WALCHEREN 19 KONINGSDAG RONDJE DOOR DE REGIO Spelletjes, muziek, eten, drinken. Geen dorp of stad op Walcheren waar ze tijdens Koningsdag niet op het programma staan. Toch heeft elke plek z'n eigen sfeer. We reden een dagje van hot naar her. maandag 29 april 2019 8.15 uur, Arnemuiden: Waar katholieke dorpen tijdens carnaval hun naam veranderen, heet Arnemuiden op 27 april Oranjemuiden. Hier bestaan tra dities nog. Een aubade staat op het programma, het zingen van het volkslied. En een reveille: plaatse lijke muzikanten blazen en trom melen dan het dorp wakker. Op dat moment regent het nog, maar tijdens een rondgang door het dorp toeteren en slaan de leden van korps Juliana uit Middelburg de wolken weg. 9.15 uur, Veere: Het is al druk op de Markt. Inwo ners mengen zich met vroege toe risten. De stadsgids, op pad met een Engelstalige groep, kan een extraatje aan haar vaste praatje toevoegen. 'It's King's Day' ver klaart ze de festiviteiten en uitdos singen. Op het grasveld is een stoelendans. Twee meisjes duelle ren om de laatste zitplaats. De groep toeristen kijkt de ogen uit. Een 'chairs dance', dat hebben ze nog nooit gezien. 10.30 uur, Sint Laurens: Het is stil op De Warande, volgens het programma toch de plek waar het vandaag allemaal te doen is. Niet zo gek, blijkt even later: bijna het hele dorp loopt achter de mu- menten Middelburg, die vorige maand overleed. Het publiek doet dankbaar mee. 18.30 uur. Nieuw- en Sint Joosland: Vrijwilligers ruimen het Kerk plein op. Zij doen het onmisbare werk dat de feestgangers niet zien. Die zitten inmiddels in het dorps huis, om de hoek. Ervoor staat een frietkraam, en daar wordt dank baar gebruik van gemaakt. Voor de één een gemakkelijke en sma kelijke afsluiting van de dag. Voor de ander een onmisbare tussen stop op weg naar een lange avond- ziek aan. Wacht eens, die muzi kanten: zagen we die vanochtend ook al niet door Oranjemuiden pa raderen? Ja hoor, het is opnieuw korps Juliana uit Middelburg. Die lopen wat af, vanochtend. 11.45 uur, Oostkapelle: Lunchtijd in de tent bij het voet balveld. Na een ochtendje inten sief springen, rennen en gooien smaakt een pannenkoek wel. En nog één. En, vooruit, nog één. De organisatoren rennen zich rot.Niet alleen voor de kinderen is er lek kers. Ook de tap staat al open. 13.15 uur, Domburg: ,,Als je je shirt uitdoet, ga je har der", roept de speaker van dienst tegen de kinderen. Hij heeft het over de roetsjbaan, die eindigt in een waterbak. Shirts gaan uit, blote basten en bikini's komen te- 16.45 uur, Middelburg: „We beginnen met een nummer ter herinnering aan Sjaak van den Berg", zegt voorman Arjan van de Sixties Revolution Liveshow. De band speelt op het podium op de Markt. Met Bou- dewijn de Groots Verdron- ken Vlinder her denkt de Middel burgse band de voorzitter van Stich- voorschijn. Al glijden alleen de echte bikkels door tot in de waterbak. Voor sommigen blijft het bij pootjebaden. 14.30 uur, Aagtekerke: Bijna heel Koningsdag speelt zich hier af op nog geen halve kerkring. Een gemêleerd gezelschap doet mee aan de zes kamp. Er zijn Zwarte Pieten, Blokkeerfriezen en zelfs twee verschillende groepen gevangenen. Er is een duidelijke rode draad: tussen de onder delen door verzamelt iedereen zich bij de bar. Net genoeg tijdvoor een flesje bier. Of twee. Elke plek z'n eigen Oranjesfeer HHH Het korps Juliana uit Middelburg blies al vroeg Arnemuiden wakker en deed daarna ook Sint Laurens aan. foto pzc Wereldreizigers in Oostkapelle. foto ruben oreel In je blote bast ga je het snelst de roetsjbaan af, volgens de omroeper in Domburg. foto pzc Martijn de Koning MM Stoelendans op de Markt in Veere. FOTO RUBEN OREEL M Prinsheerlijk... FOTO RUBEN OREEL Kijk op de site bij /video Fleur is niet zenuwachtig voor haar Koningsdagoptreden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19