k Sluisenaren mogen nieuw afvalplan inzien 7 SLUITING CAFÉ DE PIEPER Het is een begrip onder jongeren in Axel: 'We gaan pieperen'. Dat kan al snel niet meer; café De Pieper aan de Weststraat sluit op 1 mei de deuren. Dit jaar weer een moordspel op Koningsdag in Sas van Gent Wat hadden Ad en Gerda de Brouwer het graag anders ge zien. Ze hebben hun best gedaan om opvolgers te vin den. ,,Er zijn er ook wel genoeg ge weest'', vertelt Ad. ,,Een aantal heeft ook de jaarcijfers bekeken. Om met eigen ogen te zien dat dit een goed draaiend café is. Waaraan het schortte, weet ik niet, maar niemand heeft uiteindelijk toege hapt. Jammer, heel jammer." In 2014 namen Ad (66) en Gerda (65) café De Pieper over. Ze teken den voor vijf jaar een huurcontract met de Belgische bierbrouwerij Inbev, de eigenaar. ,,We hebben het al die jaren met veel plezier ge daan, maar we zien het niet zitten nog eens vijf jaar bij te tekenen. Wil je een café goed kunnen run nen, dan moet je er volle bak te genaan kunnen gaan. En om tot je 70ste of 71ste dit werk te doen..." Horecaman Wie Ad bezig ziet in De Pieper, denkt al snel 'dat is een geboren horecaman'. Hij zit niet om een praatje verlegen, kent zijn klanten en behandelt hen met respect. Maar een geboren horecaman, dat is hij absoluut niet. Zijn wortels liggen in de mari tieme wereld, bij de Verenigde Bootlieden (VB) in Terneuzen, waar hij vierentwintig jaar, van 1977 tot 2001, werkte. Vervolgens voer hij nog drie jaar in de binnen vaart. De horeca kwam pas in 2004 op zijn pad, met de overname van de populaire frituur Op den Dam op de Axelsedam bij de Terneu- zense binnenstad. ,,Ik kende de eigenaar goed, Piet Hamelink. Op een dag vroeg hij mij 'wil je dit niet overnemen?' Ik ben erin gestapt, zonder enige er varing. Ik had zelfs thuis nog nooit friet gebakken. Ik moest Piet vra gen hoe lang een kroket in het vet moet. Mensen keken eerst vreemd tegen mij aan. Ze wisten dat ik van de VB kwam en dan zou ik opeens een frietzaak kunnen runnen?" Het zat Ad kennelijk in het Ik weet niet waaraan het schortte, maar niemand hapte toe. Jammer, heel jammer bloed, geholpen door zijn vrouw en Op den Dam met nog drie me dewerkers. 'Expansiedrift', zoals hij het zelf noemt, bracht hem er toe in 2009 een volgende sprong te wagen: de huur van restaurant 't Gerecht aan de Markt in Terneu zen. „Twintig man/vrouw perso neel hadden we op den duur. Het liep als een trein, maar het gaf ook veel verantwoordelijkheid, zoveel personeel. We wilden na vijfjaar de riem eraf gooien. Zo zijn we in De Pieper terecht gekomen.'' Stampvol De Pieper was vooral op zaterdag avond al populair onder jongeren. Ad en Gerda hebben dat verder uit gebouwd, onder meer met optre dens van DJ's. Het is dan stampvol, met nog wel vijftig, zestig man voor de deur. Koningsdag wordt nog een knaller, voorspelt Ad. Maandag, ge woonlijk de sluitingsdag, is de laat ste opening. ,,Dinsdag moeten we ontruimen." Stilzitten zal er niet bij zijn, denkt Ad. ,,Mijn maritieme verle den is nog niet helemaal vervaagd. Ik ga nog wel eens varen, bijvoor beeld als aflosser op een binnen vaartschip." Gerda zegt met een dubbel gevoel afscheid te nemen. ,,Dit werk is best zwaar, maar ik zal het café, de sociale contacten, zeker missen." SAS VAN GENT Ook dit jaar wordt er op Koningsdag in Sas van Gent op ludieke wijze een moord opgelost. De deelnemende teams krijgen een politiedossier en moeten aan de hand van de gegevens die daarin staan een laffe moord op lossen door op locaties te zoeken naar aanwijzingen. De start van het moordspel is tussen 13.00 en 14.00 uur (in café Reseda) en men wordt daar weer terug verwacht voor 16.30 uur. Om 17.00 uur vindt in het zelfde café de ontknoping en de prijsuitreiking plaatst. Weekend Parijs in het voorjaar vertrek zal juni va 1OQ -- Keukenhof do 2 mei 43,-- Libelle Zomerweek do 23-5, za 25-5, ma 27-5 3-daagse reis Engeland met bezoek Londen en Chatham vertrek ma 26 aug v.a. 299,-- Maastricht Zomerse dagtocht met buffetcruise wo 26 juni €79,-- Dagtocht Canterbury vr 5-7, vr 18-10 €1 NieuwjJ Dagtocht Parijs Verzorgde dagtocht Noord-Limburg f9,— Het uitgangspunt van het plan is dat er minder restafval geprodu ceerd wordt en dat afval beter wordt gescheiden. Een eerste ver sie zorgde een tijdje terug voor onrust bij clubs die huis-aan-huis oud papier ophalen in de kernen. Ze waren niet zozeer tegen het voorstel om blauwe containers te gebruiken, maar willen in het weekend blijven helpen in plaats van doordeweeks. Om clubs de tijd te geven met een plan te ko men, is de papierinzameling nu buiten het afvalplan gehouden. Dat wordt later apart besproken. In het plan staat onder meer dat alle huishoudens een nieuwe container voor restafval krijgen, die een identificatiechip heeft. Die wordt eens per vier weken ge leegd. Plastic wordt vaker opge haald: eens per twee weken. Het 'ontwerp grondstoffenplan' is bij het gemeentehuis in te zien tot en met 6 juni en staat ook op de web site van de gemeente Sluis. Er kunnen in die periode zienswij zen worden ingediend. vrijdag 26 april 2019 VL Axel kan straks niet meer 'pieperen' Harmen van der Werf Axel Ad (links) en Gerda de Brouwer voor even nog in café De Pieper. foto camile schelstraete -Ad de Brouwer, eigenaar Beleefde sfeer van begin jaren '70 met het flower power thema! VaCIa W U7/ Hét vriendinnenfeest van deze zomer! Inclusief ticket €48,-- (alleen vervoer 34,-) Optie: bezoek aan de Call the Midwife tour Een geliefde winkelstad met een historisch centrum za 1-6, vr 19-7, wo 25-9 36,- Inclusief bezoek Zilvermuseum en cruise over de Linge Eén van de gezelligste winkelsteden van Zuid-Engeland! Wereldstad met flair, mode van de weield vr23 augustus Geniet van prachtige en ongerepte natui vr 6 september Nieuw! I en wielerhoofdstad 59,-- ir Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden akjVfV 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl Voordat de gemeente Sluis nieuwe afvalregels maakt, mogen bewoners erover mee denken. Het voorlopige afval plan ligt daarom ter inzage. Sophie Stockman Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62