10 NIEUWS Het gerucht dat ze vandaag naar München komt voor het IS-proces, zorgt al voor een mediahype. Wie is mensenrechten advocate Amal Clooney? MENSENRECHTENADVOCAAT PROFIEL Amal en haar familie vluchtten ooit uit Libanon naar Engeland Amal groeit, samen met halfbroers Samer en Zaid en jonge zus Tala, op tot een door en door Brits meisje; be kakt Engels accent en al. Na de Dr. Challoner's High School, een echte ouderwetse meisjesschool, doet ze rechten aan het prestigieuze St. Hugh's college in Oxford en haalt haar masters iaan de New York Uni versity in de VS. Ja, ze is ambitieus, vertelt ze eens, maar geen ultra nerd. ,,Het is de uitdaging om goede cijfers te halen zónder al te veel moeite.'' Voor ze zich aansluit bij Doughty Street Chambers, een prestigieus ad vocatenkantoor, werkt ze in 2004 een jaartje aan het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag. Samen met Philippa Webb, de collega waarmee ze in Nederland al optrekt, schrijft ze later The Right to a Fair Trial in Inter national Law, een 512 pagina's dikke pil over internationaal recht. Maxima Amals leven voor George lijkt een beetje op dat van Maxima voor Wil- lem-Alexander. Hoogopgeleide vrouw, internationale diploma's, cv om van te watertanden. Maar waar Mdxima haar eigen carrière vaarwel zegt, stoomt Amal na haar sprookjes bruiloft door. Sterker: ze krijgt nog vaker bijzondere adviesfuncties aan geboden. Recent nog het speciaal ge zantschap van het Verenigd Konink rijk voor de persvrijheid. Als een NBC-journalist haar vraagt of ze zichzelf inmiddels als een soort Angelina Jolie ziet - een superster slash weldoener die de globe rond toert - reageert ze terughoudend. De vergelijking gaat niet op, toch? Zij deed dit al vóór ze bekend was en Jo- lie smds ze bekend is. ,,Ik doe ge woon wat ik altijd al deed. Maar als daar nu meer aandacht voor is, om wat voor reden ook, is dat oké.'' Dat Amal Clooney bij het Duitse pro ces betrokken is geraakt, is niet vreemd. De zaak tegen IS-aanhan- ger Jennifer W., die een 5-jarig Yezidi-meisje de dood in zou hebben gejaagd, is een kolfje naar haar hand. Ze vraagt al jaren aandacht voor het gruwelijke lot van Yezidi-vrouwen onder IS en staat in de Duitse zaak de moeder van het Ye- zidi-meisje bij. Maar of 's werelds bekendste men senrechtenadvocate daadwerkelijk naar de Beierse hoofdstad afreist? Zelfs haar assistenten in Londen wil len er niks over kwijt. Bij de eerste zitting was mrs. Clooney in ieder ge val niet aanwezig: een behoorlijke domper voor de Duitse boulevard pers. Die stond al klaar om de dagin deling van de juriste van minuut tot minuut in kaart te brengen. Waar zou ze in Duitsland slapen? Wat zou ze aan hebben? En, eh, viel George nog ergens te bekennen? Sinds haar huwelijk in 2014 met 's werelds meest sexy man (volgens People Magazinewordt ze overal door journalisten bestormd. Journa listen die - eerlijk - vaak meer inte resse hebben in haar, haar hubby en het merk van haar pumps dan in haar zorgvuldig uitgeschreven statements op het gebied van mensenrechten. Twitter-relletje Tot irritatie van velen. Zo is er nogal een Twitter-relletje als media zich tijdens Amals VN-toespraak in 2017 blindstaren op haar gele jurk en zwangere buik en er koppen uit gooien als 'Amal Clooney shows off her baby bump at the UN'. Nicola Stur geon, eerste minister te Schotland, twittert pinnig: ,,Het lijkt me duide lijk dat dit niet het doel was van haar imponerende optreden bij de VN.'' Hoe Amal zelf over de excessieve aandacht denkt? In een van de schaarse interviews over haar privé- leven meldt ze - vrij luchtigjes eigen lijk - dat er nogal wat boompjes moes ten worden bij geplant, toen George en zij vijfjaar geleden hun miljoenen villa betrokken in het Britse dorpje Sonning aan de Thames. Boompjes die een gepaste afstand moeten creë- ren tussen hen, hun bijna 2-jarige tweeling Alexander en Ella, en de be hoorlijk persistente Britse paparazzi. Maar: ze is best wat gewend. Al voor haar huwelijk met de 57-jarige acteur uit Kentucky haalt ze de Britse pers met een nummer-i vermelding in de melige ranking 'The 21 Hottest Barris ters in London'. Amal Alamuddin (haar meisjesnaam) trekt volgens de samenstellers de aandacht met haar Verbijsterende schoonheid', 'grote warme ogen', 'zijdezachte inktzwarte haar', het feit dat ze ook Frans en Ara bisch spreekt en, uiteraard, een reeks mediagenieke rechtszaken. Zo doet ze de zaak van Wikileaks- oprichter Julian Assange als hij voor het eerst in het nieuws komt, is ze de raadsvrouw van Julia Timosjenko, de Oekraïense oud-premier met de ken merkende vlechtjes en verdedigt ze Abdullah Al Senussi, zwager van Khadafïi en voormalig hoofd van de Libische geheime dienst. Ze staat ook koning Hamad bin Isa Al Khalifa van Bahrein bij. Opvallend wel: sinds George verdedigt ze zulke bad guys niet meer. Gevlucht Als het over Amals jeugd gaat, komt altijd haar vlucht uit het Midden-Oosten voorbij. Haar familie verruilt vaderland Liba non in 1982 tijdens de burger oorlog voor Engeland maar, let op, kleuter Amal is bepaald geen gemiddelde asielzoeker. De Alamuddins behoren tot een bekende, gegoede Libanese fa milie die zich na een enkeltje Verenigd Koninkrijk in een comfortabele villa 1 in Gerrards Cross Jty in Buckingham shire nestelt. Vader Ramzi Alamuddin is ei genaar van reisorganisa tie Comet en moeder Baria buitenlandcorres- maandag 29 april 2019 AMAL CLOONEY, al hot vóór George Het echtpaar Clooney in Parijs, februari 2017. foto epa pondent bij de Arabische krant Al Hayat. Eefje Oomen Rotterdam/München Amal Clooney in New York, tijdens een bijeenkomst van de Verenigde Naties, september 2018. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10