Op z'n boreaalst Bouwers kazerne krijgen miljoenen aan compensatie 'Draai ontpoldering terug vanwege de droogte' 2 GUIDO VAN DER HEIJDEN Column DE STELLING Vandaag: Ik ben niet bang voor kwallen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters STEE&S VAKER KLEÖIN® RETOUR NAAR WEBWINKELS Twee vroege onderscheidingen Man bedreigt manager super BERGEN OP ZOOM Uien uit truck blokkeren A4 De bouw van de kazerne is al en kele keren uitgesteld, mede doordat er onder de mariniers veel verzet is om van Doorn naar Vlissingen te verhuizen. Opschorting van de aanbesteding was ook nodig om overleg te kunnen voeren met de medezeggenschapscommissie van het personeel. Dat is gebeurd onder leiding van voormalig Inspecteur-Generaal van de Krijgsmacht Bart Hoitink. Het overleg is vorige maand afgerond. Defensie moet nog een besluit ne men over de adviezen van de mede zeggenschapscommissie. Dan is ook duidelijk wat de financiële ge volgen zijn. Voor de bouw hebben drie con sortia zich ingeschreven. Standaard krijgen zij een tegemoetkoming van 1 miljoen euro in de ontwerp- kosten. De staatssecretarissen Bar bara Visser (Defensie) en Raymond Knops (Binnenlandse Zaken) heb ben dat nu verhoogd tot 2.745.000 euro per consortium 'vanwege de unieke situatie en de wens de con sortia aan boord te houden'. Zij willen voorkomen dat door de vertraging partijen afhaken, 'zodat de concurrentie in het aanbeste dingstraject gegarandeerd blijft'. Het extra bedrag van ruim 1,7 mil joen euro noemen zij 'billijk en re delijk'. Asbest De gunning van de voorbereiding van de bouw is uitgesteld tot uiter lijk 1 juni van dit jaar. Of dat wordt gehaald, is nog de vraag. Recent is ontdekt dat de afdeklaag van de Bewindslieden willen voorkomen dat door de vertraging partijen afhaken stortlocatie op het terrein waar schijnlijk asbest en andere veront reinigingen bevat. Defensie onderzoekt nu of dit deel van het gebied moet worden gesaneerd. Daardoor ontstaat een verdord land schap waar wonen, werken en leven niet meer aangenaam is, schrijven ze aan politieke partijen in Provinciale Staten. Experts vinden dat onzin. In de brief aan de Zeeuwse politiek pleiten de actievoerders onder meer voor het 'heroverwegen' van de ont poldering. Want het verder inlaten van zeewater bevordert de verzil- ting, denken ze. ,,Als het zo makkelijk zou zijn, was het probleem van droogte en verzil- ting relatief eenvoudig aan te pak ken", reageert bodemkundige Jan Verhagen van de Wageningen Uni versiteit. ,,Ik begrijp de problematiek van de droogte, zeker na het afgelo pen jaar. Maar het beschikbaar heb ben van voldoende zoet water hangt samen met de hele waterhuishou ding in de provincie. Het probleem is veel groter dan de Hedwigepol- der." Na de ontpoldering zijn de gevol gen voor de nieuwe grens van land en water 'lokaal en beperkt', zegt Gualbert Oude Essink van kennisin stituut Deltares. Volgens hem is er niet één oplossing voor de gevolgen van klimaatverandering. ,,Het gaat erom dat je het verschil tussen de stijgende vraag naar zoet water door intensieve landbouw en het aanbod van water matcht." Combinatie Hoe dat moet, verschilt per regio, omdat de situatie overal anders is. ,,Het gaat om een combinatie van slimme oplossingen, zoals regenwa ter beter opslaan en verdelen, zoet water uit meer bronnen oppompen om verzilten tegen te gaan, te wer ken met druppelirrigatie in plaats van sproeiers en de teelt van zout- resistente gewassen." 3 dagen in het Moezeldal nabij Trier incl. Duits hoofdgerecht Wat de rechter betreft mag een columnist zeggen dat Urk door de golven ver zwolgen mag worden. Op het eer ste gezicht goed nieuws natuurlijk. Nu kan ik tenminste zonder vrees voor celstraf of boete zeggen wat ik vind van Opel Agila-rijders en pop koren. fie Tromp over Urk schreef was weliswaar niet strafbaar, lief was het ook niet. Naar aanleiding van een ruzie waar honderd Urker jon geren het huis van een Marok kaanse dorpsgenoot belegerde, spuwde ze haar gal over het voor malige eiland. Dat gereformeerde, cokesnuivende inteeltdorp. Steek de dijken door en geef Urk terug aan de golven. Dat zei ze. maakt niet uit hoeveel dijken je doorsteekt. Urk is een eiland en zal droog blijven. Overdrijven is nou eenmaal een van de stijlelementen die een columnist gebruikt. Wan neer ik schrijf dat wat mij betreft de reuzenpanda liever vandaag dan morgen uitsterft, dan meen ik dat niet echt. Natuurlijk niet. Niet voor niks ligt er een kussen op mijn bed in de vorm van een panda. Wanda de panda, noemen we haar. dingen zeg je niet. Hoewel ik in het verleden ook bepaald oncompli menteus over Urk schreef, dit zou ik nooit durven zeggen. Urk noe men we niet raar, maar heel bijzon der. Urk teruggegeven die daar in 1877 van een kerkhof gestolen waren door een Hilversumse huisarts. In die dagen vermoedde men dat de meest oorspronkelijke Nederlander op Urk te vinden was. Weten schappers dachten zelfs de missing link tussen Neanderthaler en mo derne mens op Urk te vinden. op dat unieke stukje oer-Neder- land. Borealer dan Urk hebben we het in ons land niet. Niet dijken doorsteken, maar juist dijken bou wen. Enorme dijken. Zo hoog en zo dik als we kunnen. Nu kan ik tenminste zeggen wat ik vind van Opel Agila- rijders en popkoren vrijdag 26 april 2019 Reageer op pzc.nl Gisteren: Een ballon oplaten moet gewoon kunnen 1180 reacties VLISSINGEN/THOLEN De avond voor Lintjesre gen moesten twee bur gemeesters in Zeeland al in actie komen om een koninklijke onderschei ding uit te reiken. PF.M. Swarthof uit Tho- len werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje- Nassau vanwege zijn be trokkenheid bij diverse organisaties, waaronder de Kunstkring, de WMO adviesraad en het Cul tuurplein. Ook T.A. Joziasse uit Vlissingen werd be noemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Hij was een van de oprich ters van basketballvereni ging Souburg en later één van de initiatiefne mers van de fusie met Marathon tot Basketball Combinatie Vlissingen. Vanmiddag op de web site en in de krant van za terdag vindt u een com pleet overzicht van alle gedecoreerden van de Lintjesregen van 2019. MIDDELBURG Een 35-jarige man uit Nieuwdorp heeft gisteren de manager van een su permarkt in Middelburg bedreigd met een bak steen. De man is aange houden. De Nieuwdorper bleef ondanks een win kelverbod klanten lastig vallen. Hij werd daarop aangesproken door de manager en naar buiten gedirigeerd. Er is aan gifte gedaan van huisvre debreuk en bedreiging. Door een ongeval met twee vrachtwagens bij Bergen op Zoom is de A4 gistermiddag enige tijd dicht geweest in de richting van België. Eén van de vrachtwagens was geladen met uien. De lading lag deels op de snelweg. Het ongeval gebeurde rond 13.20 uur. De twee trucks raakten zwaar beschadigd bij het on geval. Vermoedelijk was er ook een derde vrachtwagen bij betrok ken, maar deze kwam er zonder schade vanaf. Eén van de trucks klapte na de botsing achter op een auto. De drie consortia die in de race zijn voor de bouw van de mari nierskazerne in Vlissingen, krij gen vanwege de vertraging elk 1,7 miljoen euro compensatie. Rolf Bosboom Vlissingen Door de Hedwigepolder te ont- polderen dringt zeewater dieper Zeeland in en verzilt de bodem nog meer, vinden Red onze Pol ders en de Levende Delta. Jeffrey Kutterink Vlissingen Bescheider Mühle V 2 overnachtingen incl. ontbijt 1 x hoofdgerecht 'Brauhausteller' op 2e avond Gratis informatie van de omgeving V Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel i Tip: bezoek Trier of Cochem hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 Zonder dollen. De column die El- Ze bedoelde het niet zo. Het Dijken doorsteken. Sommige In 2010 werden zes schedels aan We moeten juist heel zuinig zijn HAMÖlsf VROESER NOEMREN WE RIT RE VUILE WAS...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2