Opening zwembad Smerdiek onzeker na vernielingen Celstraf geëist voor verwonden agente Eis: Terneuzenaar moet alsnog naar 8 ZEELAND ZEEUWS MUSEUM NIEUWE EXPOSITIE^ Een hele rij bedden. Je mag erop zitten. Liggen zelfs. Zoek maar een geschikte positie, een ontspannen houding. Nooit meer werken, dat is de titel van de nieuwe expositie in het Zeeuws Museum in Middelburg. De van hoge schotten voorziene bedden nodigen uit. Zitten, hangen, liggen, alsof we nooit meer moeten werken. Volgens een gemeentewoord voerder wordt 'alles op alles' gezet om het bad morgen toch te kun nen openen. Gisteren aan het eind van de ochtend waren alle vernie lingen in ieder geval al proviso risch gerepareerd: een plank voor de kapotte ruit en een geforceerd hek werd terug op zijn plek ge hangen. Computers, telefoons en de kassa: alles werd gisterochtend vroeg door een medewerker van de gemeente op de bodem van het zwembad gevonden. Ook een be veiligingscamera lag erbij. Geld is er niet gestolen, want de kassa was nog leeg. Een paar weken geleden werd het bad - nadat de toekomst ervan door de gemeenteraad werd vei liggesteld - door een groep vrij willigers seizoensklaar gemaakt. Dorpstafel-voorzitter Ron van der Graaf was daar ook bij. Gisteroch tend nam hij zelf poolshoogte bij het bad. ,,Ik heb de pest in", zegt Van der Graaf.,,Wie doet dit? Krankzinnig. Die hekken zijn het water ingegooid met het risico dat de bodem kapot zou gaan. Dan Met een beetje geluk doet de camera het nog. Dan hangen de daders hadden we een heel jaar niet kun nen zwemmen." De gemeente Tholen heeft aan gifte gedaan. Van der Graaf hoopt dat de harde schijf van de beveili gingscamera nog intact is. ,,Met een beetje geluk doet-ie het nog. Dan hangen de daders." MIDDELBURG De 32-jarige Ter neuzenaar G. C. kon gisteren ont kennen wat hij wilde, voor de of ficier van justitie in Middelburg maakte dat weinig uit. C. had zich, ondanks dat hem een voorwaar delijke ISD-maatregel (een ver- blijfvan twee jaar in een instelling voor veelplegers) boven het hoofd hing, misdragen. En dus zou C. twee jaar naar de instelling moe ten. Eind november vorig jaar be vond C. zich op een parkeerplaats in Mijnsherenland en wilden agenten ter controle zijn ID zien. C. had daar weinig trek in en toen de agenten in hun systeem zagen dat C. 'vuurwapengevaarlijk' was, kwam er versterking en werden C. en zijn vriendin onder luid getier van het duo uit de auto getrokken. Op 18 februari vorig jaar zou C. in Terneuzen betrokken zijn ge weest bij een mishandeling in een garage. Een klant was het niet eens met een reparatie aan zijn auto. C., die er helemaal niets mee te maken had, zou een sneeuw schep hebben gepakt en daarmee de man enkele klappen hebben gegeven. Ook zou hij diens auto hebben beschadigd. ,,Niets van waar", zei C. ,,Ik ben onschuldig en het is allemaal bullshit", hield C. de rechters nog maar eens voor. Uitspraak 9 mei. MIDDELBURG Het verwonden van een agente, een vechtpartij in Goes en een vechtpartij in Mid delburg: hiervoor moest de 23-ja- rige J. D. uit Goes gisteren voorko men. Voor de mishandeling die afgelopen november plaatsvond in Goes stond ook zijn 31-jarige broer A.D. terecht. De officier eiste een werkstraf van 240 uur voor A.D. Zijn jongere broer kwam er minder goed van af met een eis van zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. De broers zouden in november 2018 in Goes een man met voorbe dachte rade in elkaar hebben ge slagen. De jongere broer wordt daarnaast verdacht betrokken te zijn geweest bij een knokpartij op de Markt in Middelburg. Bij zijn arrestatie zou hij daarbij een agente hebben verwond. Haar duim is zodanig beschadigd dat zij hier nog altijd niet van is hersteld. De agente las op de zitting haar verklaring voor. ,,Ik ben nu be perkt in alles. Die nacht zei ik nog tegen je dat je rustig moest doen. Ik heb jou met respect behandeld, maar je was één brok agressie." De verdediging is niet overtuigd van het bewijs en pleit daarom voor vrijspraak. Uitspraak 9 mei. o, iedereen relaxed? Werken, nee. Maar nadenken, dat mag wel. Over werken. Want dat is wat ten toonstellingsmaker Ivo van Werkhoven hoopt. Met z'n allen zijn we zo verknoopt geraakt met onze banen, dat het de hoog ste tijd is om eens een gedachte te wijden aan de betekenis van dat werk. Van Werkhoven blijft bij die gedachteronde dicht bij zich zelf: ,,Ik werk nu tien jaar bij het Zeeuws Museum. Dan ga je nadenken. Ik heb een vast contract. Blijf ik dit doen? Wat is een volgende stap?" Er komen bepalende vra gen voorbij in de tentoonstel lingszaal. Over nut en zin. En onzin. Er be staan namelijk ook 'bullshit jobs'. De Ame rikaanse antropoloog David Grae- ber heeft die term bedacht en schreef er een boek over: banen die geen productief doel dienen. Zo'n veertig procent van alle werken den reageert in zijn onderzoeken ontkennend als gevraagd wordt of ze iets bijdragen aan de maat schappij. Vanaf één van de bedden Ik heb een vast contract. Blijf ik dit doen? Wat is een volgende stap? hebben we zicht op een van zijn boek afgeleide tekst, waarin voor beelden worden genoemd van nutteloze beroepen. Je zal maar 'frontdeskmedewerker' zijn, of 'pr-specialist', 'bedrijfsjurist', 'tele- marketeer', 'team-manager'. Over die beroepen zegt de muurtekst: 'Ze worden niet gemist als ze zou den verdwijnen en roepen geen enkele arbeidsvreugde of arbeids- trots op.' We schuiven een bed op en zit ten oog in oog met een apparaat dat nog het meest weg heeft van een gele postbus op wieltjes. Het maakt deel uit van de installatie Post-Labouratory van de uit Hanno ver afkomstige so cial designer Otto- nie von Roeder. Op de muur is een video te zien van diverse zelfstandig werkende appara ten die ze ont wierp voor schoonmaak en zorg. Momenteel, vertelt de wand- tekst, zitten we in de vierde industri ële revolutie, binnen twintig jaar zal door robotisering naar schat ting één op de zeven banen ver dwenen zijn. Echt geruststellend is het uit zicht niet op die manier. Of juist wel? Bij binnenkomst in de zaal le zen we dat fysiek werk lange tijd werd overgelaten aan slaven, dag- loners en seizoenarbeiders. Wie het zich kon permitteren werkte niet. Of alleen op de momenten dat er brood op de plank moest ko men. Flexibel werk, daarmee lan- vrijdag 26 april 2019 GO Zwembad Haestinge in Sint Maartensdijk was helemaal klaar voor de seizoensopening van morgen, maar of die door gaat is erg onzeker. In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken in het zwem bad, de boel vernield en appa ratuur in het water gegooid. Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk - Ron van der Graaf, voorzitter Dorpstafel Even languit om Jan van Damme Middelburg Museumme dewerkster Saskia Kluijf- hout contro leert het ge luid in één van de expositie zalen van het Zeeuws Mu seum. FOTO RUBEN - Ivo van Werkhoven, tentoonstellingsmaker Het geborduurde spandoek van de Britse kunstenaar Je remy Deller wordt gereedge maakt om op te hangen. FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44