ziften ECONOMIE 13 Einde nog niet in zicht AAN HET WERK maandag 29 april 2019 Piacettö We leven in een wereld van ongelofe lijk veel aanbod, dacht ik laatst toen ik in de supermarkt voor het schap stond waar het gehele assortiment pindakaas stond uitgestald. Waar ik me uit mijn jeugd slechts twee soorten pindakaas herinner (met of juist zonder stukjes), heeft er recentelijk een soort pinda-explosie plaatsgevonden in mijn buurtsuper. Ik kan kiezen uit pindakaas met stukjes choco, met de inmiddels ver plichte karamel-zeezout, met kaneel en met stukjes zoute drop (oké, die laatste heb ik zelf bedacht, maar het had zomaar gekund). Een tsunami aan pindakaassoorten maakt het ma ken van een keuze vrijwel onmogelijk. Een enorm aanbod kent een risico: dat je ten prooi valt aan wat ze noemen tiny details exag geration syndrome, oftewel: muggenziften voor gevorderden. Hiermee wordt het volgende be doeld. Als je enorm veel aanbod hebt, en de aangeboden producten slechts in details van elkaar verschillen, dan word je min of meer gedwongen om je ook over al die details het hoofd te breken. En dus ben je snel aan het dubben over iets wat op de keper beschouwd ei genlijk helemaal niet zo veel uitmaakt. We hebben hier niet Bevrijd alleen last van in de su permarkt, maar ook op jezelf van het werk. Natuurlijk is Onzinnige het leuk om uit drie keUZeS die honderd lunchcombi- naties te kunnen kiezen weinig in de bedrijfscafetaria, OP|everen maar het doorploegen upieveien van die informatie kost en je alleen bakken tijd. En je zou maar tijd miet de uidslechts drie verschillende kosten broodjes vermoedelijk ongeveer even blij zijn. En als je voor je jaarlijkse bijscholing een boekwerk van honderd pagina's cursusaanbod door moet werken, wordt het aantrekkelijker om maar helemaal niet te kiezen. We zijn niet veroordeeld tot dit soort mug genziften. Er zijn dingen die je kunt doen om jezelf uit deze vorm van detailfetisj te denken. Voel je aan dat je misschien wel aan het dub ben bent over een onzinnig detail, stel je dan de vraag: hoe belangrijk is dit nu écht voor me? Of: kan ik me morgen deze keuze über haupt herinneren? Is het antwoord op deze vragen 'niet' of 'nee', dan zou het goed kun nen dat je inderdaad aan het muggenziften bent. Als het weinig uitmaakt wat je kiest, hoefje daar dus ook geen kostbare tijd aan te besteden. Hak een knoop door, desnoods door een muntje te gooien. Bevrijd jezelf van onzinnige keuzes die weinig opleveren en je alleen maar tijd kosten. Die tijd kun je immers een stuk be ter besteden aan dingen die er écht toe doen. China pakt imitator Lego aan SAS schrapt nog meer vluchten De reden is dat de Verenigde Staten de olie-export van Iran verder wil len afknijpen. Vanaf volgende maand moet elk land dat dan nog olie uit Iran importeert, rekening houden met Amerikaanse sancties. De Amerikanen willen het Iraanse regime op de knieën krijgen, omdat ze bang zijn dat Iran een kernwa pen ontwikkelt. Pas als het land stopt met haar nucleaire pro gramma mag ze weer olie exporte ren als het aan de Amerikanen ligt. De beslissing van de Amerikanen kwam als een verrassing voor de oliemarkt. Onder de huidige sanc- tieregels mocht Iran zo'n 1,3 mil joen vaten olie per dag exporteren. De helft daarvan gaat naar China. Ook India is een grote afnemer van Iraanse olie. Handelaren gingen er van uit dat de Amerikanen de ex port wel wat verder wilden beper ken, maar zeker niet helemaal stop zetten. Afrekenen Afknijpen van de Iraanse export zou immers direct leiden tot hogere prijzen. En de Amerikaanse presi dent Donald Trump hamert er juist op dat de olieprijs laag moet blijven. Trump is bang dat Amerikanen hem afrekenen op hoge benzine prijzen. Dure energie is ook nog slecht voor de economische groei. Blijkbaar hecht Trump toch meer aan de nationale veiligheid dan aan de koopkracht van zijn kiezers. De olieprijzen begonnen direct te stij gen na de aanscherping van de sancties. Of de benzineprijs in het zelfde tempo meestijgt, is nog niet te zeggen volgens Paul van Selms, brandstofexpert bij inkooporgani satie UnitedConsumers. ,,Of de benzineprijs stijgt, is heel erg af hankelijk van de verwachting wat de olieprijs gaat doen. De stijging van de laatste weken duidt erop dat men verwacht dat de olieprijs nog hoger zal worden.'' Met andere woorden: de laatste prijsverhoging van een vat olie zit 1,90 - mogelijk al verwerkt in de benzine prijs. Of de benzineprijs het vorige record van 1,90 per liter gaat verbre ken, is daarom nog niet te voorspel len volgens Van Selms. Die record- prijs werd in oktober 2012 aangetikt. Onduidelijk is ook of het vakan tie-effect nog invloed heeft op de benzineprijs. De oude marktwijs- heid luidt dat benzine in de zomer maanden altijd duurder is. Dan gaat men op het noordelijk halfrond massaal op vakantie, hetgeen veel benzine vraagt. ,,Maar dat effect is niet zo duidelijk'', zegt Van Selms. ,,In de winter is er ook meer olie no dig voor verwarming, dus dan is er ook meer vraag.'' Instorten De Opec, de organisatie van olie- exporterende landen, en Rusland besloten eerder al tot een produc tiebeperking om de prijs omhoog te krijgen. Die productie is nog verder onder druk gekomen doordat de olie-industrie in Venezuela, een grote producent, aan het instorten is. En recent kwam daar de onrust in Libië bovenop. Het land was juist terug op de exportmarkt, maar nu dreigt de export weer stil te val len. De vraag is wat daar de gevolgen van zijn. Vraag en aanbod waren juist redelijk in evenwicht. ,,De vraag naar olie groeit gewoon door'', zegt Hans van Cleef, sector bankier bij ABN Amro. Dat Trump het toch aandurft om de Iraanse olie-export aan te pak ken, heeft te maken met de belofte van Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten om de produc tie op te voeren. Van Cleef betwij felt of dat gaat lukken. ,,Saoedi-Ara- bië bijvoorbeeld heeft nauwelijks capaciteit voor extra productie.'' Nieuw a Shell 60 WELE. GO Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). NAMAAK De Chinese au toriteiten heb ben een inval gedaan bij een bedrijf dat pro ducten van Lego kopieerde. De politie arres teerde vier mensen bij het bedrijf Lepin in Shenzhen. Bui tenlandse be drijven klagen al langer dat China intellectu eel eigendom niet voldoende beschermt. LOONCONFLICT Het Scandinavi sche luchtvaart bedrijf SAS schrapt ook vandaag en morgen honder den vluchten vanwege een pi- lotenstaking. Dat betekent dat tienduizen den passagiers hun reisplannen moeten aanpas sen. De piloten leggen sinds vo rige week het werk neer van wege een loon- conflict. De prijsstijging lijkt nog niet ten einde. foto rob engelaar Benzineprijzen blijven stijgen De benzineprijzen stijgen hard. In een paar weken tijd is euro 95 al meer dan 15 cent duurder ge worden aan de pomp. En de kans is groot dat de prijs nog verder oploopt. Peet Vogels Rotterdam Donald Trump wil juist dat de olieprijs laag blijft. foto afp Het laatste prijsrecord van benzine, uit 2012, is Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: mijd de onzinnige details.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13