Tanis sloeg bewaker, maar kwam toch vrij Drie jongens uit één familie en aanstaande zwager komen om NIEUWS 3 Bij een ongeval op de A12 komen 's nachts vier jongemannen om het leven. Het is het derde auto-ongeluk binnen een paar dagen, waarbij een matrixbord een rol speelt. Het verdriet bij de nabestaanden is immens. V Onderzoek naar matrixportaal Man zit 236 dagen te lang oor het centrum van de Turks- Islamitische Culturele Stich ting in de Haagse Kemp straat lopen de emoties op straat woensdagmor gen hoog op. Tientallen mensen staan er buiten bij elkaar. Een vrouw huilt met lange uithalen en schreeuwt naar een cameraploeg. Anderen bemoeien zich ermee, weer anderen kijken zwijgend toe. De wijkagent probeert de gemoe deren met een aantal collega's te sussen. Er staat een ambulance. Het onvoorstelbare nieuws dat drie jongens uit één Turkse familie en hun aanstaande zwager uit Rotterdam die nacht zijn omgeko men op de A12 laat zich emotio neel moeilijk beteugelen. Professi onals staan klaar om de ouders, fa milieleden, vrienden en bekenden waar nodig bij te staan. 'Het zijn onze neven', zal later een aantal jonge mannen zeggen om de opgelopen emoties te ver klaren. Drie jongens uit één fami lie, twee broers Yunus (16) en Mo hammed (21) en neef Emre (18), die in luttele seconden van het fa tale auto ongeluk uit het leven zijn gerukt. Samen met hun 26-jarige aanstaande zwager Joey uit Rot terdam. Huwelijk Het ritje waarin ze in de nacht van dinsdag op woensdag omkwamen op de A12 bij Den Haag had alles te maken met dat aanstaande huwe lijk. De festiviteiten voor het hu welijk dat voor dit weekeinde stond gepland, waren eigenlijk al in volle gang. ,,Dinsdagavond was het hennafeest'', vertelt Tahsin Cetinkaya die zich als voorzitter Li van de culturele stichting en ge meenteraadslid voor Islam Demo craten in de Haagse gemeenteraad heeft opgeworpen als spil in de opvang van de familie. ,,Zo'n hen nafeest is voor de bruid en haar vrouwelijke familieleden. Maar de bruidegom loopt op zo'n feest ook in en uit." Zo ook Joey. Met twee van zijn aanstaande zwagers die in Zoetermeer wonen, ging hij met de auto op en neer naar Zoeter- meer vanuit het hennafeest dat in Den Haag werd gegeven. Wat er in de fatale autorit op de A12 richting Den Haag even na 01.00 uur is gebeurd, is niet duide lijk. Het enige beeld dat op ieders netvlies staat gebrand zijn foto's van de verwrongen auto die op z'n kant tussen vangrail en geluids scherm ligt. De vader van de broers en een oom, kregen als eer ste het onvoorstelbare telefoontje. ,,We zijn meteen naar de onge luksplaats gereden'', vertelt de oom en grijpt overmand door ver driet naar zijn gezicht. School Het Heldring College herdenkt vanavond Yunus, die er naar school ging, zo laat Ewald van Vliet, bestuursvoorzitter van de Lucas-scholenkoepel, weten. Op de website schrijft de school dat 'het verdriet niet te bevatten is'. ,,Wij leven intens mee met de fa milie en vrienden van Yunus.'' Ook bij voetbalclub BMT in Den Haag is de ontzetting groot. ,,Een oom van de overleden broers is be stuurslid van onze club'', zegt Musa Ozdemir van BMT. De voetbalclub wil hun tweede voorzitter en zijn familie steu nen waar het kan. ,,We gaan in elk geval naar de uitvaart en zullen dit weekeinde voor de wedstrijden een minuut stilte houden." De grote betrokken heid in de Turkse gemeenschap is volgens Ozdemir een tweede natuur. ,,Vreselijke dingen en mooie dingen verbinden de mensen.'' Dat beaamt Cetin- kaya, die aangeeft dat de broers en neef ook regelmatig in het centrum kwamen. ,,De ge meenschap is hecht, of je nu uit noord- of oost-Turkije komt, Turk of Koerd bent. Ook men sen die elkaar anders nooit spreken, komen hier samen.'' Ontreddering Burgemeester Pauline Krikke betuigde gistermiddag per soonlijk haar medeleven aan de nabestaanden. ,,Wat een onge looflijk drama. In plaats van op een feestelijke bruiloft moeten zij zich nu voorbereiden op een uitvaart. Ik zag zoveel ontred dering om me heen. Dat greep me zeer aan. Ik leef intens mee met de slachtoffers en hun naasten. Op zulke momenten ben je er als stad voor elkaar." Het centrum blijft tot mor genmiddag, als de uitvaart is, open voor mensen die hun me deleven willen betuigen. Cetin- kaya: ,,Na een gebedsdienst door imams worden ze begra ven op het islamitische deel van de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen.'' Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) laat daarom nu 'de werking van het justitiële systeem' op dat punt onderzoeken. De mi nister schrijft dat in een brief aan de Tweede Kamer. Hij gaat daarbij in op de omstandigheden vooraf gaand aan de aanslag en de reactie van de overheid op de schietpartij. Grapperhaus meldt dat er op 25 februari een 'geweldsincident' plaatshad in de gevangenis in Lely stad waar Tanis op dat moment vastzat als verdachte in een ver krachtingszaak. Volgens de minis ter heeft Tanis zich die dag agressief gedragen richting een medewerker. Daarvoor kreeg hij straf. Grap- perhaus zegt niet wat die straf pre cies was. Wel heeft de gevangenis directie op 8 maart aangifte gedaan van mishandeling. Toen was Tanis echter al op vrije voeten. Het Ge rechtshof behandelde zijn verzoek tot schorsing van zijn hechtenis op 27 februari, twee dagen na het inci dent. Het hof keurde het goed en liet Tanis 1 maart voorlopig vrij. Grapperhaus doet onderzoek naar mogelijk eerdere signalen van radicalisering van Tanis. De minis ter kijkt daarbij of hij is geradicali seerd in de gevangenis. Tanis moet 1 juli voor de rechter verschijnen. donderdag 25 april 2019 GO Voorpret om bruiloft eindigt in diepe rouw Maaike Kraaijeveld Bart Lelieveld Den Haag Mensen rouwen bij het Turkse centrum. foto maaike kraaijeveld Rijkswaterstaat on derzoekt of er een patroon zit in de drie recente dode lijke botsingen met een 'matrixportaal'. Voor de fatale crash in Den Haag waren er soortge lijke botsingen in Staphorst en De venter. Bij A1-afslag Deven ter knalden op paas maandag vier Apel- doornse vrienden op een maxtrixportaal, net als in Den Haag. Hun auto vloog in brand, ze overleef den het niet. Die zelfde paasmaandag reed in Staphorst een 19-jarige Deven- terse tegen zo'n por taal. Ook daar met dodelijke afloop. Rijkswaterstaat gaat bekijken of dat toe val is of dat er meer aan de hand is. ,,Er wordt gekeken of er overlap in zit'', zegt persvoorlichter Thijs Scheres. ,,Is er een patroon? Of staan ze op zichzelf? Moe ten we dingen aan- passen? Dat zal na onderzoek van onze deskundigen duide lijk moeten worden.'' Ondanks de drie dramatische auto ongelukken blijkt uit onderzoek dat juist snelwegen het meest veilig zijn. Vol gens het instituut voor verkeersveilig heid SWOV lopen verkeersdeelnemers meer risico op een ongeluk op provinci ale wegen en wegen binnen de bebouwde kom. De oorzaak van het ongeval op de A12 is nog niet duide lijk. FOTO JASPER WENNEKES Kijk op de site bij /video De Turkse gemeenschap is in diepe rouw na dodelijke crash op A12 Gökmen Tanis. Gökmen Tanis, de verdachte van de aanslag in de tram in Utrecht, heeft drie weken voor zijn fatale daad een gevangenisbewaarder mishandeld. Hij kreeg daarvoor een 'disciplinaire straf', maar werd enkele dagen later toch vrijgelaten. Cyril Rosman Den Haag ROTTERDAM Door een foutje in de administratie heeft een veroordeelde man die in de Rotterdamse gevangenis De Schie zijn straf uitzat, 236 dagen te lang achter de tra lies gezeten. Hij kan 85 euro per dag financiële compensa tie claimen. De man had zijn straf al uitgezeten in voorar rest, maar dat was over het hoofd gezien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3