OZCAN AKYOL Onrust bij FvD na 'onhandige' tweet 6 Rutte bij talkshow van de redactie 0» OCHTEND donderdag 25 april 2019 Column Er wordt hier en daar, met name in de fanatieke rech terflank van de samenle ving, hartstochtelijk geweend van wege het abrupte einde van de talkshow van Robert Jensen. Hoewel RTL het concept 24 we ken een kans heeft gegeven, lukte het de makers niet om een groot publiek te bereiken, terwijl een conservatief praatprogramma wel degelijk een verrijking voor ons medialandschap zou kunnen bete kenen. tig ideologische tegenstanders op een afgezaagde en vooral horkerige manier. Het curieuze hiervan is dat hij hiermee ook ons, iedereen die had gerekend op een serieuze rechtse talkshow, behoorlijk in de steek liet, om maar niet te zeggen dat hij eigenlijk een karikatuur maakte van alle mensen die con servatief zijn. Ik ben twee of drie keer door het programma uitgenodigd. Daar ben ik niet op ingegaan. De redac teur, met wie ik gaandeweg mede lijden kreeg, na zijn zoveelste po ging, wilde maar niet begrijpen dat ik me niet kon inlaten met die platvloerse borrelpraat op de dins dagavond. Ik had graag gesproken over de haperende integratie van sommige bevolkingsgroepen, de ideeënarmoede bij linkse partijen en de vertrutting van de samenle ving - maar niet met iemand die zelf symbool is gaan staan voor het failliet van de dialoog. Het is wel vreemd: ons land stemt steeds rechtser. Toch lukt het niet om een intelligente, cha rismatische en vooral respectabele presentator te vinden die op een doordachte manier een televisie- format kan dragen dat op een rechtse ideologie is gestoeld. Bij de NPO, waar ze doodsbang zijn voor de politiek, leeft deze wens wel degelijk. Zo langzamer hand lijkt de conclusie gerecht vaardigd dat we simpelweg nie mand hebben die dit stemgeluid kan vertolken. Dat is meer tranen waard dan het afscheid van Robert Jensen. Blijkbaar is er geen presentator die rechts geluid kan vertolken Die is not amused dat hij het nieuws op Twitter moest lezen. Otten komt eind mei waar schijnlijk in de Eerste Kamer als fractievoorzitter van FvD. Eerder werd duidelijk dat Ot- ten zijn functie als penning meester neerlegt. Afgelopen za terdag uitte de mede-oprichter in NRC nog forse kritiek op Baudet. Volgens Otten vaart de partijleider een te rechtse koers en moet hij het succes van de partij meer delen met andere volksvertegenwoordigers. Ook was hij niet erg te spre ken over de 'boreale' retoriek van Baudet. Wat Otten betreft moet hij dergelijke uitingen be waren voor lezingen. Baudet, die naar eigen zeggen verrast was door het kritische inter view, ontkent dat er sprake is van een interne strijd binnen de partij. Otten laat weten de tweet van Baudet 'niet zo handig' te vin den. ,,We zijn inderdaad in ge sprek over de invulling van mijn nieuwe rol in de Tweede Kamer. De gesprekken hierover zijn nog gaande en het lijkt me beter deze tussen partijen te voeren en niet via Twitter, om zo druk op de ketel te zetten.'' Premier Mark Rutte vindt dat we niet moeten doorslaan met het ne men van klimaatmaatregelen. ,,We moeten nog wel met zijn allen een leuk leven blijven leiden'', zei hij gisterochtend in De Ochtendshow to go, het live uitgezonden ontbijt- programma op de site van deze krant. Hij reageerde op vragen van kijkers en lezers. Zo was daar de vraag waarom het kabinet wil dat Nederlanders meer betalen voor schone energie, terwijl tegelijkertijd gejuicht wordt als 'een vervuilend circus als de Formule 1' naar Zandvoort wordt gehaald. Rutte ziet daar geen probleem in. ,,Natuurlijk is het vervuilend. Maar dat is het ver schil met GroenLinks. Zij willen dat we allemaal geitenwollen sok ken dragen, de kachel zachter zet ten en in een zwart-witfoto gaan wonen.'' Volgens Rutte moeten we ons leven blijven leiden. ,,We moeten nog gewoon kunnen bar- becueën.'' Tijdens het gesprek bekende Rutte dat hij zelf in een heel ener gie-onzuinig, oud huis woont. ,,Dat huis van mij is een ramp. Het beste wat ik kan doen voor het mi lieu is niet te veel thuis zijn, waar door ik minder hoef te stoken.'' Ook is de premier niet van het korte douchen. ,,Ik vrees dat ik dat te lang doe. Dan mijmer ik wat over de dag.'' De VVD-leider herhaalde dat Nederland internationaal voorop moet lopen met de ambitie om de CO2-uitstoot fors te verlagen. Maar dat het geen zin heeft om meer te doen dan de ons omringende lan den. Dat zou er alleen maar toe lei den dat hier banen verdwijnen omdat bedrijven over de grens ver trekken. En dat levert geen enkele klimaatwinst op. ,,Neem Tata Steel, een van de modernste staalindu strieën ter wereld. We moeten zor gen dat dat bedrijf minder CO2 uit stoot, zonder het kapot te maken.'' Dat huis van mij is een ramp. Het beste wat ik kan doen voor het milieu is niet veel thuis te zijn. Tijdens de show beantwoordde Rutte vragen over de koopkracht, het klimaat, de zorg, de woning nood en het dalende vertrouwen in de politiek. Over dat laatste zei hij geleerd te hebben dat hij eerlij ker moet zijn over beloftes die hij niet kan waarmaken. ,,Politici moeten eerlijker zeggen: dit is wat ik wil. Maar ik zal moeten samen werken met andere partijen. Men sen vinden dat niet erg, die zullen zeggen: zo gaat dat bij mij thuis ook. De kinderen willen kampe ren, de ander naar Oostenrijk en dan ga je op vakantie in Duits land.'' Pot met geld Op de vele vragen van lezers over de problemen met pensioenen, zei Rutte dat we 'een serieus pro bleem hebben'. ,,We zitten met een verouderd systeem. Werkge vers en werknemers willen dat moderniseren. Daar proberen we uit te komen.'' Daar is haast bij want door de lage rente groeien de fondsen nu onvoldoende om te ga randeren dat iedereen die nu pen sioen opbouwt ook in de toekomst een beroep kan doen op de pot met geld. De premier is optimistisch dat het kabinet er dit jaar uitkomt met vakbonden en werkgeversorgani saties over een nieuw pensioen stelsel. ,,Omdat iedereen de nood zaak ziet. Zo kunnen we voor een deel de kortingen op pensioenen die nu dreigen, voorkomen.'' Ik was een vaste kijker. In het be gin omdat ik wilde begrijpen hoe dlle mensen in onze samenleving redeneren. We hebben liberaal- conservatieve berichtgeving, in clusief denkers en duiders uit deze hoek, broodnodig om sentimen ten in het land te doorgronden. Maar het ging mis: als enthousi aste kijker, die sympathie heeft voor iedereen die zijn mening eloquent en waardig kan formule ren, moest ik helaas concluderen dat Robert Jensen zijn studio vooral had ingericht als freakshow. Ik bleef de uitzendingen trouw volgen, maar voortaan als ramp toerist, die met plaatsvervangende schaamte thuis op de bank zat. Het enige waar de presentator in uitblonk, was het kritiekloos in terviewen van zijn politieke helden. Hij lachte het hardst om zijn ei gen 'grapjes'. En daarbij schof feerde hij stelselma- GO y @OzcanAkyol Jensen DEN HAAG Er is onenigheid binnen de top van Forum voor Democratie (FvD) nadat mede oprichter Henk Otten door het bestuur is gevraagd om terug te treden als medewerker van de Tweede Kamerfractie. FvD- leider Thierry Baudet maakte gisteravond het verzoek om te rug te treden aan Otten bekend via een tweet. Premier Rutte gisteren tijdens de uitzending van de dagelijkse De Ochtend Show to go. foto adr 'Niet doorslaan met het klimaat' Wél internationaal voorop lopen met het terugdringen van de CO2-uitstoot, maar 'niet gaan leven in een zwart-witfoto'. Pre mier Mark Rutte vindt dat het zinloos is meer tegen klimaat verandering te doen dan de ons omringende landen, zei hij in De Ochtendshow to go. Hans van Soest Rotterdam -Mark Rutte ®Kijk op de site bij /video om de hele ochtendshow met Mark Rutte terug te kijken SHOW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6