gebruiken van een app is volgens hen lager dan voor het langskomen voor een ge sprek. In een kleinschalige proef ge bruikten 32 jongeren met psychi sche problemen drie maanden lang de app G-Moji. Onderzoekers van Met die app kunnen we zien hoe jongeren zich voelen en bellen als het niet goed gaat de Universiteit van Amsterdam (UvA) verzamelden samen met de Amerikaanse universiteiten MIT en Harvard alle data. Hoe vaak belden de jongeren? Hoeveel bewogen ze? Elke dag verstuurden de deelne mers een emoticon die verbeeldde hoe ze zich voelden. Patroon In die periode deden twee meisjes een zelfmoordpoging. De onder- zoekers ontdekten bij hen een an der patroon in de emoticons. ,,Eerst zagen we steeds meer negatieve emoties en in de laatste dagen wa ren er geen positieve gezichtjes meer te zien'', vertelt UvA-onder- zoeker Levi van Dam. Uit eerder onderzoek bleek al dat de mate van bewegen, slaapritme en sociale activiteiten psychische problemen kunnen voorspellen. Daar moet de app G-Moji bij aan sluiten. ,,Jongeren kunnen hun emoties niet altijd goed uiten. Hoe mooi zou het zijn als we uit hun smartphonegebruik kunnen aflei den hoe ze in hun vel zitten.'' Vinger aan de pols Uiteindelijk kunnen jeugdhulpver leners de jongeren gerichter behan delen, verwacht Van Dam. ,,Nu gaan ze elke dinsdagmiddag naar een kantoortje om hun ziel en za ligheid te bespreken, terwijl dat niet altijd nodig is. Als we deze data krijgen, kunnen we zien hoe ze zich voelen en hen bellen als het even niet goed gaat.'' Bovendien kunnen jeugdhulpverleners ook een vinger aan de pols houden als er door wachtlijsten niet meteen plek is voor een behandeling. Om die stap te kunnen zetten, willen de onderzoekers eerst zeker weten hoe ze psychische proble men uit de data kunnen aflezen. Daarom zoeken ze vijfhonderd j on- geren van 16 tot en met 24 jaar zon der mentale klachten. Zij moeten de app een maand gebruiken. Daarna worden data verzameld van jongeren met psychische proble men, zodat de verschillen tegen el kaar kunnen worden afgezet. P4 maandag 29 april 2019 14°C Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 Het is wellicht hét moment I van Koningsdag. Koningin I Maxima drukt de 9-jarige I Sarah Geluk uit Amersfoort I aan het hart. Het meisje is 9 zo blij dat ze de koningin tegenkomt, dat ze in huilen uitbarst. ,,Ach lieverd, stil maar. Daar hoef je niet om P te huilen hoor'', spreekt Maxima haar troostend toe. Net als in Amersfoort is Koningsdag in Zeeland volop gevierd. Soms wat aangepast vanwege het weer.»P3 en 19 Ir SPORT8 ditaJ App met emoticons helpt jeugd in nood Er komt grootschalig onderzoek naar een app om vroegtijdig psy chische problemen bij jongeren op te sporen. Het sturen van een emoticon zou makkelijker zijn dan een gesprek. Ellen van Gaalen Amsterdam —Levi van Dam, onderzoeker Week start rustig en droog pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 7 116 88 FOTO ANNE GELUK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1