'Het lukt niet altijd om het geheim te houden' De kwallen zijn dit jaar wel heel erg vroeg II ZEELAND 3 Ik moet je wat vertellen", zei de echtgenote van Leen Jille uit Lewedorp, op 25 april 2018. Zij verklapte dat hij de vol gende dag een koninklijke on derscheiding zou krijgen. ,,Ik dacht: hou een ander voor de gek, want dat is helemaal niet aan de orde. Maar ze zei: je moet er om half elf zijn en zorg er voor dat je netjes bent aange kleed." Toen Jille een etmaal la ter de raadszaal in Heinkens- zand binnenstapte, wist hij wat hem te wachten stond. ,,De ver rassing was niet meer zo groot, maar mijn vrouw was ongerust dat ik anders in sjofele kleding zou arriveren of misschien niet eens zou zijn meegegaan. Dat risico wilde ze niet nemen, hoe wel anderen haar hadden ge zegd dat ze het zo lang mogelijk stil moest houden." Hij zat niet echt op een lintje te wachten, bekent Jille. ,,Maar achteraf ge zien vond ik het een mooie hap pening. Het was bijzonder om mee te maken en het heeft me echt goed gedaan. Het voordeel was ook dat ik me op tijd reali seerde dat ik iets moest zeggen. Als je helemaal wordt verrast, ben je waarschijnlijk zo verbijs terd dat je met je mond vol tan den staat." Zierikzee waren vorig jaar een van de vijf Zeeuwse echtparen die allebei een lintje kregen. Lange tijd wisten ze niet van el kaar dat ze zouden worden on derscheiden. ,,Maar enkele we ken vooraf werden we allebei nadrukkelijk gevraagd die dag aanwezig te zijn in de Nieuwe Kerk, waar we vrijwilliger zijn. Toen begon er wel een lichtje te branden. Maar voor de familie was het tot het moment zelf een verrassing. Die dacht dat alleen ik een lintje zou krijgen." Hoe leuk de dag ook was, heel trots is Riezebos niet op zijn on derscheiding. ,,Het is de franje van Oranje. Je doet wat je moet doen en dat is niet iets om jezelf voor op de borst te kloppen. Wat ik wel fijn vind, is dat op deze manier het vrijwilligers werk in de schijnwerpers wordt gezet." Volgens bioloog Theodoor Braaksma van NatuurAvontuur gaat het om oorkwallen. ,,Ze zijn erg vroeg dit jaar, want het water is nogal koud. Ze zijn meegenomen door de wind. Spijtig voor die dieren, want ze zijn nu dood." Braaksma. ,,Ze kunnen meestal ook niet meer steken en je kunt ze gewoon aanraken, je hoeft er niet panisch voor te zijn. Kwallen kunnen niet te gen de stroom in bewegen en omdat de wind richting het strand staat, spoelen ze aan. Ik was gisteren ook op het strand en het viel mij ook op dat het er zoveel zijn. Zeker voor deze tijd Je kunt ze gewoon aanraken, je hoeft er niet panisch voor te zijn van het jaar. Ik zag ze langs de Walcherse kust." In september spoelen grotere kwallen aan. ,,Dat zijn soms net grote bloemkolen." De kwallen zullen waar schijnlijk weer meegenomen worden door het water. ,,Ze breken snel af, omdat kwallen voornamelijk uit water bestaan. Ze zijn ook weer belangrijk in de voedselketen. Kleine orga nismen die je niet ziet, leven er van zoals strandvlooien. Bin nen een week is een kwal afge broken." Braaksma is erg gecharmeerd van kwallen. ,,Het is een mooi en bijzonder dier. Ik vind het prachtig als je ze in het water ziet bewegen." vrijdag 26 april 2019 Rolf Bosboom Lewedorp Dries en Jopie Riezebos uit voor mij superverrassing' Ad de Jong zorgde ervoor dat echtgenote Corry vorig jaar werd gedecoreerd. ,,Ze had gewoonweg niets door." foto ruben oreel M Henk Christiaanse werd met een limousine opgehaald om zijn lintje in ontvangst te nemen. ,,Ik was er glad niet op gekleed." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Lena Schreijenberg wist niet wat ze zag, toen ze op het strand tussen Vlissingen en Dishoek liep. Langs de vloedlijn lagen misschien wel duizenden kwallen. Ze maakte er meteen een foto van. Maurice Steketee Vlissingen - Theodoor Braaksma, bioloog M De kwallen op het strand bij Vlissingen. FOTO LENA SCHREIJ ENBERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39