Twintig jaar geleden had een minister helemaal geen assistent. Nu kan hij niet meer zonder 9 vrijdag 26 april 2019 vechting gevoeld om de politiek in te gaan. Achter de schermen kun je ook 'dingen in beweging zetten', zegt hij. ,,Zo denk ik dat we met sommige van onze OVV-rapporten echt dingen hebben veranderd. En het klopt écht wat er over ministers wordt gezegd: alleen de eerste dag en de laatste zijn leuk. Alleen vrij tussen kerst en oud en nieuw en drie weken in de zomer. Nee, dank u.'' De druk van politiek en media op bewindspersonen om verantwoorde lijkheid te nemen na fouten is enorm toegenomen in de de cennia dat Joustra in Den Haag rondliep. Een spoed debat was ooit een uitzon dering. Wanneer de pers iemand opving, stond er één microfoon. Dat is nu wel anders. Het maakt het bestuur niet per se beter, vindt de voormalig topambtenaar. Het leidt tot 'bontkragen' van advi seurs en medewerkers rond bewindspersonen die hem moeten behouden voor uitglij ders. Tjibbe Joustra. „Twintig jaar geleden had een minis ter nog helemaal geen assistent. Nu kan het niet meer zonder. De burger is mondiger, er is meer pers, alles gaat sneller door technologische ontwik kelingen. Maar of het de waardering voor het werk van vaak eerzaam wer kende ambtenaren en politici ook heeft vergroot?'' De samenleving is ook veel diver- ser geworden de afgelopen decennia, wat het lastiger maakt algemeen be leid te maken. ,,De samenleving is zó complex geworden en verandert zó snel, dat het geen zin heeft elke keer heel veel plannen te maken. Zorgen dat één probleem wordt opgelost is al moeilijk genoeg. Wat hebben we op Landbouw allemaal niet bedacht om het mestprobleem op te lossen? We zijn niet veel opgeschoten. En bij het UWV hebben we weer achterstan den bij medische keuringen. Die hadden we juist weggewerkt. Helaas worden lessen uit het verleden niet altijd te harte genomen." Juist daarom is het belangrijk dat er stevige ambtenaren zijn die een mi nister weerwoord durven te geven, vindt hij. Om hem of haar - zoals Joustra dat noemt - 'bij de les te houden'. „Uiteindelijk neemt de minister de beslissing. Maar ik vind het niet verkeerd als ambtenaren - die echt loyaal uitvoe ren wat er van hen verlangd wordt - iets terug durven te zeggen. Daar heeft een minister recht op. Je bent er niet om hem uit de wind te houden, maar om hem in de wind te zetten.'' Zelf was Joustra daar een exponent van. Als secretaris-generaal op land bouw kreeg hij de kritiek dat hij te ei gengereid was. Als voorzitter van het UWV ging hij openlijk in de tegen aanval toen minister De Geus (CDA, Sociale Zaken) hem verweet de ver- bouwingskosten van het nieuwe be drijfspand uit de hand te hebben laten lopen. ,,Maar met de meeste ministers ben ik nog altijd op goede voet.'' Hij heeft er in al die jaren ook iets anders van geleerd: dat je als dienaar van het openbaar bestuur heel kwetsbaar bent. Op Landbouw zouden kritische ambtenaren worden afgeluisterd. Het bleek na onderzoek niet waar. Het UWV zou gouden kranen hebben la ten installeren. Het bleek uiteinde lijk een broodjeaapverhaal. „Beeldvorming is belangrijk. Wie niet sterk in zijn schoenen gaat, sneeft. En dat is lang niet altijd terecht.'' niet veel krediet meer' RW!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9