- - 14 Uniek wereldwijd netwerk van vrijwilligers bezoekt Nederlandse gevangenen In een ver buitenland in een cel beland? Een netwerk van solidaire Nederlandse emigranten in de hele wereld zorgt dat je bezoek krijgt in de gevangenis, wat je ook hebt uitgespookt. e waren met z'n vie ren, die avond in 2007 - de jongste van het groepje pas 16 jaar. Geld hadden ze nodig, dachten ze. Ze kozen een afgele gen huis in de Amerikaanse staat Pennsylvania en met het idee dat ze iets zouden kunnen stelen, lokten ze de bewoner met een smoesje over een kapotte auto naar buiten. Een van hen trok een pistool; de bewoner greep het vast en vocht met zijn belager. Die schoot op de heup van de man. Lorenzo Schrijver, gebo ren in de omgeving van Zutphen, verklaarde later dat hij op dat mo ment 'schiet nog een keer' heeft ge zegd. Hij was destijds 21, net verhuisd naar de VS en op rooftocht met jon gens die 'stoer' wilden doen voor el kaar. Althans, zo kijkt hij er nu tegen aan. Zijn kameraad schoot opnieuw. Schrijver stelde nog voor het alarm nummer te bellen, volgens recht bankdocumenten, maar zijn vrien den voelden daar niet voor. De 65-ja- rige bewoner overleefde de overval niet. De schutter werd ter dood veroor deeld, Lorenzo Schrijver (33) zit al twaalf jaar vast voor medeplichtig heid aan moord. Hij heeft nog Het is fijn. Ik ben enorm dankbaarvoor de bezoeken minimaal achttien jaar te gaan. Een dezer dagen krijgt hij bezoek van Froukje Kamoschinski, expat in New York. Ze woont er vanwege de baan van haar man en geeft er Neder landse les, hun tweeling van 10 gaat er naar school. Ze is niets van Schrij ver. Geen familie, tot voor kort kende ze hem niet. En toch zoekt ze hem een paar keer jaar op. In de bezoekersruimte van de ge vangenis - zo een die je in films ziet - praten de twee over van alles. Poli tiek, persoonlijke dingen, het delict, hoe erg ze Nederland missen. Zo heeft Froukje Kamoschinski elf Nederlanders in Amerikaanse gevan genissen onder haar hoede. Een paar keer per jaar rijdt ze langs strafinrich tingen aan de oostkust van de VS om bij ze langs te gaan. Kamoschinski is één van de bijna driehonderd Nederlanders in 61 lan den die als vrijwilliger landgenoten in lokale gevangenissen bezoeken. Het is uniek: er zijn enkele stichtin gen met een vergelijkbare missie, maar geen land kent zo'n vrijwilli- gersnetwerk dat helpt contact te on derhouden met burgers in buiten landse gevangenissen, volgens het Bureau Buitenland van de reclasse ring. Dat krijgt jaarlijks subsidie van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De vrijwilligers van het bureau legden in 2017 samen ruim vierdui zend bezoeken af aan 1322 gedeti- neerden. De meeste Nederlanders zitten in gevangenissen in Duitsland en de rest van Europa. In de VS gaat het op dit moment om 75 mensen. De visites zijn 'fantastisch', schrijft Lorenzo Schrijver vanuit Pennsyl vania. Hij verontschuldigt zich voor taalfouten - na twaalf jaar in een Amerikaanse gevangenis is het soms makkelijker om zich uit te drukken in het Engels. Froukjes bezoeken hel pen hem zijn Nederlands te onder houden. Zijn familie heeft de midde len niet om langs te komen, en een telefoontje naar huis kost bijna 25 dollar per kwartier. Hij kan één keer per maand met zijn moeder bellen. Negen jaar geleden zag hij haar voor het laatst. Frisse lucht ,,Een vrijwilliger is frisse lucht, laat ik maar zeggen. Een mogelijkheid om de muren om me heen te laten zak ken", omschrijft hij. ,,Na de visite loop ik de volgende paar dagen wat lekkerder rond. Het is ook fijn omdat ik geen familie te zien krijg. Vrijwilli gers worden in de loop der jaren mensen op wie ik kan rekenen. Ze geven hun eigen tijd zodat ik even lekker kan kletsen en 'ertussenuit' kan voor een paar uurtjes. Daar ben ik enorm dankbaar voor." Hij kan zich tijdens zo'n bezoek weer even mens voelen zegt Schrij ver. ,,Het is vooral fijn om met een Nederlander te kunnen praten, want die zijn in het algemeen veel gezelli ger en begripvoller dan de mensen hier. Maar zodra de visite wegloopt, schakel je in je hoofd alweer om. Bin nen deze muren is het vaak gevaarlijk zo vrij te spreken en denken. Mensen maken gebruik van je, lichten je op, of steken je neer omdat je langsliep en ergens om zat te lachen." Froukje Kamoschinski kent het harde gevangenisbestaan inmiddels een beetje, als ervaren bezoeker. Les één: altijd een sportbeha in de auto leggen, liefst met wat extra kleding stukken. Ze weet nooit of de bewa kers van dienst een slechte dag heb ben en moeilijk doen over de beugel van een beha, een capuchon; alles kan reden zijn de toegang tot het pand te weigeren. ,,Na een paar bezoeken achter el kaar ben ik wel moe, het is best in tensief", zegt Kamoschinski. Soms is het emotioneel en in het begin testen sommige gedetineerden haar een beetje uit, vertelt ze. Het komt even goed voor dat tranen in de ogen van volwassen mannen verschijnen als ze weer vertrekt. ,,Ze zijn vaak gewoon echt heel blij dat er nog iemand komt, dus ze passen wel vijfhonderd keer op om het jou moeilijk te ma ken." De vrijwilligers in de VS en Canada delen hun ervaringen als ze deze maand samenkomen op het Neder landse consulaat in New York, waar ze een training van de reclassering volgen. Er is een echtpaar dat in Flo rida is neergestreken, een techtalent uit Silicon Valley, en er zijn onderne mers als Joop Eerhart, makelaar in Montreal. Hij gaat af en toe langs bij een Nederlandse man die veroordeeld is voor een koelbloedige moord in een drugsconflict. Met beroeps criminelen heeft hij geen mede lijden, zegt Eerhart. Maar de zaak is meestal niet zo simpel als het lijkt, leerde hij ook. Toen hij de moordenaar wat beter leerde kennen, moest hij toch concluderen dat de man in zijn leven vol ellende eigenlijk 'nooit een kans heeft gekregen'. Het valt hun allemaal op dat vrijdag 26 april 2019 GO Karlijn van Houwelingen New York -Lorenzo Schrijver, Nederlandse gedetineerde in een Amerikaanse cel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14