Opluchting na arrestatie mysterieuze messentrekker EUWS 11 'Onderzoek deels roddel en achterklap' Een verzwegen liefdesaffaire tussen oud-procureur-generaal Marc van Nimwegen en hoofdofficier van justitie Marianne Bloos. Nepotisme bij het gunnen van een lucratieve it-opdracht. De commissie- Fokkens, die na onthullingen van NRC elf maanden onderzoek deed, kwam gisteren met vernietigende conclusies. ,,Ze hebben jarenlang gelogen", aldus voorzitter Jan Watse Fokkens. Naar aanleiding van het onder zoek heeft het Openbaar Ministerie Marc van Nimwegen afgelopen dinsdag geschorst. Bloos blijft met bijzonder verlof. De huidige voor zitter van het College van procu reurs-generaal Gerrit van der Burg heeft getwijfeld of hij zelf zou op stappen vanwege de affaires, maar besloot aan te blijven. Van der Burg noemt de conclu sies van Fokkens bijzonder pijnlijk. ,,Het imago van het OM, dat on kreukbaar moet zijn, is beschadigd door het verwijtbare gedrag van twee hoofdofficieren en hoe de top van het OM daarmee is omgegaan." Terwijl het binnen het OM al ja ren gonsde van de geruchten, ont kenden Van Nimwegen en Bloos tegen de top dat zij een amoureuze relatie hadden. Die relatie lag ge voelig, omdat Van Nimwegen in hiërarchie boven Bloos stond. Hij was medeverantwoordelijk voor haar benoeming als hoofd van het Functioneel Parket, dat fraude be strijdt. Het toenmalige College van procureurs-Generaal, onder leiding van Herman Bolhaar, verzuimde lang in te grijpen. Pas toen NRC- journalist Marcel Haenen in 2014 vragen stelde over de vermeende relatie, kwam Bolhaar onder druk van het ministerie van Justitie en Veiligheid in actie. Hiërarchisch Hijplaatste Van Nimwegen ra zendsnel over naar Rotterdam, waar hij net als Bloos hoofdofficier werd. Zo was het hiërarchisch ver schil tussen beiden opgelost. Tegen de buitenwereld deed hij voorko men dat de overplaatsing regulier en vooraf bedacht was. Journalist Haenen, tegen wie het college in 2014 glashard ontkende dat er sprake was van een relatie, heeft gisteren een persoonlijk ge sprek met OM-topman Van der Burg gehad. ,,Hij heeft zijn excuses aangeboden voor het feit dat ik jarenlang ben besodemie terd", aldus Haenen. Voor velen binnen het OM was het al jaren bekend dat de twee top magistraten een relatie hadden. Dat viel bijvoorbeeld op toen Van Nim- wegen en Bloos in mei 2012 geza menlijk op dienstreis naar Thailand gingen. De laatste twee dagen van die trip probeerde Bloos een ander hotel voor beiden te regelen, blijkt uit het rapport. Volgens Fokkens hadden zij vanwege hun affaire moeten afzien van die trip. Behalve de verzwegen liefdesaffaire blijkt Van Nimwegen ook een rol te hebben gehad in het gunnen van een opdracht aan het bedrijf van zijn zwager, waar ook zijn zus werkte. De aanbesteding, die draaide om recruteringssoftware, is volgens de commissie 'niet volgens de regels verlopen'. Complex Hoe ontluisterend deze voorbeel den ook zijn, het probleem bij het Openbaar Ministerie is complexer en groter dan Van Nimwegen en Bloos alleen. Volgens de commissie is er ook een cultuurprobleem: het ontbrak de top aan voldoende 'ont wikkeld ethisch leiderschap' en aan 'dialoog en tegenspraak'. Voorzitter Bolhaar kon niet op te gen de dominante strateeg Van Nimwegen, die volgens velen de of ficieuze leider binnen het college was. Toen Bolhaar in 2014 werd ge vraagd waarom Van Nimwegen niet uit het OM werd gezet, zou hij hebben geantwoord: ,,Ik heb hem nog zo nodig." Voor werkelijke transparantie heeft de top nog een lange weg te gaan. De commissie Fokkens stuitte op topfiguren binnen het OM en het ministerie van Justitie en Veiligheid die zich niet alles meer konden herinneren, of elkaar op cruciale punten tegenspreken. Zo verschilt de lezing over wie de opdracht heeft gegeven Van Nim- wegen uit het college van procu reurs-generaal te verwijderen. Ook blijft de vraag hangen wanneer het college nu precies wist dat de ge ruchten over de relatie klopten. Het is aan voorzitter Gerrit van der Burg om de bezem door de or ganisatie te halen. Hij zal onder meer een externe visitatiecommis sie instellen om op dat proces toe te zien. Op de vraag wanneer Van der Burg zelf weet had van de relatie tussen Van Nimwegen en Bloos, zegt hij,,Ik wist het niet. Dat neem ik mijzelf kwalijk. Kennelijk heb ik niet de antenne gehad om deze sig nalen op te vangen." REACTIE Niels Klaassen Egmond De politie had het gezin al iets eer der geïnformeerd over de door braak dan de buitenwereld. Woens dagavond ging de telefoon in Egmond-Binnen. ,,Esmee woont al op zichzelf maar was toevallig ook hier thuis'', vertelt haar moeder Jolanda. ,,Ze hadden iemand gear resteerd, vertelde de agent. 'Jeetje, hij is gepakt', zei ik. Dat kwam wel binnen hier. We moesten allemaal huilen. Het was emotioneel, we zijn opgelucht natuurlijk.'' Met de aanhouding van een 23- jarige man uit Julianadorp denkt de politie de mysterieuze steekpar tijen te hebben opgelost. De ver dachte, een bekende van de politie, zou verantwoordelijk zijn voor de reeks roekeloze aanvallen op wille keurige passanten in het hart van Noord-Holland. Intensive care Daarbij raakten sinds november vorig jaar vier meisjes en vrouwen gewond. Op 22 november werden een 18-jarige en een 52-jarige vrouw uit het dorpje Limmen aangereden door een auto, en vervolgens neer- gestoken. Zij waren aan het fietsen en hardlopen. De 18-jarige Esmee raakte vier dagen later flink gewond toen zij een rondje aan het hardlopen was in de buurt. Iets na 19.30 uur werd ze klemgereden door een automo bilist, het raam ging open en Esmee kreeg een klap tegen haar 'Jeetje, hij is gepakt', zei ik. Dat kwam wel binnen. We moesten allemaal huilen borst. Ze bleek gestoken en liep ver wondingen op aan een long en een hartzakje. Ze lag dagenlang op de intensive care, kreeg morfine tegen de pijn. ,,We hadden de kist al kun nen bestellen, zo weinig scheelde het", blikt haar moeder Jolanda te rug. ,,Hoe haal je het in je hoofd om zoiets te doen! Wat geeft zo'n kerel het recht om meisjes en vrouwen van het leven te willen beroven?'' Klopjacht De opeenvolgende steekpartijen hielden heel de regio in de greep. Hardlopers werd geadviseerd alleen nog in groepen over straat te gaan, deelnemers van de WhatsApp- preventiegroepen waren extra waakzaam. De politie vermoedde een verband tussen de steekpar tijen en hield een klopjacht op de dader. Ook nadat in januari van dit jaar dezelfde dader nog een keer had toegeslagen, toen een 15-jarig meisje werd gestoken in het dorp Barsingerhorn. De nu opgepakte man is een 'be kende van de politie', maar niet vanwege soortgelijke zware mis drijven. De verdachte wordt van daag voorgeleid aan de rechter commissaris. De moeder van Es- mee hoopt dat hij dan gaat verkla ren. ,,Je wil weten wie het is, wat voor figuur het is. Dit kan niet on gestraft blijven." Met Esmee gaat het fysiek weer beter, maar mentaal heeft ze een flinke klap gekregen. ,,Het zit heel diep bij haar.'' vrijdag 26 april 2019 Liefdesaffaire OM legt diepere problemen bloot Een onderzoekscommissie heeft snoeihard geoordeeld over de top van het Openbaar Ministerie, dat niet ingreep bij een verzwegen relatie tussen twee topmagistraten. Maar het probleem ligt dieper: het ont brak aan dialoog, tegenspraak en ethisch leiderschap. Koen Voskuil Den Haag Hoofdofficier van jusitie Marianne Bloos blijft met bijzonder verlof. foto marco okhuizen FOTO JAN DE GROEN De Rotterdamse hoofdoffi cier Marc van Nimwegen vecht zijn schorsing aan. De commissie Fokkens heeft een 'ondeugdelijk onderzoek' afgeleverd, zegt zijn advocaat Robert Hein Broekhuijsen. Volgens Broekhuijsen heeft de commissie 'meningen als feiten gepresenteerd' en is de hoofdofficier op tal van zaken hoor en wederhoor ontzegd. ,,Het is grotendeels roddel en achterklap. Het College van procureurs-generaal heeft zijn reputatie grote schade toegebracht. Mijn cliënt gaat zijn schorsing aanvechten." Van Nimwegen ontkent vanaf 2011 een relatie met Marianne Bloos te hebben gehad. Bovendien was het pas sinds 2016 verplicht om een relatie op de werkvloer te melden, aldus de advocaat. Ook met de gunning van het contract aan zijn zwager zegt Van Nimwegen niets van doen te hebben gehad. ,,Hij was juist altijd transparant dat het om zijn zwager ging." Marc van Nimwegen. Bijna een half jaar na de eerste van een reeks mysterieuze steekpartijen in Noord-Holland is een verdachte gepakt. De op luchting is groot, vertelt de moe der van een van de slachtoffers. -Jolanda, moeder slachtoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11