AMZ Moordspel in Sas van Gent KOOPZONDAG 7 KEES FRAANJE NA 42 JAAR KOSTER AF Decennia lang was Kees Fraanje dé man achter de schermen van de PKN kerk in Lewedorp. Maar nu - na 42 jaar kosterschap - is het klaar. Fraanje is gestopt, want de jaren gaan tellen en het wordt allemaal te zwaar.. 112 mensen aan de wandel in Oostburg Je hebt toch een hele ver antwoordelijkheid", zegt Fraanje. ,,En ik wilde die wel kwijt." Maar dat was het niet al leen. ,,Je moet ook steeds meer in leveren." De vlizotrap uitvouwen om naar de verwarming te kijken ging niet meer. Net als op een trapje staan om de psalmborden klaar te maken voor de dienst. ,,Je wilt toch niet dat ze me op zon dagochtend vinden onder de trap." Steeds vaker moest de nu 83-jarige Fraanje klusjes aan anderen over laten, omdat het te zwaar werd - of te gevaarlijk. Tweeënveertig jaar geleden be gon Fraanje samen met zijn vrouw aan de klus. Toen was het nog een betaalde baan. ,,Op naam van mijn vrouw'', zegt Fraanje. Met twee diensten op de zondagochtend. ,,Om negen uur de gereformeer den, en de hervormden kwamen er achteraan." En dan was er 's middags weer een dienst. Als koster deed je in die tijd al les. De kerk klaar maken voor diensten of vergaderingen, Het werk gaf altijd veel voldoening, maar die verantwoording... schoonmaken en vaak verzorgde je ook de catering tijdens uitvaarten. Het was ook de tijd dat er nog veel meer getrouwd werd in de kerk. ,,Nu gebeurt dat nog maar zelden." In 1993 overleed de vrouw van Fraanje. ,,Toen heb ik gezegd: als je een ander echtpaar kan vin den, ben ik weg." Maar dat lukte niet en Fraanje bleef. ,,Als vrijwil liger. Als ze me gingen betalen moest ik het toch naar de belasting brengen en ik vond dat de kerk het geld beter kon gebruiken." Hij stelde wel één voorwaarde: hij wilde niet schoonmaken, dus dat werd geregeld. Federatie Fraanje heeft veel zien veranderen in al die jaren. De afzonderlijke protestantse kerken gingen samen in de PKN. De kerkgemeenschap werd kleiner en de fulltime domi nee voor de eigen kerk is al lang verleden tijd. ,,Ja, dominee Hoek stra was de laatste fulltime predi kant. Nu heb je allemaal parttime dominees en zitten we in een fe deratie met Lewedorp, Borssele, Nieuwdorp en 's-Heer Arends- kerke." Ook het aantal kerkgangers daalde gestaag. „Vooral de laatste jaren. In het begin zaten er wel honderd mensen in de kerk, dat zijn nu amper dertig." Het maakte het werk voor Fraanje niet minder boeiend. Iedere zaterdagochtend ging hij naar de kerk om alles voor de dienst voor te bereiden. Brandt de kachel zodat de kerkgangers het niet koud hebben? Staan alle stoe len klaar en zijn de Psalmborden (waar de kerkgangers op kunnen zien wat ze moeten zingen) in orde? Allemaal klusjes die voor hem inmiddels gesneden koek waren. ,,En maandagochtend alles weer opruimen." Maar daar bleef het niet bij. ,,Je had natuurlijk door de week ook nog dingen, zoals verga deringen. Het werk gaf altijd veel voldoening, maar die verantwoor ding... Daar wilde ik van af. Al mis ik wel het loopje naar de kerk." OOSTBURG Van vanavond tot morgenavond trekken 112 wan delaars door Zeeuws-Vlaande- ren. De langeafstandswandel- tocht 24 Uur Oostburg wordt voor het eerst gehouden. De or ganisatie is er klaar voor, zegt Jacky Aers van Wandelvereni ging Voor de Wind. Vanaf van avond lopen de deelnemers 100 of 106 kilometer, binnen 24 uur. Er is veel animo voor de tocht. ,,Er komen 28 wandelaars uit Zeeuws-Vlaanderen; de rest komt uit heel Nederland en Bel gië. Er doet zelfs iemand uit Gro ningen mee." De start is vandaag om 19.00 uur, aan het Raadhuis plein in Oostburg. Weekend Parijs in het voorjaar vertrek zal juni v.a.€ 109,-- 3-daagse reis Engeland met bezoek Londen en Chatham vertrek ma 26 aug v.a. 299,-- Zomerse dagtocht met buffetcruise wo 26 juni 79,-- Dagtocht Parijs vr 23 augustus €59,-- Tel. 0113-351551 Keukenhof do 2 mei €43,-- Libelle Zomerweek do 23-5, za 25-5, ma 27-5 Maastricht Dagtocht Canterbury n vr 5-7, vr 18-10 €65,- Verzorgde dagtocht Noord-Limburg SAS VAN GENT Ook dit jaar wordt er op Koningsdag in Sas van Gent op ludieke wijze een moord opgelost. Deelnemende teams krij gen een politiedossier en moeten daarmee de laffe moord oplossen door op locaties te zoeken naar aan- wijzingen. De start is tussen 13.00 en 14.00 uur in café Reseda. Men wordt daar terug verwacht voor 16.30 uur. Om 17.00 uur vindt in hetzelfde café de ontknoping en de prijsuit reiking plaatst. noes. LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND vrijdag 26 april 2019 BE 'Ik mis wel het loopje naar de kerk' Melita Lanting Lewedorp -Kees Fraanje Optie: bezoek aan de Call the Midwife tour Inclusief bezoek Zilvermuseum en cruise over de Linge Wereldstad met flair, mode- en wielerhoofdstad van de wereld Beleefde sfeer van begin jaren '70 met het flower power thema! Hét vriendinnenfeest van deze zomer! Inclusief ticket €48,-- (alleen vervoer 34,--) Een geliefde winkelstad met een historisch centrum za1-6,vr19-7,wo25-9 €36,- Eén van de gezelligste winkelsteden van Zuid-Engeland! Geniet van prachtige en ongerepte natuur vr 6 september 79,- Meer informatie en (prijs)voorwaarden vindt u op onze site: WWW.amz.nl Kees Fraanje: ,,In het begin zaten er wel honderd mensen in de kerk.'' foto marcelle davidse GRATIS PARKEREN, M.U.V. DE PARKEERGARAGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60