EKt d N" D 2de bezoek GRATIS het 1001 hypothe 8 Als voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid opereerde Tjibbe Joustra decennialang in het hart van politiek Den Haag. In die tijd zag hij het regeringscentrum veranderen, maar niet altijd ten goede. Volgende week treedt hij terug. Tjibbe Joustra INTERVIEW TJIBBE JOUSTRA en van de meest in vloedrijke mannen van Den Haag werkt zonder computer. Tjibbe Joustra was lang de machtigste ambtenaar op het mi nisterie van Landbouw, baas van uit keringsinstantie UWV, de eerste coördinator terrorismebestrijding en nu scheidend voorzitter van de On derzoeksraad voor Veiligheid (OVV). Maar de technologische ontwikke ling heeft hij niet bijgebeend. Al thans, die indruk wekt hij graag. ,,Ik propageer het beeld een beetje dat ik er niet mee overweg kan'', zegt hij. ,,Thuis werk ik gewoon op een computer. Maar kijk, hier staat er geen. Zelf hoef ik niet veel te tikken en het voordeel is dat je ontzettend veel onzin niet krijgt. Al die mensen die na een vakantie klagen dat ze 1200 mailtjes moeten wegwerken, dat heb ik nooit gehad. Ik heb dan twee memo's. Ik krijg alleen het strikt noodzakelijke op mijn bureau. Dat scheelt ontzettend veel tijd.'' Joustra (1951) gniffelt. Zijn toneel stukje zegt wel iets over zijn manier van werken. Efficiënt, zakelijk, geen poespas. Hard soms. Eigenschappen waarvoor hij door veel ministers onder wie hij diende werd geroemd. En door sommige verguisd. Volgende week zet Joustra een punt achter zijn lange loopbaan door de Haagse insti tuties. Althans, hij 'ambieert geen voltijdbaan meer'. Wel gaat hij nog wat kleinere klussen doen, zo wordt hij voorzitter van een onderzoeks commissie naar de misstanden met adoptie uit andere landen. In al die jaren zag hij de overheid van binnenuit veranderen. Op alle niveaus. ,,Toen ik in 1975 als ambte naar begon op Landbouw, hing het aantal ramen in je werkkamer samen met je rang. Ik had als beginneling een vloerkleedje, dat was voorwerp van jaloezie omdat ik daar gezien mijn rang geen recht op had. Daar moest je eerst administrateur voor worden. Het was echt een lelijk kleedje.'' Het grootste verschil tussen toen en nu, is dat 'de vanzelfsprekendheid van gezag' is verdween. ,,In de jaren 80 was er bijvoorbeeld geen kritiek op het Openbaar Ministerie. Dat is voorbij. En dat geldt voor alle over heidsdiensten. De overheid heeft niet veel krediet meer.'' Dat is wel én niet erg, vindt Joustra. Dat burgers kritischer zijn, houdt de overheid scherp. Maar er is ook een keerzijde. ,,Je ziet dat de over heid voortdurend alert is op PASPOORT mogelijke kritiek. Dat werkt risico mijdend gedrag in de hand. Er ko men steeds meer regeltjes bij. De bu reaucratie groeit. Alleen maar om mogelijke risico's af te dekken. Dat slaat door en tast de effectiviteit van de overheid aan. Als we bijvoorbeeld mensen willen helpen met een nieuwe subsidie, duurt het zó lang voordat de regeling er is en zitten er zoveel voorwaarden aan, dat burgers denken: maar die regeling zou er toch komen om mij te helpen?'' Als voorzitter van de OVV deed Joustra de laatste jaren ook onder zoek naar zaken die door falen van de overheid zijn misgegaan. ,,Wat je vaak ziet, of het nou ging om Mali of de casus Michael P. (de moordenaar van Anne Faber, red.), is dat de orga nisatie vaak wel aanvoelt dat er iets niet goed loopt. Defensie wist echt wel dat het niet goed was met het materieel door alle bezuinigingen. Maar soms is een onderzoek nodig om iets in beweging te zetten. De overheid is daarin geen uitzondering op andere organisaties.'' Het OVV-rapport naar een ongeluk met een granaat in Mali die twee Ne derlandse militairen het leven kostte, leidde tot het aftreden van minister Hennis-Plasschaert van Defensie. En zo treden bewindspersonen vaker af na een kritisch rapport. Joustra is daar niet zo blij mee. ,,Het draait vooral om het opstappen, niet om het aanpakken van de problemen.'' Onderzoeken zijn er volgens hem om lessen te trekken, om iets te ver anderen. ,,Het vertrek van de leiding werkt dan vaak contraproductief, stagneert de boel alleen maar. Wat er onlangs is gebeurd met het rapport over Michael P. is hoe het volgens mij moet. Dat de verantwoordelijk be windspersoon Sander Dekker van Rechtsbescherming, red.) meteen een lijst van verbeteringen doorvoert om herhaling te voorkomen.'' Het waren vaak VVD-minis- ters die in de problemen kwamen door Joustra, die zelf lid is van de VVD. Hij heeft nooit de aan- j independer experts in financieel inzicht 2019 fliuw van independer J vrijdag 26 april 2019 PC 'Overheid heeft Hans van Soest Den Haag Geboren 6 februari 1951 in Hengelo Studie Nederlands recht aan Rijksuniversiteit Groningen Loopbaan Ministerie van Landbouw tot 2001, voorzitter raad van be stuur van uitke ringsinstantie UWV tot 1 april 2004, Nationaal Coördinator Terrorismebe strijding tot 1 ja nuari 2009, voorzitter Ver eniging Particu liere Beveili gingsorganisa ties en Recher chebureaus en Productschap Tuinbouw tot fe bruari 2011, voorzitter On derzoeksraad voor Veiligheid tot nu. DIAMOND THEMEPARK AWARDS Independer heeft iets nieuws: persoonlijk online hypotheekadvies gebaseerd op de kennis en ervaring van 100 adviseurs. Zo uitgelegd dat je het ook nog eens snapt. Wel zo fijn als je een huis koopt. Dus vertrouw op jezelf en maak er gebruik van op independer.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8