Sri Lanka nog lang niet veilig na aanslagen NIEUWS 19 Reisadvies aangepast Er zijn zo veel losse ledematen dat we geen exact dodental hebben De meeste mensen hebben na een dag al geen last meer van een gênant moment. Tenzij je een slechte slaper bent, stelt Eus van Someren van het Nederlands Herseninstituut. Eus van Someren: ,,De meest schaamtevolle... Poeh. Ik zag laatst een bekende op een congres en flapte eruit 'Heee Manuel'. Direct daarna besefte ik dat hij een an der was. Ik kon wel door de grond zakken." Na een lach: „Wanneer je mensen deze vraag stelt, zullen zij - net als ik - hun minst schaamtevolle herinnering vertellen. Echt gê nante herinneringen deel je niet zo gemakkelijk. Dat was gelijk ook de grote uitdaging van ons onderzoek. We hebben de deel nemers (27 slechte slapers, 30 goede slapers, red.) gevraagd om tijdens een hersenscan in een MRI enkel te denken aan het mo ment waar zij zich het aller meeste voor schamen. We vroe gen hen deze herinnering te om schrijven in drie vrij algemene woorden waar ze een paar weken later mee werden geconfronteerd. Het aardige was: bij goede slapers lichtte het emotionele circuit in het brein niet meer op. Dat is een gebied dat normaal gesproken oplicht als je ergens van schrikt, angstig bent of je je ergens vrese lijk voor schaamt. Bij deze men- Slapeloosheid is een stoornis in het verwerken en opruimen van spanning sen lichtte wel een plekje voorin de hersenen op. De herinnering dus letterlijk een plekje gekre gen.'' ,,Bij deze deelnemers had het schaamtevolle moment soms dertig jaar geleden plaatsgevon den, maar het brein registreerde dit alsof het nét gebeurd was. Of wel: slechte slapers kunnen emo ties niet goed van zich afschud den, waardoor het verleden hen blijft achtervolgen.'' Wat schieten we met dit onderzoek op? ,,Best veel. We zijn al heel lang op zoek naar de reden voor slape loosheid. We hebben dat altijd gezocht in delen in het brein die de slaap regelen, zoals de biologi sche klok. Maar daar vonden we niets. Deze studieresultaten sug gereren dat slapeloosheid een stoornis is in het verwerken en opruimen van spanning. We wis ten al dat slechte slapers een gro ter risico lopen om een depressie of angststoornis te ontwikkelen, maar we begrijpen nu beter hoe dat werkt. Stel je eens voor dat je alle spanning van een dag - van de caissière die lullig tegen je deed tot aan de hondendrol die je niet kon vermijden - met je mee- draagt. Niet alleen vandaag, maar ook de volgende dag, week en het jaar daarop. Dan word je een vat vol spanning en somberte.'' ,,Er is een groot verschil tussen iemand die te weinig tijd voor slaap neemt - minder dan zes a zeven uur per nacht - of iemand die 's nachts telkens wakker wordt. Die laatste groep slechte slapers heeft vaak wel wat uren slaap gehad, maar dat ervaren ze niet zo. Ze worden beroerd wak ker, alsof ze geen oog hebben dicht gedaan.'' Hoe nu verder? ,,Via slaapregister.nl/stemming zoeken we vrijwilligers met wie we een vervolgstudie willen op zetten. De vraag is: hoe kunnen we de overgang van slapeloosheid naar een depressie voorkomen?'' Bent u eigenlijk een goede slaper? ,,Dat wisselt. Ik kan periodes heb ben dat ik heel belabberd slaap. Misschien is dat maar goed. Ik weet waar de deelnemers van mijn onderzoek het over hebben. Zij hoeven mij niet uit te leggen dat slecht slapen heel vervelend kan zijn.'' Het ministerie adviseert alleen nog naar Sri Lanka te reizen als het noodzakelijk is. Er zijn signalen dat voortvluchtige terroristen nieuwe aanslagen willen plegen in het land. De veiligheidssituatie is momen teel 'onvoorspelbaar en onzeker', al dus het advies. Volgens het Calamiteitenfonds zijn er nu tussen de 300 en 400 mensen in Sri Lanka die hebben ge boekt bij een reisbureau. De ko mende dagen worden zij op lijn diensten naar Nederland gezet. Slachtoffers Bij aanslagen in luxe hotels en ker ken vielen afgelopen zondag zo'n 260 doden, waaronder drie Neder landers. Het dodental is gisteren naar beneden bijgesteld door een hoge functionaris in Sri Lanka. ,,Het kunnen er 250 of 260 zijn. Ik kan het niet precies zeggen. Er zijn zo veel lichaamsdelen en het is moeilijk om een exact cijfer te geven," aldus Anil Jasinghe, de directeur-gene raal van de gezondheidsdiensten. In ziekenhuizen liggen nog hon derden gewonden. De onrust op het eiland is groot. Veel Sri Lankanen zijn boos op de regering, die mogelijk wist van de aanslagen, maar door een intern conflict niet adequaat reageerde. Uit angst voor meer aanslagen blij ven alle rooms-katholieke kerken voorlopig gesloten, verklaarde een priester. Tegelijkertijd uit de volks woede zich op de moslimgemeen schap. Boze menigten trekken door de straten van Negombo. Sommige moslims zouden in hun woningen zijn afgetuigd. Uit angst sloegen honderden mensen op de vlucht. ,,Vanwege de bomexplosies die hier plaatsvon den, hebben de lokale Sri Lankanen onze huizen aangevallen", zegt Ad- nan Ali, die op het punt stond om in een bus te stappen om te vluch ten. ,,Op dit moment weten we nog niet waar we heen zullen gaan." Fa- rah Jameel, die bij een moskee stond te wachten op een bus, ver telt dat ze van haar huisbaas moest vertrekken. ,,Ze zei dat ik weg moest en overal heen mocht, zo lang ik hier maar niet woonde." Kruidentycoon Het onderzoek naar de aanslagen is nog volop bezig, de Sri Lankanen krijgen daarbij hulp van onder an dere de FBI en de Britse politie. CNN meldt dat er meer dan zeven tig verdachten zijn gearresteerd. Kruidentycoon Mohamed Yusuf Ibrahim is één van de verdachten. De miljonair zou zijn zoons hebben geholpen bij het voorbereiden van de aanslagen. Ook de rest van de fa milie Ibrahim zit in de cel. Moha- med Ibrahim verdient zijn geld met de handel in peper, nootmuskaat, kruidnagel en vanille. De miljonair was een graag geziene persoon in de zakelijke en politieke kringen van Colombo. De autoriteiten houden rekening met nieuwe aanslagen. Premier Ra- nil Wickremasinghe bevestigt dat een aanslag op een vierde hotel mislukte en stelt dat er nog meer terroristen op vrije voeten zijn. Precies daarom heeft het Calami teitenfonds in overleg met reisorga nisaties besloten om Nederlandse toeristen terug te halen. Het fonds betaalt alle kosten. ,,We geven ie dereen de gelegenheid om op een rustige manier in de komende da gen terug te vliegen", aldus direc teur Erik Jan Reuver. vrijdag 26 april 2019 GO Slapelozen beleven gênante herinnering als dag van gisteren Hanneke van Houwelingen Amsterdam Laten we bij uzelf beginnen. Wat is uw meest schaamtevolle herinnering? Dat is wel een heel milde biecht -Eus van Someren, onderzoeker Slapeloosheid kent vele risico's. foto's brigitte belanger/gpd En bij de slechte slapers? Wanneer ben je eigenlijk een slechte slaper? Honderden Nederlandse toeris ten die in Sri Lanka vakantie vie ren, worden vanaf vandaag teruggehaald. Het Calamiteiten fonds heeft daartoe besloten nadat het ministerie van Buiten landse Zaken het reisadvies gis teren aanscherpte. Max van der Heijden Colombo -Anil Jasinghe, directeur-generaal M Tijdens een inval van de Sri Lankaanse veiligheids diensten blies afgelopen zondag een vrouw zichzelf en haar twee kinderen op in een villa van de gisteren opgepakte kruidentycoon Mohamed Ibrahim. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19