i 4 Warm weerzien, 10 jaar na Apeldoorn Megahack geheime dienst afgekeurd NIEUWS 3 Antwoord van president op protesten van Gele Hesjes Fransen die werken krijgen een 'aanzienlijke' verlaging van de inkomsten belasting. Fransen met een klein pensioen krijgen er geld bij. De Franse president Emmanuel Macron heeft gisteravond maatre gelen bekendgemaakt die een ant woord moeten zijn op de maanden lange protesten van de Gele Hesjes. Om de maatregelen te bekostigen wil Macron de Franse overheidsuit gaven verder terugdringen. Ook wil hij belastingaftrekposten van be drijven aanpakken. ,,De Fransen voelen zich onrecht vaardig behandeld, fiscaal en soci aal'', zei de president, in een analyse van de Gele Hesjes die al bijna zes maanden actie voeren in Frankrijk. ,,De Fransen vinden dat de elite te weinig aandacht voor ze heeft, ze voelen zich in de steek gelaten.'' Macron beloofde dat er in de rest van zijn ambtstermijn geen zieken huizen en scholen op het platteland meer worden gesloten, als lokale burgemeesters daar tegen zijn. Ambities Hij zei zijn presidentschap een nieuwe draai te willen geven, met 'nieuwe ambities' voor Frankrijk en de Fransen. „Iedereen moet de hoop hebben dat zijn leven beter wordt. En iedereen moet daarvoor ook een inspanning leveren.'' Ma- cron noemde dat 'de kunst van het Frans zijn'. Maar heilige huisjes raakt de Franse president nauwelijks aan. De pensioenleeftijd blijft op 62 en de werkweek blijft 35 uur. Wel kwam hij met een hoogst symboli sche maatregel: de eliteschool ENA voor politici en topambtenaren moet worden afgeschaft. De Franse president zei over zijn eigen beleid, 'niks fout te hebben gedaan'. ,,In tegendeel. Misschien hebben we ons beleid niet snel ge noeg uitgevoerd.'' Aan een van de belangrijkste eisen van de Gele Hesjes, het burgerrefe rendum, wil de president geen ge hoor geven. Hij wil wel meer refe renda toelaten, maar niet als het uitsluitend een initiatief van bur gers is - ook politici moeten erbij betrokken zijn. De maatregelen volgen op de pro testen van de Gele Hesjes, en ruim twee maanden van debatten in heel het land. In heel Frankrijk werden meer dan tienduizend bijeenkom sten georganiseerd. Fransen moch ten daar over verscheidene onder werpen voorstellen en ideeën op tafel leggen - en ook online indie nen. Vertrouwen De grote vraag na alle gesprekken en de toespraak van gisteravond is of de president, bijna twee jaar na zijn aantreden, het vertrouwen van de Fransen terug kan winnen. Hij staat er bijzonder slecht voor in de peilingen: slechts rond de 30 pro cent van de Fransen is tevreden over hem. Zijn tv-optreden van gisteravond wordt in Frankrijk dan ook als dé lakmoesproef voor de resterende drie jaar van zijn presidentschap gezien. 'Het is nu of nooit', werd op de Franse televisie waarschuwend gezegd. ,,Er komt geen tweede kans voor Macron'', zei senaatsvoorzitter Gérard Larcher. De Gele Hesjes gaven vooraf al te kennen geen vertrouwen te hebben in de uitkomst van het Nationaal Debat. Ze vonden dat de inhoud en de gespreksonderwerpen te veel 'gestuurd' waren door de overheid. ,,Deze regering moet gewoon aftre den'', aldus een van de leidsters van de hesjes. Voor Macron zijn de maatregelen ook om nog een andere reden van belang. Over een maand worden de Europese verkiezingen gehouden. De partij van Macron ging lang op kop in de peilingen, maar is in een recente opiniepeiling ingehaald door de rechtspopulisten van Ma rine Le Pen. Een geheime dienst wilde de klantgegevens van miljoenen Nederlanders downloaden om zicht te krijgen op een gering aantal doelwitten. Dat mocht niet van de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB). Het is onbekend bij welk be drijf de geheime dienst deze 'bulkhack' wilde uitvoeren, maar in het eerste jaarverslag van de speciale toezichthouder meldt de TIB dat de drempel voor zo'n ingreep hoog is: ,,Er moet sprake zijn van een zwaar wegend operationeel belang." Als diensten ook op een andere manier aan de informatie kun nen komen, wordt een dergelijk plan afgewezen. De driekoppige TIB is 1 mei vorig jaar opgericht als deel van de omstreden nieuwe Wet op de inlichtingen- en veiligheids diensten. Als de geheime dien sten bijzondere bevoegdheden willen gebruiken, geeft de TIB een bindend oordeel. De onaf hankelijke controle is bedoeld als extra waarborg tegen onno dige schending van de privacy met wat tegenstanders de 'Sleepwet' noemen. Met het tap pen op de kabel kunnen grote hoeveelheden data verkregen worden. Daarbij zit ook data van veel personen die niet bij de diensten in beeld zijn. De TIB heeft in de periode van 1 mei 2018 tot 1 april 2019 in totaal 2159 verzoeken getoetst, staat in het gisteren gepubliceerde jaar verslag. Hoeveel verzoeken er per dienst zijn ingediend, mag niet worden bekendgemaakt. Dat is staatsgeheim. De diensten hebben het afge lopen jaar voor ongeveer een op de twintig verzoeken voor bij zondere bevoegdheden ten on rechte toestemming gekregen van de minister. Het gaat dan bijvoorbeeld om het observeren in een woning, een dna-onder- zoek of het tappen van de kabel. vrijdag 26 april 2019 De ontmoeting, bijna tien jaar na de aanslag op Koninginnedag in Apeldoorn, is warm en ontroe rend. Pieter van Vollenhoven, echtgenoot van prin ses Margriet, sluit de 18-jarige Senna Claassens liefdevol in de armen. ,,Wat fantastisch u weer te zien!'' Senna was het kleine, blonde meisje dat in 2009 door de Suzuki Swift van Karst Tates de lucht in werd geslingerd. Ontdaan stond het Oranjepaar destijds aan haar ziekenhuisbed. Nu is Senna een sterke, vrolijke, levendige meid. Voor het Zeerst vertelt ze over de dag die haar leven veranderde. lorgen het hele verhaal in de bijlage Z Nu, tien jaar later, ontmoeten ze elkaar weer. „Fantas tisch zoals ze uit de strijd is gekomen.'' foto koen verheijden Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven bezoeken in 2009 de gewonde Senna Claassens. prvéfoto Macron belooft boze Fransen meer geld Frank Renout Parijs „Fransen voelen zich onrechtvaardig behandeld, fiscaal en soci aal'', zei de Franse president Macron gisteravond. foto reuters DEN HAAG De nieuwe toe zichthouder voor de Neder landse inlichtingendiensten heeft het plan voor een mega- hack geblokkeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3