llil II Pedro Sanchez op winst voor verkiezingen Spanje NIEUWS 13 mEJMs De Spaanse premier Pedro Sanchez lijkt zondag de verkiezingen te gaan winnen. Socialistische kiezers keren terug op het oude nest. Enrique Molina zit op een bankje bij de markt van La Florida, een dichtbevolkte wijk in l'Hospitalet, een grote voorstad die te gen Barcelona ligt aan geplakt. Voor hem een verkiezings- kraam van ERC, de Catalaanse repu blikeinen. Aan de andere kant van de straat eentje van Ciudadanos, de rechts-liberale Burgerpartij. Ze kun nen Molina niet bekoren. ,,Ik heb mijn hele leven socialistisch ge stemd, dat zal ik ook nu doen.'' Dat 'hele leven' is relatief. Enrique Molina is 84 jaar. In 1936, het jaar na dat hij werd geboren, barstte de Bur geroorlog los, drie jaar later begon de dictatuur van generaal Franco die tot 1975 zou voortduren. In 1979, toen hij 44 jaar was, mocht Molina voor het eerst van zijn leven stemmen. ,,Links dus, tégen dat verleden vooral. En omdat mijn ouders ook altijd links waren.'' Molina is het toonbeeld van de klassieke socialistische stemmer in Spanje. Waren de Spanjaarden kort na de dood van Franco nog een beetje afwachtend en won een cen trumpartij, vanaf 1982 kleurde het land volledig rood, met vier opper machtige verkiezingszeges op rij van de socialistische arbeiderspartij (PSOE) onder leiding van de popu laire Felipe Gonzalez, de eerste drie met een absolute meerderheid. Rode ring De grote, en de enige tegenstander was de conservatieve Volkspartij (PP). Veel meer keus was er, buiten de in Catalonië en het Baskenland sterke regionale partijen, nooit. De Spanjaard koos of links of rechts; een vrij duidelijke scheiding - mede erfe nis uit die Burgeroorlog en de dicta tuur - die tot en met 2011 heeft voort bestaan. En l'Hospitalet, waar Molina woont, stemde links, zoals de hele 'rode ring' van arbeiderssteden rond Barcelona. Met een paar miljoen wa ren de immigranten uit de armere re gio's van Spanje er in de jaren 50 en 60 neergestreken. ,,De meesten van ons zijn altijd vrij trouw aan de socialisten gebleven'', zegt Molina. ,,Wat wil je ook, in wij ken als deze. Ik heb een jong stel als buren, met één dochtertje. Ze verdie nen elk 1000 euro per maand, 900 daarvan gaat aan de huur op. Het meisje moet tussen de middag op school blijven eten, want zij werken. Vox? Dat zijn fascisten. En je weet wat het fascisme ons heeft gebracht onze dorpen in Andalusië. Dat zou den ze nu met deze mensen ook moeten doen, met het vliegtuig terug naar hun land.'' Het is echter geen reden voor hem om op de extreemrechtse, xenofobi sche Vox te stemmen. ,,Dat zijn fas cisten, en we weten wat het fascisme ons heeft gebracht.'' Niettemin heeft de toestroom van immigranten, maar ook het opgeleefde Catalaanse natio nalisme én de reactie vanuit conser vatief Spanje daarop voor sterke ver schuivingen in steden als l'Hospitalet geleid. De socialisten raakten er hun hegemonie kwijt. Noodlijdend De verkiezingen van 2015 zorgden voor een electorale aardverschuiving in het hele land. De PSOE, op links, en de PP, op rechts, kregen concur rentie van nieuwe partijen als Pode- mos en Ciudadanos. Die blijken ech ter hun greep naar de macht niet ver der te kunnen doorzetten. Op rechts heeft Vox zich met zijn oerconserva tieve ideeën gemeld, om vooral nog meer stemmen van een noodlijdend PP af te snoepen, en op links lijken de kiezers voor een 'nuttige' stem op de PSOE van Sanchez te gaan. Die zou van 85 naar 130 zetels stijgen (in een parlement van 350) en de PP (van 137 naar 75) aflossen als grootste partij. Volgens de laatste peilingen weet bijna een op de vier kiezers nog niet op wie hij gaat stemmen. Twee tele visiedebatten tussen de kandidaten van de vier grootste partijen lijken geen grote verschuivingen te hebben opgeleverd. Vox was door de kiesraad van de debatten uitgesloten omdat het nu nog geen vertegenwoordiging in het parlement heeft. Molina heeft zich niet door de tv laten leiden. ,,Ik ben en blijf socialis tisch. En vooraf wist je toch al wat elk van hen in zo'n debat zou zeggen." Trek andere vaste lasten ervan af, en ze houden bijna niets over. De con servatieven gaan hen echt niet hel pen, die willen het minimumloon weer verlagen net nadat Sanchez het naar 900 euro heeft verhoogd.'' Maar de stad die tot twintig jaar ge leden een Andalusisch bastion was, herbergt nu grote gemeenschappen uit vooral Zuid-Amerikaanse landen. Van de 260.000 inwoners komen er 52.000 uit het buitenland. Molina ziet het, net als veel generatiegeno ten, met lede ogen aan. ,,Toen er vroeger geen werk was, stuurden ze ons weer met bussen vol terug naar vrijdag 26 april 2019 'Ik stem mijn hele leven al socialistisch Enrique Molina (l) in l'Hospitalet. Hij zal altijd tegen het Franco-verleden stemmen. foto edwin winkels Edwin Winkels L'Hospitalet de Llobregat -Enrique Molina, kiezer De partij PSOE van de Spaanse premier Pedro Sanchez stijgt in de peilingen van 85 naar 130 zetels. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13