Op vakantie? Wij gaan mee! jM NIEUWS 17 FIGH 11^ IÉÜ we moeten uit de EU. Dat viel in 'goede aarde, UKIP won de verkie zingen en mocht de meeste Britse Europarlementariërs leveren. De plotselinge opkomst en het grote succes van UKIP in die verkiezingen joeg de Conservatieve Partij enorme angst aan, en was de belangrijkste re den voor toenmalig premier David Cameron om de Britten een brexitre- ferendum te beloven. Farage is nu van plan dat verkiezingskunstje te herha len. Aan zelfvertrouwen geen gebrek: bij zijn partijlancering in een metaal- fabriek in Coventry vertelde hij dat hij 1000 pond had gewed dat zijn nieuwe partij bij de Europese verkiezingen de grootste zou worden van het Verenigd Koninkrijk. Als dat lukt krijgt hij 4000 pond uitgekeerd. Met de Britse deelname aan de Europese verkiezingen in zicht, vindt anti-EU- politicus Nigel Farage het tijd voor een comeback. Met zijn nieuwe partij stevent hij direct af op een monsteroverwinning. Nu er geen brexitakkoord door het Britse parlement is gekomen en de Britten nog steeds EU-lid zijn, moeten ze meedoen aan de Europese verkie zingen van 23 mei. Eigenlijk zit bijna niemand daarop te wachten, behalve een oude bekende: Nigel Farage. Hij ziet zijn kans schoon om voor een aardverschuiving te zorgen en een groot deel van de 73 beschikbare Britse zetels in het Europees Parlement te pakken. Twee weken na de lancering staat de nieuwe partij van Farage bo venaan: in de meest recente peiling zei 27 procent van de ondervraagden voor de Brexit Party te gaan stemmen. La bour volgt met 22 procent, en de rege rende Conservatieve Partij moet het met een schamele 15 procent doen. Bus Het zijn cijfers die bij de conservatie ven met afgrijzen worden bekeken. De kans is levensgroot dat ze in mei kei hard worden afgerekend op de brexit- chaos waar zij als regeringspartij ver antwoordelijk voor zijn. Veel Britten begrijpen niet hoe het mogelijk is dat ze, drie jaar na het brexitreferendum, weer moeten meedoen aan Europese verkiezingen. De boosheid en het on begrip onder de Britse bevolking over het gebrek aan daadkracht in het brexitproces is een kolfje naar de hand van anti-EU-politicus Farage, die met een simpele, duidelijke en aanspre kende boodschap komt: stem voor ons als je wil dat de brexit doorgaat. Met die slogan en een nieuwe campagne- Ik ga vertellen hoe Labour de kiezers heeft verraden op het onderwerp brexit bus reist Farage door het land en trekt hij volle zalen. De beroepseuroscepti cus hamert erop dat de kiezer verra den is, en dat de politieke elite gestraft moet worden omdat ze, zoals hij zegt, zich doof houden voor de wil van de Britse burger. Farage wil een keiharde brexit, zonder deal of andere afspra ken. Daar hebben veel gefrustreerde Britse kiezers wel oren naar, moe als ze zijn van de voortdurende brexit- ellende. Loyaliteit De Conservatieve Partij heeft daaren tegen geen boodschap en geen geld in kas om een acceptabele campagne te voeren. De partij profileerde zich als de brexitpartij, een grote meerderheid van de partijleden en achterban is voorstander van een vertrek uit de EU. Maar premier May faalt opzichtig in haar missie. Uit een enquête van in vloedrijke politieke partijblog Conser vative Home bleek dat drie op de vijf le den van de Conservatieve Partij van plan waren op de Brexit Party te gaan stemmen. En erger nog: sommige Conservatieve parlementariërs flirten zelfs openlijk met het idee om in mei Farage's partij aan te kruisen op het stembiljet. Zo sloot Lucy Allen de mo gelijkheid niet uit. ,,De gebruikelijke partijloyaliteit zal worden overscha duwd door leave versus remain. Het is goed om te zien dat er sterke kandida ten meedoen bij het leave-kamp.'' Een van de opvallendste troeven van de Brexit Party op de verkiezingslijst is Annunziata Rees-Mogg, die overstapt vanuit de Conservatieve Partij. Zij is weer de zus van het prominente con servatieve Lagerhuislid Jacob Rees- Mogg, een van de meest uitgesproken brexiteers. Ook voormalig conservatief Lagerhuislid Ann Widdecombe stelde zich onlangs kandidaat voor de Brexit Party. De situatie doet denken aan de vo rige Europese verkiezingen, in 2014. Toen was Farage voorman van UKIP, de partij die toen de boodschap had: Aanval De euroscepticus heeft grootse plan nen en zegt zich niet alleen op de te leurgestelde conservatieve kiezer te richten. Sterker nog, die komen van zelf wel, zei hij in een interview. Ook die andere grote Britse partij moet op passen voor het fenomeen Farage: ,,Mijn belangrijkste focus is een 'noor delijke aanval' op Labourbrexitgebie- den. De echte uitdaging ligt daar, bij de vijf miljoen Labourkiezers die voor brexit stemden." Want ook onder die groep is er grote onvrede over hoe hun partij met brexit omgaat. De stand punten en de koers van Labour-leider Jeremy Corbyn blijven nog altijd on duidelijk. Farage zei daarom dat zijn absolute prioriteit in de kerngebieden van Labour ligt tijdens zijn campagne. ,,Ik ga naar Zuid-Wales, de Midlands, Noord-Engeland. Daar ga ik vertellen hoe erg Labour ze heeft verraden op het onderwerp brexit.'' Downing Street houdt intussen stug vol dat het nog steeds mogelijk is dat de Britten niet mee hoeven te doen aan de Europese verkiezingen. In theorie klopt dat: als premier May erin slaagt de brexitdeal en de bijbeho rende wetgeving voor 23 mei door haar parlement te krijgen, dan stappen de Britten uit de EU voordat het nieuwe Europees Parlement zitting neemt. Maar in dat scenario geloven maar heel weinig mensen. May en haar brexit- deal blijven impopulair en het lijkt er niet op dat daar de komende weken verandering in komt. Geef uw vakantie door en download onze app Al ons nieuws 24/7 op uw tabLet of smartphone Geen papierstapel in de bus bij thuiskomst Tip: Laat uw krant tijdelijk bij buren of vrienden bezorgen Regel het op pzc.nl/vakantieservice vrijdag 26 april 2019 PC Opnieuw Nigel Farage Suse van Kleef Londen Nigel Farage op de bijeenkomst van zijn Brexit Party in Clacton. foto ap -Nigel Farage, leider Brexit Party

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17