1 7 TOP KIM NAAR RUSLAND De belangrijkste gespreksonder werpen tussen Poetin en Kim zul len het nuclaire programma van Noord-Korea en de economische samenwerking tussen beide lan den zijn. Beide thema's liggen ge voelig. Dat Poetin en Kim tot een deal komen op economisch terrein lijkt op dit moment onwaarschijnlijk. Moskou is met handen en voeten gebonden aan de internationale sancties die de wereldgemeen schap tegen Pyongyang eind 2017 afkondigde vanwege een test met een zeer krachtige atoombom. Bovendien zucht Moskou zelf al genoeg onder internationale sanc ties door de conflicten in Oost- Oekraïne en de annexatie van de Krim en zal het niet bereid zijn grote sommen geld over te maken als economische hulp. De onderlinge handel houdt ook al niet over. Rusland voerde van 2014 tot 2017 olie (ter waarde van ongeveer 152 miljoen euro), voed selproducten (36 miljoen euro), transportmiddelen (zo'n 18 mil joen) in. Omgekeerd exporteert Noord-Korea kleding, ingevroren vis en muziekinstrumenten (vooral accordeons) naar Rusland, maar die bedragen overstijgen niet eens de 10 miljoen euro. Dinsdag nog meldde Joeri Oes- jakov, een vooraanstaand assistent van Poetin, dat de handelsomzet tussen beide landen vorig jaar is gekelderd met maar liefst 56 pro cent en uitgekomen op een scha mele 34 miljoen euro. Allereerst komt die daling door in ternationale sancties, zei Oesja- kov, die de cijfers 'heel bescheiden' noemde. ,,Natuurlijk heeft dat zijn weerslag op het niveau van sa menwerking, vooral op econo misch gebied'', verklaarde hij. Op het nucleaire dossier heeft Poetin mogelijk iets meer kans op een succesje. De Amerikaanse pre sident Donald Trump kwam er De onderlinge handel tussen Rusland en Noord-Korea is, mede door sancties, met 56 procent gekelderd eind februari bij de tweede top ontmoeting met Kim niet uit. De Noord-Koreaanse leider wilde dat alle sancties tegen Pyongyang zouden worden ingetrokken, een eis waaraan Trump zei niet te kunnen voldoen. Atoomprogramma Rusland echter, erkent - in tegen stelling tot de Verenigde Staten - het atoomprogramma van Noord- Korea, maar wil geenszins dat Py ongyang dat uitbreidt. Dat biedt Poetin de ruimte Kim tot conces sies te krijgen, zoals een stop op kernproeven in ruil voor verzach ting (geen opheffing) van de sanc ties. Maar in een dergelijk compro mis zou de wereldgemeenschap ook moeten meegaan. Vooralsnog geldt voor zowel Poetin als Kim, dat hij hoofdzake lijk zijn imago kan oppoetsen met dit bezoek. De Noord-Koreaanse leider kan claimen dat hij nu nog salonföhiger is geworden, dan hij na de twee persoonlijke ontmoe tingen met Donald Trump al was. Dat is niet slechts belangrijk voor binnenlandse consumptie, denkt de Russische Noord-Korea- kenner Aleksej Moeravjev. ,,Noord-Korea wil de VS laten zien dat, ondanks het mislukte overleg (met Trump, red.), het land niet langer in internationaal isolement verkeert'', aldus Moe- ravjev tegen de Russische BBC. ,,Als de Noord-Koreanen kunnen tonen dat een paar grote landen hen tot op heden steunen, dan versterkt dat hun positie in de dis cussies met de VS en China.'' Met dezelfde motivering kan Poetin laten zien dat Rusland op nieuw een belangrijke rol speelt in de regio. Zeker als er enige voor uitgang wordt geboekt op nucleair terrein kan het Kremlin beweren dat het succes heeft gehad, waar Trump 'faalde'. Dat zal het toch al aan erosie onderhevige prestige van Poetin onder zijn volk moge lijk zeker een impuls geven. donderdag 25 april 2019 GO Kim Jong-un (middag) arriveert in de Oost-Russische stad Vladivostok. Vandaag spreekt hij met president Poetin. foto reuters Kim en Poetin praten vandaag vooral voor hun eigen gewin De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un is gisteren in Rusland aangekomen voor een ontmoe ting met de Russische president Vladimir Poetin. Het is de eerste keer dat de twee staatshoofden elkaar treffen, sinds Kim in 2011 de toen overleden Kim Jong-il opvolgde. De jonge Kim stak net als zijn vader in 2002 per trein de grens over. Joost Bosman Moskou De loper ging uit. foto reuters Kijk op de site bij /video hoe Kim Jong-un in Rusland aankomt per gepantserde trein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7