De kaó b weer open! 7 ANDERSTALIGEN BURGEMEESTER OP BEZOEK De wereldbol is afgestoft. Een oude kaart van Zeeland toont de situatie van voor dammen en bruggen. Een tekening van Schouwen- Duiveland ligt op tafel. Het Taalcafé in Zierikzee onthaalt de burgemeester. perfe planten R# flowerbags geopend hangingbasfeets Spreekt u Chinees?'', vraagt Meihao uit Nieuwerkerk. Tot haar verrassing antwoordt burgemeester Gerard Rabelink spontaan met: 'Lir hao'. Dat staat voor: 'hoe gaat het met u?'. Maar daar blijft het dan ook bij. Zijn Chinese vocabulaire schiet te kort voor een echt gesprek met Meihao in de taal van haar geboor teland. Dat hoeft ook niet, want ze doet haar uiterste best zichzelf zo goed mogelijk in het Nederlands uit te drukken. Daar is het Taalcafé in de Bibliotheek in Zierikzee im mers ook voor bedoeld: anderstali gen stimuleren Nederlands te spreken. Elke twee weken op de woensdagmiddag kunnen nieuwe bewoners uit het buitenland hier komen oefenen onder leiding van enkele enthousiaste vrijwilligers. Dit keer zijn dat Mieke van der Post, Els Munter en Peter Noorder- meer. Rabelink wil wel eens weten hoe het er toe gaat en is ook graag be reid op zijn beurt iets over zijn ta- ken als burgemeester uit de doeken te doen. Hij heeft zijn ambtsketen meegebracht, vertelt iets over de symboliek van dit bijzondere sie raad en demonstreert hoe hij in één van de schakels het wapen van Schouwen-Duiveland kan vervan gen voor het wapen van de Koning. Die wisseling moet hij bijvoor beeld vrijdag weer verrichten bij het uitreiken van koninklijke on derscheidingen. Plaatsnamen De schetst van het eiland die op ta fel ligt, is bedoeld om te voorzien van diverse plaatsnamen. Rabelink woont in Nieuw-Haamstede en bij die stip wordt later nog een foto otje van de vuurtoren toegevoegd. Ik zou heel graag werk vinden, maar dat is niet zo eenvoudig De voorstellingsronde levert korte en boeiende verhalen op. Van de 26-jarige Kate bijvoorbeeld: ,,Ik ben in China geboren, als baby geadop teerd door Noorse ouders. Ik was 7 jaar toen zij scheidden en ik met mijn moeder naar Spanje ging. La ter ging ik terug naar Noorwegen waar ik een opleiding Bedrijfseco nomie volgde. Door de liefde ben ik in Zeeland terecht gekomen. Ik woon nu sinds augustus vorig jaar in Zierikzee. Ik zou heel graag werk vinden, maar dat is niet zo eenvoudig.'' Rabelink luistert aan dachtig en reageert meteen: „Wij hebben in het gemeentehuis men sen die jou daarbij kunnen helpen, dat heet begeleiding bij arbeids participatie. Maak daarvoor een af spraak bij de afdeling Werk en In komen.'' Rabelink inventariseert meer wensen en reikt waar mogelijk wat ideeën aan. Zo zou Thu uit Viet nam graag leren zwemmen en zou Sami uit Iran eens goed willen le ren fietsen. Mulu uit Eritrea laat heel bescheiden weten dat zij in Scharendijke woont en dat zij blij is met haar 'taalmaatje' en dat ze ook naar het Taalcafé komt voor de contacten met andere buiten landse inwoners. De burgemeester informeert of een kookclubje van Aziatische vrouwen een aardig idee zou zijn. ,,Eten met elkaar in groepsverband maakt onderlinge verbinding'', benadrukt hij. Sami denkt wat dit betreft met wat heimwee terug aan De Wereld vrouwen, de organisatie die onder meer dit soort activiteiten op touw zette, maar inmiddels niet meer bestaat in de oorspronkelijke opzet. Het Taalcafé in Zierikzee wordt in wisselende samenstelling be zocht door circa 10 deelnemers van even zoveel nationaliteiten. Donfeereweg 67 - Schuddebeurs T 01114125 61 - E info@detol.nu www.detol.nu donderdag 25 april 2019 SD Taalcafé focust zich op gemeente Ali Pankow Zierikzee -Kate ZIERIKZEE Gebak voor de brandweerploeg van Zierikzee. Willem van den Heetkamp be dankte de mannen dinsdag avond zo voor het redden van zijn poes Miesemousje. Op 11 april brak brand uit in Wil lems appartement op zorgcom- plex Borrendamme. Hij was op dat moment zelf in het centrale restaurant, maar zijn 13-jarige kat zat nog opgesloten op de tweede verdieping. Het dier kon worden gered en kreeg buiten voor alle zekerheid nog wat zuurstof toegediend. Minstens zo blij was Van den Heetkamp dat de brandweer de urn met de as van zijn vorig jaar overleden vrouw Lenie had weten te redden. FOTO URSULA VAN DER MAAS-BUITELAAR Deelnemers aan het Taalcafé zetten Nieuw-Haamstede, de woonplaats van burgemeester Rabelink, op de kaart van Schouwen-Duive land. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58