Man overlijdt bij healingsessie met hallucinerende drug HeineKen KLM 5 lfM| Royal Dutch Airli Nederlandse bedrijven sponsoren de borrels niet zozeer om iets terug te krijgen van de regering, maar om hun producten te promoten bij de Nederlanders en buitenlandse rela ties die daar rondlopen, zegt hoogle raar Integriteit Rob van Eijbergen, die veel ambassadeurs adviseerde. ,,Daar is niet zoveel mis mee. Het be vorderen van handelsrelaties is een belangrijke taak van de ambassades. Dit is een deel van die Holland-pro motie." Meer gevaar ziet hij in spon soring door buitenlandse bedrijven. ,,In andere culturen is het vaak ge bruikelijk dat er iets wordt terugver wacht. Dan kan het ingewikkeld worden om nee te zeggen.'' Eerder deze maand bleek dat een borrel van de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging bij de EU in Brussel is gesponsord door het Sa- oedische staatsbedrijf Sabic. „Bizar", vindt Kamerlid Leijten. „Waarom zouden we een moorddadig regime dat verantwoordelijk is voor de dood van journalist Khashoggi en de oor log in Jemen zo invloed laten kopen? Een borrel is prima, maar sla als am bassade zelf bier en bitterballen in.'' Belastingbetaler Met 140 diplomatieke posten en een gemiddelde begroting van enkele tienduizenden euro's lopen de oran- jefeestkosten flink in de papieren. Als bedrijven niet meebetalen, draait de belastingbetaler op voor de kosten, stelt een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in een reactie. ,,Zitten Nederlanders daarop te wachten?'' Hij wijst erop dat Koningsdag voor ambassades en consulaten een be langrijk moment is. ,,Op de recepties komen behalve Nederlanders ook ministers, mensenrechtenactivisten, NGO's, ontwikkelingspartners, be leidsmakers, ondernemers en bui tenlandse diplomaten samen. Zo kan Nederland de contacten verstevigen die essentieel zijn om gedurende het jaar de Nederlandse waarden en be langen te behartigen. Het is een uit gelezen kans om te laten zien wat Nederland te bieden heeft.'' De koopman wint het daarbij wel erg gemakkelijk van de dominee, stelt diplomatiedeskundige Robert van de Roer. ,,Ambassades moeten de indruk vermijden dat bedrijven in vloed kunnen kopen. Ik zou het toe juichen als daar iets op wordt verzon nen.'' Er zijn strikte regels voor de spon- soring, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken: „Daarbij geldt: bij twijfel, niet doen.'' Een Nederlander die vorig jaar tij dens een dienstreis op het feest in Nairobi belandde, vraagt zich onder tussen af waarom Koningsdag op ambassades zo 'overdadig' moet zijn. ,,Een hele avond gratis drank en eten voor duizend mensen, voornamelijk Nederlanders en wat happyfew Afri kanen, in een land waar zoveel ar moede en ondervoeding is. Met net werken had het weinig te maken. De harde muziek maakte praten prak tisch onmogelijk. Mensen stonden vooral in hun eigen groepjes kennis sen, vrienden of collega's.'' Een an dere oplossing is entree heffen, sug gereert hij. „Zoals bij sommige am bassades.'' Zo moeten Nederlanders die in Bangkok het oranjefeest wil len vieren, een kaartje kopen. Bij de inval waren volgens oogge tuigen zo'n vijftien politieauto's betrokken. Bijna veertig agenten grepen in net voordat de hallucine rende drug ayahuasca zou worden gebruikt. Aan de sessie in de Nieuwstraat deden twaalf mensen mee, die door de gemeente zijn op gevangen en elders ondergebracht. Over de Hongaarse man, die on geveer zes weken geleden in Eind hoven zou zijn overleden, wil de politie niet veel kwijt. Behalve dat hij is gestorven na een healingses- sie in Eersel, waarbij, zo vermoedt de politie, ook ayahuasca is ge bruikt. Dat is een Zuid-Ameri kaanse roodbruine drank met een hallucinerende werking waar ver boden stoffen in zitten. Bij de inval trof de politie ook een hoeveelheid ayahuasca aan, evenals grondstof fen voor de productie van deze stof. Tijdens het onderzoek naar de dood van de Hongaar kwam de po litie de organisator van de bijeen- komsten op het spoor, het oor spronkelijk Spaanse bedrijf Inner Mastery International. De Neder landse tak van het bedrijf, dat re traites van maximaal vier dagen houdt, zit in Eersel. Wie zich via in ternet opgaf voor een bijeenkomst kreeg pas op het allerlaatste mo ment deze locatie te horen. Een woordvoerder van het Hij gebruikte Iboga, ook een drug met risico's op gezondheidsgebied Spaanse bedrijf erkent dat het slachtoffer inderdaad een healings- essie bij Inner Mastery Internatio nal in Eersel bezocht. Maar hij ge bruikte daarbij geen ayahuasca, al dus de woordvoerder. ,,Hij ge bruikte Iboga, een andere halluci nerende drug. Daarbij zijn er ook risico's op gezondheidsgebied. Wij vragen daarom altijd naar medische gegevens van de mensen die aan zo'n sessie meedoen. Dat hebben we ook bij deze man gedaan. We begrijpen dat de politie onderzoek doet als een jong iemand overlijdt. Wij zullen overal aan meewerken.'' De aangehouden personen zijn organisatoren van de healingcere- monies. Het gaat om een 28-jarige Italiaanse en een 33-jarige Span- jaard. Zij worden verdacht van dood door schuld en overtreding van de Opiumwet. Daarnaast zijn een 47-jarige Spanjaard en een 25- jarige Italiaanse aangehouden die betrokken zouden zijn bij de uit voering van de sessie. De vier ver dachten zitten vast en worden de komende dagen ondervraagd. De eigenaar van het pand, Paul Brom uit Riethoven, zegt het sinds tweeënhalf jaar aan het bedrijf In ner Mastery International te heb ben verhuurd, via een makelaar. ,,We hebben het bedrijf grondig nagetrokken van tevoren en niets raars gevonden." Hij wist dat er spi rituele sessies werden gehouden, maar zegt niet bekend te zijn ge weest met de precieze invulling. vrijdag 26 april 2019 GO Drink Responsibly Not for Sale De viering van Koningsdag op de ambas sades wordt flink gesponsord, zoals in het Duitse Berlijn (links en onder) en in het Zuid-Afrikaanse Pretoria in 2013. fotos hh leen gezelligheid.'' Hoeveel geld de bierbrouwer jaarlijks wereldwijd uit trekt voor die gezelligheid, wil het bedrijf niet zeggen. Een koningsdag- feest op een ambas sade kostte vorig jaar gemiddeld 40 euro per gast. Een Hongaarse man (31) is in Eindhoven overleden na een be zoek aan een healingsessie. Daarbij zou de indianendrug ayahuasca zijn gebruikt. De poli tie brak woensdag de deur van het pand in Eersel open om een nieuwe sessie te stoppen. Vier mensen werden aangehouden. Judith Evertse Chiel Timmermans Eersel -Inner Mastery International

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5