Conflict Obase kost gemeente tonnen Noord-Beveland herstelt fouten in plan chalets goed Bijzonder onderwijs krijgt 'cadeautje' 6 Wethouder Cees van den Bos is op z'n zachtst gezegd 'not amused' over de gang naar de rechtbank van onderwijskoepel Obase. Harmonie krijgt geld uit fonds voor concert Het conflict kost de gemeente in to taal ruim vier ton. ,,Het voelt als on rechtvaardig", zegt de wethouder. Tweehonderdduizend euro is in middels grotendeels uitbetaald aan het openbaar basisonderwijs. En omdat de gemeente wettelijk ver plicht is het bijzonder onderwijs met gelijke munt te betalen, krijgen die scholen een zelfde bedrag op de koop toe. ,,Een cadeautje", verzucht wethouder Van den Bos over de consequentie van de uitspraak in hoger beroep door het gerechtshof in Den Bosch. De kwestie speelt als sinds de verzelfstandiging van de openbare basisscholen in 2010 en is ontstaan onder de voorganger van Van den Bos. In de overeenkomst met de nieuwe onderwijskoepel Obase had de organisatie de financiële schade opgenomen die naar eigen zeggen werd geleden door sluiting van het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede. Dat betekende ook het einde van het computer- ZIERIKZEE De Koninklijke Har monie Kunst en Eer en de bewo nerscommissie De Veste aan de Manhuisstraat krijgen elk 250 euro uit het Fonds der Kazernering. In totaal werden vijf aanvragen voor financiële ondersteuning inge diend. De anderen vielen buiten de boot. Kunst en Eer gebruikt het geld voor het komende nieuwjaars concert, dat in het teken staat van haar 190-jarig bestaan. De bewo nerscommissie De Veste kan dank zij de hulp van het fonds een elek tronische bingomachine kopen. Het Fonds dateert uit 1811, toen troepen moesten worden inge kwartierd in Zierikzee en daar voor onder meer kazernes werden ingericht. Tot enkele jaren geleden werd uit de rentebaten een bedrag beschikbaar gesteld voor sociaal- culturele doeleinden in Zierikzee of doelen gericht op de inwoners. Vanwege de lage rente moest het fonds deze uitkeringen voorlopig noodgedwongen stoppen. Dankzij een gift, voortgekomen uit een quiz die serviceclub Kiwanis vorig jaar hield, kon het fonds de ge noemde bedragen alsnog toeken nen. project Schouwse Duif, dat door de gemeente zou worden vergoed. 'Niet blij mee' Om doorbetaling naar het bijzon der onderwijs te ontwijken, (die scholen leden, aldus het college, immers geen schade van sluiting van het AZC) riep de raad een aan vullende voorziening in het leven. Uiteindelijk lukte het Obase niet Zo heeft de gemeente alsnog een maximaal aantal van 16 watercha lets in de vaarweg langs de Haven weg in het bestemmingsplan op genomen. Een omwonende was het daar nog steeds niet mee eens. Hoewel de waterchalets nu maximaal 100 vierkante meter groot mogen zijn, vreest een te genstander dat er nog altijd twee verdiepingen gebouwd kunnen worden en dan is het chalet 200 m2 groot. Dat lijkt de Raad sterk omdat de waterchalets maximaal 5 meter hoog mogen zijn. Dat is te laag voor een volwaardige verdie ping. Tevens ziet de Raad geen re- de vermeende financiële aderla ting tijdig te onderbouwen en daarmee aanspraak te maken op die speciale voorziening. Obase liet het daar niet bij zitten en haalde in 2016 z'n gelijk voor de rechtbank. De gemeente ging in hoger beroep, maar ook het hof vindt de eis te recht, zo luidde 15 januari de uit spraak. Van den Bos betreurt de hele gang van zaken. ,,Zo moeten we niet met elkaar omgaan. Het col lege is hier absoluut niet blij mee. Dat ligt gevoelig. Zoiets kan je ook door goed overleg onderling oplos sen. Maar we hebben het er nu mee te doen. Het leert ons ook weer dat we als gemeente ons huiswerk ge woon goed moeten doen. Dan was het wellicht zo ver niet gekomen." De claim (175.000 euro) van Obase is inmiddels door rente en toevoeging van proceskosten opge lopen tot 202.025 euro. Na de uit spraak van de rechtbank in 2016 heeft de gemeente het hoofddeel van de claim gelijk al betaald en volgt nu de resterende 21.887 euro. In verband met de wettelijke ge lijkstelling van het bijzonder on derwijs houdt dat in dat de christe lijke scholen nu dat totaalbedrag ook tegemoet kunnen zien. Hoewel het voor de verdere af wikkeling geen consequenties meer heeft, laat het college alsnog uitzoeken waar die 175.000 euro kosten van Obase nu precies uit zouden hebben bestaan. den voor de vrees dat er een dichte wand van waterchalets aan de Ha venweg zal komen. Want de cha lets moeten in een hoek van 45 graden worden afgemeerd, zodat er nog voldoende doorzichten overblijven. Ligplaatsen Verder wees de Raad opnieuw het bezwaar van de Watersport Ver eniging Kortgene (WVK) af. Die vindt dat ze recht heeft op 50 lig plaatsen in de haven van Delta Marina. Zij vreest dat haar leden anders veel te veel geld voor de ligplaatsen moeten gaan betalen. De Raad van State merkte op dat hij al vorig jaar juli in de tussen uitspraak heeft beslist dat Delta Marina niet verplicht is kosteloos 50 ligplaatsen aan de WVK be schikbaar te stellen. Daar komt het hoogste bestuursrechtscollege niet op terug. Kortom, Jachtha ven- en recreatiebedrijf Delta Ma rina kan nu aan de slag en de wa terchalets afmeren. IN DE REGIO Voetbaldagen voor de jeugd Vliegende vogel MIJN DORP, MIJN STAD Oranjemorgen donderdag 25 april 2019 Marcel Modde Zierikzee Wethouder Cees van den Bos. FOTO ARCHIEF De gemeente Noord-Beveland heeft een aantal fouten in het waterchaletplan voor de Land- bouwhaven in Kortgene goed gerepareerd, zo oordeelde de Raad van State gisteren in een einduitspraak. Jan van Ommen Den Haag/Kortgene BROUWERSHAVEN Tonnen- magazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00 22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE Dorps huis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Bridge, 19.30-21.30 uur: Zangvereni ging Zilt; Pelgrimskerk, 10.15 uur: Yoga; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.30 uur: Natuur- rondvaart; DREISCHOR Trefpunt De Dorsvloer, 13.00-17.00 uur: Bridge; 18.45 uur repetitie CresKids muziekvereniging Crescendo, 19.45 uur repetitie Fanfare mu ziekvereniging Crescendo; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 uur: Meditatie; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.30 uur: Schilde ren, 13.30 uur: Sporten voor Ouderen; NIEUWERKERK Dorpshuis, 19.00-22.00 uur: Dansen; NOORDGOUWE Dorps- huis,19.30 uur: Klaverjas/joker- avond; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmid- dag van d'Antilopen; Watersnoodmuseum, 11.00 en 13.00 uur: Famililerondleidin- gen; RENESSE Dorpshuis, 20.00 uur: Biljartclub, 19.30 uur: Kla- verjasclub; SEROOSKERKE Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljarten; ZIERIKZEE FiZi, 20.15 uur: Stand-up Therapy: Marianne Mudder; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt. SD KAPELLE De staf van Jeugd voetbalopleiding or ganiseert op don derdag 2 en vrijdag 3 mei de Jeugd- voetbaldagen op het complex van vv Kapelle. De jeugd- voetbaldagen zijn bedoeld voor ieder een van 5 tot 15 jaar. Tijdens de dagen leren de deelnemers voorna melijk om te gaan met de bal, aange zien een dynami sche balvaardigheid steeds belangrijker wordt in het mo derne voetbal. In- schrijven voor de dagen kan via jeugdvoetbalda- gen@jeugdvoetbal- opleiding.nl. In de mail moet naam, adres, geboorteda tum en telefoon nummer worden vermeld. OOSTKAPELLE Terra Maris houdt vandaag de activi teit 'Competitie Vo gelvlucht' in Oost- kapelle. Om 14.30 uur maken de kin deren een papieren vogel die echt kan vliegen. Vervolgens gaan alle deelne- mers naar het Mot- tekasteel en start de wedstrijd. De vogel die het verst komt wint. Aanmel den verplicht, via terramaris.nl. MIDDELBURG Het Koffiehuis in Middelburg houdt morgen een Oran jemorgen van 10.00 tot 11.00 uur. Om 10.00 uur wordt er gekeken naar de beelden van de Ko ninginnedag van 2010 toen de ko ninklijke familie op bezoek was in Mid delburg. Gratis toe gankelijk. VISPLATEAUS MIDDELBURG De vest van Middelburg is een populair vis water. De Hengelsportvereniging Middelburg legt de vissers nog wat extra in de watten: op drie plekken is een visplateau aangelegd. De plateaus liggen aan de Seissingel bij huize Griffioen, bij Hof ter Veste en aan de Noordsingel bij het voormalige Roggeveenhuis. Ze zijn er gekomen op verzoek van de leden van de hengelsportvereniging zelf. Die hoeven nu niet meer schuin op de wal te hangen, maar zitten com fortabel vlak. De gemeente heeft toestemming gegeven voor de aanleg van de plateaus en wethouder Chris Simons (2e van rechts) woonde gisteren de officiële ingebruikname bij van die aan de Seissingel bij Hof Ter Veste. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57