Subsidieregeling zonnepanelen wordt met drie jaar verlengd 4| 4 KONINGSDAG VIERING OP DE AMBASSADE Op Nederlandse ambassades en consulaten in de wereld is Koningsdag hét feest van het jaar. Vaak met gratis eten, drinken en vertier. Gesponsord door het bedrijfsleven. 'Bedrijven willen ook iets terug voor hun inves tering Koningsdag 2018 in Nairobi. Op het po dium speelt een Ke- niaanse band, een aantal muzikanten heeft een oranje Unoxmuts op. De tent in de tuin van de Nederlandse ambassade puilt uit, er zijn duizend gasten. De hele avond worden nieuwe snacks aangevoerd: blokjes Goudse kaas, haring, saté, versgebak ken frites. De drank vloeit onbeperkt: wijn, Heineken, Bavaria, blikjes spe- ciaalbier. De Nederlandse bierbrouwer is niet het enige bedrijf dat het ko- ningsdagfeest sponsort, blijkt uit de logo's die in de aftermovie van het koningsdagfeest prominent in beeld zijn: dertig Nederlandse en Keni- aanse bedrijven brachten er in totaal ruim 32.000 euro voor op. Bier, kaas en friet zijn daarnaast gesponsord in natura. Net als de bloemen die het oranjefeest opfleuren: geschonken door Nederlandse rozentelers die in het Afrikaanse land goede zaken Koningsdagfeesten op de ambassade 1650 doen.Het ko ningsdagfeest in Nairobi is geen uit zondering, blijkt uit onderzoek door deze krant. Na een beroep op de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) gaf het ministerie van Buiten landse Zaken inzicht in uitgaven van de tien grootste ambassades. Afgelo pen jaren organiseerden die elk ko- ningsdagrecepties voor honderden mensen. Soms op de ambassade zelf, soms in een hotel. Voor zeven op de tien feesten betaalden bedrijven een groot deel van de kosten. Die bedroe gen vorig jaar gemiddeld zo'n 40 euro per gast. Naast de multinationals Heineken, Shell, Philips, Unilever en de banken ING, Rabobank en ABN Amro spek ten in Afrikaanse landen opvallend veel bloemenhandelaren de feestkas. In China, India en Indonesië toonden ook (water) bouwbedrijven en ingenieursbu reaus, waaronder BAM, Arcadis, Van Oord en Royal Haskoning, zich gulle gevers. In Jakarta en Nairobi droegen ook lokale bedrijven de nodige roe- pia's en shillingen bij, zoals een Indo nesische leverancier van geluidssys temen en een Keniaanse super marktketen. Een onwenselijke situatie, vindt Tweede Kamerlid Renske Leijten van de SP, die de minister eerder ter ver antwoording riep over gesponsorde diplomatieke borrels. Door hun acti viteiten te laten sponsoren door be drijven, zetten ambassades volgens haar hun onafhankelijkheid op het spel. ,,Daarmee wekken ze de schijn van belangenverstrengeling en vriendjespolitiek. Waarom mag ING, dat net een megaboete van 775 mil joen euro heeft gekregen voor het toestaan van witwassen, zulke borrels sponsoren? En waarom is het nodig dat een multinational als Shell, die in Nigeria verantwoordelijk wordt gehouden voor zware vervui ling en het bewapenen van milities, op deze manier toegang tot de over heid koopt? Want bedrijven willen ook iets voor hun investering terug. Met sponsoring kopen ze invloed.'' Lopen de ambassades harder voor bedrijven die hun borrels betalen? Heineken tapt geen gratis bier op ambassadefeestjes om deuren te ope nen die anders gesloten blijven, zegt een woordvoerder. ,,Koningsdag is de grootste nationale feestdag, ook in het buitenland vieren Nederlanders die graag. Als oer-Hollands merk wil Heineken daar gewoon graag bij zijn. Wij willen daar niets voor terug. Al- In het regeerakkoord was nog be paald dat de zogeheten salderings- regeling vanaf 2020 zou worden af gebouwd. Dit gebeurt nu dus drie jaar later. Burgers en mkb-bedrij- ven die al zonnepanelen op het dak hebben liggen, of nog gaan leggen, profiteren hierdoor langer van kor ting op de energierekening. Vol gens het ministerie van Economi sche Zaken en Klimaat (EZK) bete kent dit dat de investering in zon nepanelen die tot en met deze ka binetsperiode wordt gedaan in ge middeld zeven jaar kan worden te rugverdiend. Het is de bedoeling dat tussen 2023 en 2031 de subsidie stapsgewijs helemaal wordt afgebouwd. Eige naren van zonnepanelen krijgen vanaf 2031 de stroom die ze zelf hebben opgewekt en teruggeleverd alleen nog vergoed door hun ener gieleverancier. Het was aanvankelijk de bedoeling dat de salderingsregeling te zijner tijd zou worden omgezet in een zo geheten terugleversubsidie, maar dit instrument bleek bij de uitwer king complexer dan gedacht, meldde minister Eric Wiebes van Economische Zaken en Klimaat eerder dit jaar aan de Tweede Ka mer. Daarom is nu gekozen voor een afbouw van de al bestaande sal- deringsregeling per 2023. Volgens Wiebes is de gekozen methode 'eenvoudig en gebruiksvriendelijk', blijft die voor huishoudens financi eel aantrekkelijk en voorkomt die tegelijkertijd overstimulering. Tegen 2030 is de prijs van zonne- panelen waarschijnlijk zodanig ge- plicht over een energiemeter met daald dat die ook zonder subsidie minimaal een dubbele teller te be- voldoende financieel aantrekkelijk schikken, schrijft Wiebes. Deze zal zijn, stelt Wiebes. meters zijn voor de Belastingdienst Eigenaren van zonnepanelen die noodzakelijk om levering en terug voor subsidie in aanmerking willen levering van energie afzonderlijk te komen, worden vanaf 2023 ver- kunnen meten. vrijdag 26 april 2019 GO Proosten op de koning met Unoxmuts en sponsorbier Annemieke van Dongen Peter Winterman €69 Kosten per €56 genodigde Betaald door sponsors 41% WASHINGTON Genodigden 1100 personen In 2018 nodigden ambassades tussen de 350 en 1650 gasten uit op een koningsdagfeest. Hoeveel droegen sponsors bij aan deze feesten? LONDEN BERLIJN MOSKOU 350 PEKING ADDIS ABEBA 750 NAIROBI NEW DELHI JAKARTA BAMAKO 400 -Renske Leijten, Tweede Kamerlid Eigenaren van zonnepanelen kunnen nog tot en met 2023 de stroom die ze zelf opwekken en terugleveren aan het elektrici teitsnet volledig aftrekken van hun eigen energieverbruik. Het kabinet heeft die regeling met drie jaar verlengd. Laurens Kok Den Haag De regeling voor zonnepanelen wordt pas vanaf 2023 afgebouwd in plaats van vanaf 2020. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4