Elk liedje is een verhaal op zich U 5 Habitants Concert met historisch orgel Opvoering Stil in mij Als het breekbaar en klein is, heeft het evenveel impact als wanneer het hard is donderdag 25 april 2019 en een 'achter' heeft. Ook wijzelf misschien wel. Zolang er duidelijk een rol wordt gespeeld, is het onderscheid tussen de good guys en de bad guys gemak kelijk te maken. Met een nazi-helm op zijn hoofd mag de acteur ver schrikkelijke dingen zeggen zonder dat het publiek het verschil tussen goed en kwaad kwijtraakt. Maar als hij zonder kostuum, attributen en ac- teerpose (achter de schermen dus) nog altijd grof en bot is, wordt het al lemaal wat ingewikkelder. Destijds, in 1942 en in de jaren daarvoor, vluchtte men Europa uit. Nu vluchten velen Europa in. De ver schillen zijn minder groot dan we misschien denken. Het grote di lemma blijft toch, of onbaatzuchtig heid het kan en mag winnen van ei genbelang. Een universele vraag, hier toegespitst op één beladen liefdesaf faire in een benauwende atmosfeer. Binnen dat thema heeft 'Casablanca' nog niets van zijn zeggingskracht verloren. En blijkt de toneelversie zelfs méér dan de film. 'Casablanca', muziektheater, mor gen, De Mythe Goes, 20.00 uur. Klassiek Musical Nee, De Piek kennen ze nog niet, bekennen oprichter/gitarist René Rutten en tekstschrijver/zange res/gitarist Anne van den Hoogen. ,,Ik heb gehoord dat het een legen darische plek is", zegt zij. De onbe kendheid is waarschijnlijk weder zijds. Habitants kende dan ook een moeilijke aanloopperiode. De band ontstond in 2015, toen de be roemde progrockgroep The Gathe ring even stillag. Rutten en Van den Hoogen speelden daarin al sa men. Terwijl het debuutalbum One self in de maak was, overleed Vince, het nog net niet geboren kindje van René Rutten en zijn vrouw en bandlid Gema Pérez. Na een niet meer verwachte zwanger schap. Dat was begin 2018. ,,We hebben een heel moeilijke start ge had. Daarom zijn we nu ook pas bezig met de promotietour", ver telt Rutten. Vreugde en verdriet klinken dui delijk door in de muziek van Habi tants, die toch al erg contrastrijk is. Het gitaarspel golft van licht naar zwaar, de stemming wisselt tussen transparant en donker, de zang stijgt daar helder en beheerst bo venuit. ,,Wat Gema en ik hebben meegemaakt, speelde tijdens de opnames. Ons leven was ook licht en donker tegelijk", beaamt Rut ten. ,,We waren bont en blauw ge slagen, maar ook de zon scheen weer." Toch is de plaat meer dan een weerslag van die periode. ,,De meeste liedjes waren er al, en het thema eigenlijk ook: de ronddwa lende, eenzame ziel, op zoek naar hoop", zegt Van den Hoogen. ,,Door het overlijden van Vince, aan wie het laatste nummer is op gedragen, ontstond wel echt een rode draad. Het is mooi dat het al bum daarmee een conclusie kreeg." Elk liedje is een verhaal op zich, waarin Van den Hoogen tekstueel beweging brengt. ,,Een wandeling, een vlucht, een val. Ik hou erg van de literaire stroming romantiek, met het zoeken naar echtheid en toch ook de wens om te ontsnap pen aan de werkelijkheid." Al die verschillende emoties ma ken het fijn om de nummers live te spelen, vindt de zangeres. ,,Als het breekbaar en klein is, heeft het evenveel impact als wanneer het hard is. Door die verschillende sfe ren wordt het ook nooit saai." Rut ten: ,,Die dynamiek is op de plaat moeilijker over te brengen, omdat de luisteraar dan aan de volume knop draait. Live kunnen we beter van klein en dun naar hard en dik." Van den Hoogen: ,,Ik probeer als zangeres juist niet mee te gaan in het harde van de muziek, maar hou het open, ruimtelijk. Ik wil boven de muziek blijven hangen om het verhaal te vertellen." Geluld Habitants heeft nu acht shows ge daan en het publiek is steeds muis stil, merkt Rutten op. ,,En dat is knap hoor, in Nederland, waar tij dens concerten te veel wordt ge luld. Dat breekt de sfeer af. Bandjes zijn geen behang!" Ondanks de gezamenlijke ge schiedenis in The Gathering volgt Habitants muzikaal een andere koers. Misschien, oppert Rutten, is het een vraag-antwoord-spel ge weest met The Gathering. ,,Na een heavy plaat met honderd shows is het een verademing even géén dis tortion te horen. Ik hoef nu geen oordoppen in voor mijn eigen mu ziek. En het wordt wel een kippen velavond." GO M t Scene uit Casa blanca. FOTO RAYMOND VAN Een nieuwe stich ting, een nieuw ge luid. Met de titel: Batz-Witte Concerts worden vanaf nu re gelmatig concerten verzorgd rond het historisch orgel in de NH-kerk in Ka- pelle. Doel van de organisatie is het publiek te laten ge nieten van gevari eerde muziek en een andere kijk te bieden op het orgel. Het eerste recital is een duo-concert. Vaste organist Mark Christiaanse ver tolkt samen met Je- anine Melis (foto, viool) werken van Bach, Beethoven, Mendelssohn en Re- veyron. Morgen, NH-kerk Kapelle, 20.00 uur. Een nieuwe Nederlandse musical met nederpop over vriendschap, verwach tingen en het zoeken naar je identiteit. Dat is 'Stil in mij'. De acteurs Ferry Doe- dens, Jeroen C. Molenaar, Zoï Duister en Dieuwke Tönissen vertolken de rol len van vier schoolvrienden die elkaar uit het oog zijn verloren. Ze waren oor spronkelijk met vijf, maar wanneer ze weer samenkomen, blijkt een van hen te ontbreken... Na afloop van de mu sical is er een meet and greet in de foyer. Woensdag 1 mei, Schouwburg Mid delburg, 20.00 uur De nieuwe Nijmeegse band Habi tants werd al snel omarmd in Frankijk ('magnifiek'), Amerika ('krachtig en emotioneel de buut') en Chili ('hartverscheu rend mooi'). Morgen volgt de kennismaking met Vlissingen. Maurits Sep Anne van den Hoogen, zangeres m Habitants, vrijdag 26 april in De Piek, Vlissingen. Aanvang 21.00 uur. Voorprogramma: Jeremy Lahr. De Nijmeegse band Habitans speelt morgen in De Piek. FOTO GEMA PÈREZ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49