II ftft Rapporten bewijzen: gemeenten worstelen enorm met jeugdhulp 5 Vaak wordt bij de aangifte niet het ware verhaal verteld 'Terrorist student in Engeland' Nederland (KHN), die de stijging herkent, spelen criminelen in op het beleid van burgemeesters om zaken te sluiten als er geweld heeft plaatsgevonden. Eerder pleitte de KHN voor een fonds waaruit getroffen horecaondernemers worden vergoed wanneer uit poli tieonderzoek blijkt dat zij geen schuld hadden aan het incident. Dat was zo bij de Amsterdamse cocktailbar Suzy Wong in Amster dam, waar vorig jaar twee keer een granaat werd aangetroffen. Uit niets bleek dat de eigenaren daar iets aan konden doen. Toch moest de tent in totaal vier maanden dicht, terwijl de rekening voor de terrasvergunning doorliep. Of sluiting het beoogde doel was in Zaandijk is niet duidelijk, maar dit effect heeft de ontploffing wel: burgemeester Jan Hamming van Zaanstad heeft het hotel voor ze ker vier weken gesloten, zo werd gisteravond bekend. De gemeente geeft 'de veiligheid in de directe omgeving' van Hotel Zaandijk op de Lagedijk als reden. Politiechef Schouten noemt het plaatsen van granaten een 'laf en geniepig delict'. Daders hoeven 's nachts alleen een plastic tasje met een granaat aan de deur te hangen om heel veel ellende aan te richten. Sporen ontbreken vaak. ,,Zeker als een granaat afgaat, zijn er nauwelijks sporen. We zijn dan echt afhankelijk van mensen die iets gezien of gemerkt hebben.'' Een van de zelfmoordterro risten die zondag aanslagen pleegden in Sri Lanka, stu deerde in 2006 en 2007 in Engeland. Dat meldt Sky- News. Het gaat volgens vei ligheidsbronnen om Abdul Lathief Jameel Mohamed. Daarna volgde hij een post doctorale opleiding in Aus tralië. De terrorist was een van de negen aanslagplegers die bommen lieten afgaan in hotels en kerken op het Aziatische eiland. De aanval kostte aan zeker 359 mensen het leven en er vielen meer dan vijfhonderd gewonden. Volgens het Sri Lankaanse ministerie van Defensie zijn acht van de negen aanslag plegers geïdentificeerd. Alle maal waren ze goed opgeleid en geboren in rijke families. Eerder deze week zei pre mier Ranil Wickremasinghe dat de inlichtingendiensten over informatie beschikten die de aanvallen hadden kunnen voorkomen. Deze tekenen werden niet door gegeven aan de politie. 'Ik keek naar de nummers. Die klopten allemaal. Mijn hart ging als een gek tekeer' Woede over paspoortmaatregel De Oekraïense regering is woedend over het besluit van Moskou om het voor mensen in de Oost-Oekraï- ense regio Donbass makke lijker te maken de Russische nationaliteit te verwerven. Kiev spreekt van een agres sieve daad. De nieuwe regels maken het eenvoudiger een Russisch paspoort te krijgen voor mensen in de plaatsen Donetsk en Loehansk, waar pro-Russische separatisten de dienst uitmaken. Erdogan: deportatie oké Minder transvet insnacks Vakerverbod op ballonnen Gemeenten ervoeren de laatste jaren toenemende tekorten in de jeugdhulp, waarvoor ze sinds 2015 verantwoorde lijk zijn. Een flink aantal gemeenten gaf aan dat er substantieel meer wordt uitgegeven aan hulp dan dat zij ervoor ontvangen. Het kabinet beloofde daarom de situatie te onderzoeken. Die rapporten liggen er nu. De proble men die gemeenten schetsen, blijken reëel en nijpend. Bij 72 procent van de gemeenten is het aantal cliënten in de periode 2015-2017 toegenomen. De vraag is vooral toegenomen op plek ken waar het aantal jongeren relatief sterk stijgt, veel jongeren wonen met een niet-westerse migratieachter grond en de jeugd afkomstig is uit arme of eenoudergezinnen. Reserves De budgetten zijn echter niet meege groeid. Sterker nog: een aantal ge meenten zag hun inkomsten vanuit het Rijk voor de jeugd de laatste twee jaar teruglopen met meer dan 20 pro cent, doordat een nieuw model om het geld te verdelen in hun nadeel uitviel. Besparingen dichten dat gat bij lange na niet. Veel gemeenten halen nu geld elders weg of teren in op hun reserves, maar bestuurders geven aan dat deze situatie niet kan voortduren. De gemeenten met de hoogste te korten (meer dan 120 euro per inwo ner) liggen zonder uitzondering in de oostelijke helft van het land, toont een andere studie aan die gisteren vrij kwam. De meeste bevinden zich in Gelderland en Noord-Brabant. Ge meenten met meer dan 100.000 inwo ners hebben het vaakst tekorten: meer dan 40 procent heeft een tekort van meer dan 40 euro per inwoner. Minister De Jonge (Volksgezond heid, Welzijn en Sport): ,,Deze rap porten bevestigen de signalen die gemeenten al langer afgeven over de financiële tekorten op de jeugdzorg. Daarover zijn we met de gemeenten in gesprek. We moeten nu kijken welke financiële maatregelen er nodig zijn. Maar ook wat er breder nodig is om de jeugdzorg te verbeteren.'' Voorjaarsnota Naar verluidt ziet het ministerie van Volksgezondheid in deze rapporten het bewijs dat nodig was om bij de onderhandelingen over de Voorjaars nota met minister Hoekstra extra geld te bedingen voor jeugdhulp. De rapporten liggen er nu onder meer op verzoek van de PvdA. ,,Kwets- bare kinderen die hulp nodig hebben, moeten die hulp ook krijgen'', zegt Kamerlid Attje Kuiken. ,,Nu het probleem duidelijk is, zal het kabinet snel met oplossingen moeten komen." Volgens haar lopen de tekorten op tot 1,2 miljard euro. ZEELAND 1 donderdag 25 april 2019 Het zwaar gehavende Hotel Zaandijk op de ochtend na de explosie. FOTO MICHEL VAN BERGEN -Dick Schouten, politiechef Kijk op de site bij /video De ravage na de explosie in het hotel in Zaandijk. COLOMBO Manuel Franco (24) uit Milwaukee heeft de Power- balljackpot ter waarde van 680 miljoen euro gewonnen. KIEV/MOSKOU ANKARA De Turkse presi dent Erdogan is uitgevaren tegen Frankrijk over de erkenning van de Armeense geno cide in het toenma lige Ottomaanse Rijk, vanaf 24 april 1915. Frankrijk heeft dit jaar voor het eerst 24 april als officiële ge denkdag voor de volkerenmoord be noemd. Erdogan vindt dat Frankrijk 'anderen de les wil lezen'. BRUSSEL Koekjes en zoute snacks moeten van de Europese Commissie minder ongezond worden. Vanaf 2 april 2021 mag er per 100 gram vet nog hooguit 2 gram transvet in voor komen. UTRECHT Steeds meer gemeenten verbie den het oplaten van ballonnen. Volgens Stichting De Noordzee, die campagne voert tegen ballonnen, is het aantal gemeenten met een verbod tegen het oplaten in een jaar gestegen van 5 naar 24 procent. Inmiddels zijn er 85 gemeenten met een verbod, en 109 met een ontmoe digingsbeleid. De gemeenten wisten het allang, maar nu is ook minister De Jonge (Volksgezondheid) er na onder zoek van overtuigd: lokale over heden worstelen enorm met de jeugdhulp. Bestuurders komen steeds meer geld tekort en krijgen alsmaar grotere groepen pro bleemjongeren te verstouwen. Edwin van der Aa Den Haag In 72 procent van de gemeenten is het aantal cliënten in de jeugdhulp tussen 2015 en 2017 toegenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5