Dorpswindmolen Flupland staat er voorlopig nog niet Verlichting verplicht op veld van VV Goes 6 Meer aandacht voor LHBTI'ers minima krijgen meer geld voor activiteiten Joeri Wisse Goes Een veilige schoolomgeving is één van de zes speerpun ten waar Goes als Re genbooggemeente de komende jaren aan wil werken. „Les pakketten die we al samen met een trai- ningsbureauaanbie- den aan het voortge zet onderwijs, gaan we nu ook naar het primair onderwijs uitrollen", legt wethouder Derk Alssema uit. reden dat we ook de komende jaren weer Regenbooggemeente zijn." In het kader van dit project hield Goes vorig jaar al een regenboog- balactie. ,,Dat soort dingen gaan we vaker doen om het onderwerp bij verenigingen bespreekbaar te ma ken. We merken dat dat nog niet genoeg gebeurt. Het is vaak nog moeilijk binnenkomen, clubs heb ben het druk met andere dingen en kampen met een tekort aan vrijwil ligers." Volgens Alssema hoeft het niet altijd veel moeite te kos ten. Hij noemt aanwijzen van een vertrouwens persoon als voor beeld. Naast de scholen en sportclubs, richt IkfSÜ^ilF c'e &emeente zich ■UjSw ook op hulpverle ners, ouders en zorg centra. De zorgprofes sionals worden getraind in het herkennen van signa len die erop wijzen dat jongeren worstelen met hun geaardheid. ,,Ouders en opvoeders gaan we via een campagne helpen om hier in hun opvoedtaak mee te gaan." In alle gevallen gaat het om een 'uitge stoken hand'. ,,Je kunt niemand iets verplichten." Goes Goed nieuws voor Goesenaren die niet veel te besteden hebben. De gemeente verhoogt de bij drage uit het Declaratiefonds dit jaar met 25 procent. Met het geld kunnen mensen bijvoorbeeld lid worden van een club of kosten voor het theater, zwembad of een krantenabonnement beta len. ,,De vergoeding uit het fonds is al een aantal jaren niet geïn dexeerd. Omdat de kosten van het levensonderhoud ondertus sen wel gestegen zijn, hebben we besloten de tarieven met 25 procent te verhogen", legt wet houder André van der Reest uit. De verhoging gaat met terug werkende kracht vanaf 1 januari in. Het Declaratiefonds is onder gebracht bij de afdeling Werk, Inkomen en Zorg van de geza menlijke Bevelandse gemeen ten. ,,De zorgwethouders van de andere Bevelandse gemeenten staan unaniem achter het advies om de vergoeding te verhogen. Maar uiteindelijk is het aan de gemeenten zelf om het advies over te nemen." Ook de gemeenteraden moe ten nog instemmen met het voorstel. In Goes lijkt dat geen probleem te zijn. Volgens Van der Reest heeft de Goese raad onlangs nog aangedrongen om iets te doen aan de inkomenssi tuatie van minima. De windmolen zou bij de vijf be staande molens bij Anna Jacobapol- der komen te staan. De opbrengst, naar schatting een ton per jaar, zou ten goede zou komen aan de leef baarheid van de kern. ,,Maar niet alle stroom die een ex tra windmolen zou produceren kan op het net worden afgezet", zegt Leo de Oude, woordvoerder van de initiatiefnemers. ,,Dat komt door de toename van het aantal zonnepa nelen op ons eiland. Niet alleen door panelen die er al liggen, maar ook door een aantal grote projecten waarover al subsidie is verleend en dus al in voorbereiding zijn bij be drijven." Volgens De Oude speelt dat pro bleem niet alleen in deze omge ving. ,,In de rest van Nederland groeit dat probleem ook. Het net dreigt vol te raken. In Groningen schijnt een aantal windmolens ge bouwd te worden die niet aangeslo ten kunnen worden." Hoewel het maar om een paar procent van de productie gaat, is het niet rendabel om de windmolen te bouwen. De werkgroep die zich be zighoudt met de dorpsmolen, on derzoekt daarom of er mogelijkhe den zijn om de windenergie op te slaan of om te zetten naar waterstof. Eind 2019 hoopt ze daar meer dui delijkheid over te hebben. De bouw van de windmolen kost vermoedelijk ruim drie miljoen euro. De inwoners van Sint Philips- land zouden daarvoor samen een half miljoen euro op tafel moeten leggen. Ze krijgen een rendement van zes procent over het bedrag dat ze inbrengen. De inleg wordt gelei delijk terugbetaald. De rest van het geld wordt geleend bij de bank. IN DE REGIO Excursie haaientanden zoeken Kinderen tot 12 jaar kunnen in informa tiecentrum Greve- lingen van Staats bosbeheer op de Brouwersdam mee doen aan de 'Haai- entandenspeur- tocht'. Aan de hand van een vragenlijst en informatiepamflet ten gaan zij op zoek naar haaientanden. De activiteit is da gelijks te doen tus sen 10.00 en 17.00 uur. De kosten bedra gen 2,50 euro per persoon. Bijeenkomst SP over samenleving Opening expositie itrnrmiHif mimi 1 !1>j t ,tjjprl®i!i ui'in MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 26 april 2019 BE omarmt homo's Veel jongeren worstelen met hun seksuele geaardheid. Om hen te helpen, wil de gemeente Goes nu ook op basisscholen voorlichting aanbieden over onder meer homoseksualiteit. Ook moet het onderwerp op sportclubs beter bespreekbaar- worden. Alssema zegt geen signalen te krijgen dat LHBTI'ers het in Goes moeilijker hebben dan elders. ,,Maar het is algemeen bekend dat er nog werk aan de winkel is voor de acceptatie en integratie van deze groep in de samenleving. Dat is de Joeri Wisse GOES Het hoofdveld van VV Goes op sportpark Het Schenge krijgt binnenkort verlichting. De voetbalclub en de gemeente Goes delen samen de kosten van 56.000 euro. Verlichting op het hoofdveld is, nu de club uitkomt in de derde divisie, volgens wethouder Derk Alssema een vereiste van de KNVB. „Anders moeten ze uitwijken naar Hoek of Vlissingen." Naar een andere locatie in Goes kan niet, want de KNVB stelt nog meer eisen. ,,Zo moeten ze 2000 man publiek kunnen ontvangen en er moet voldoende par keergelegenheid zijn." De gemeente probeert 20.000 euro subsidie aan te vragen. De plannen voor een dorpswind molen van Sint Philipsland wor den voorlopig aan de kant gezet. Er is te weinig ruimte op het elektriciteitsnet om de molen op aan te sluiten. Michiel Bouwman Sint Philipsland BROUWERSDAM GOES De SP, afdeling Goes, houdt maan dag een bijeen komst over de staat van de samenleving en de socialistische visie op de EU. De bijeenkomsten worden door het hele land georgani seerd en vindt in Goes plaats in Ter minus, naast het bus- en treinstation. Landelijk SP-voor- zitter Ron Meyer is te gast als spreker. De zaal is open om 19.15 uur, de bijeen komst begint om 19.30 uur. AXEL Museum Het Wa renhuis in Axel opent vandaag de nieuwe expositie Kijk naar beneden, dan zie je meer. De tentoonstelling be staat uit bijzondere fossielen en bo demvondsten van het Zeeuwsch Ge nootschap en het Axels Museum. De opening van de ex positie begint om 17.00 uur in het mu seum aan Markt 2. Na de opening is er de mogelijkheid de expositie te bekij ken. Aanmelden is niet nodig. WINTRACKMASTEN .2 RILLAND Het eerste exem plaar is nu nog een opval lende verschijning, maar als over een paar jaar alle 114 exemplaren zijn afgebouwd, zijn ze waarschijnlijk niet meer weg te denken uit het Zeeuwse landschap. We hebben het over de win- trackmast. Na een kleine te genslag woensdag zijn gis terochtend de eerste exem plaren bij Rilland alsnog in elkaar gezet. De ranke pylo nen zijn de opvolgers van de vakwerkmasten die de afge lopen decennia gebouwd zijn om hoogspanningslijnen aan te leggen. De wintrackmas- ten zijn smaller en hoger en vallen daardoor minder op. De masten zijn niet wit, maar lichtgrijs, gebaseerd op de Nederlandse wolkenluchten. FOTO CHRIS PENNARTS/TENNET ®Kijk op de site bij /video Zo zien de nieuwe hoog- spannings-masten eruit ELLEWOUTSDIJK Van Hat- tumhuis, 10.30 uur: Wandeling met aansluitend lunch GOES Grote Markt, vanaf 19.00 uur: Kingsnight; Café Baarends, 20.00 uur: Avond van 't kloppend hart; Theater De Mythe, Bleekveld 1, 20.00 uur: Muziektheatervoorstelling Casablanca; Podium 't Beest, Beestenmarkt 3, 21.00 uur: Optreden Wolfgang Fluhr 's-Gravenpolder Dorpshuis, 21.00-01.00 uur: Het Foute Oranjefeest HEINKENSZAND BinnenUit, 09.30-17.30 uur: Expositie schilderijen van Melanie Steenblok-Poorts; Galerie 't Kunstuus, 13.00-18.00 en 19.00-20.30 uur: Expositie Truus Werners-Bluemink (acrylschilderijen) en Olcese de Kat-Nieddu (keramiek) KAMPERLAND Dorpshuis Casembroot, Alexiaplein 3, 13.00-16.00 en 20.00-23.00 uur: Vrij biljarten KAPELLE Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Expositie 'Van Zeeuwse bodem' KLOETINGE Dorpshuis Amici- tia, 10.00 uur: Wandelproject Elke Stap Telt NIEUWDORP Oranjeplein, 20.00-01.00 uur: Nacht van Oranje RILLAND Recreatieruimte Oostkilhoek, 14.00 uur: Oran jebingo SINT ANNALAND De Welle- vaete, 21.00 uur: Optreden Martijn Fischer op Kingsnight THOLEN Atrium gemeente huis, Hof van Tholen 2, 13.00 15.00 uur: Taalcafé WEMELDINGE Gymzaal tegen over OBS, 15.30-17.00 uur: Wisselende sportactiviteiten voor de jeugd WISSENKERKE Zaal Onder de Toren, 19.00-21.00 uur: Kinder disco; De Kroon, 21.00 uur: Koningsnacht karaoke YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur: Weekmarkt; Moerzicht, 14.00-16.00 uur: Spelmiddag met o.a. koersbal en sjoelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59