MIJN FOTO I ZEELAND 11 Safia Hakimi vluchtte ruim twintig jaar geleden uit Afghanistan. Nu runt ze samen met haar man een supermarkt in de binnenstad van Middelburg. „Naar Afghanistan ben ik nooit meer teruggegaan." Van kinds af aan was het oor log", vertelt de Middel burgse Safia Hakimi, gebo ren in Kabul, in Afghani stan. Ze laat desondanks een vredige foto van vroeger zien, van een moe der en een kindje. ,,Het was oorlog met Rusland, met de socialisten en daarna kwamen de taliban. Het huis verbrandde en na de geboorte van mijn eerste zoon Maisam - u ziet ons op de foto - zijn we gevlucht uit Af ghanistan. Deze foto is 23 jaar geleden in Kabul gemaakt." Middelburgers kennen Safia - en haar man Ali en zonen - wellicht van de Bahaar Markt, een Afghaanse su permarkt in het centrum van Middel burg. Gevestigd in het voormalige pand van de Halfords. ,,We hadden daar ook een supermarktje. Maar we zijn met niets naar Nederland geko men. Dat was in de lente." Safia vertelt over de Perzische jaar telling en Afghaanse seizoenen. Ei genlijk is het nu niet 2019, maar 1389. In Afghanistan begint het nieuwe jaar met bahar, dat betekent lente." 'Verdwenen' ,,Voor zover ik weet was het oorlog. Al toen ik jong was. Ik heb vier broers en vier zussen. En een moeder. Mijn vader is toen ik vijf was 'verdwenen'. Zoals zoveel mensen in die tijd van de communisten, vanwege politieke meningen. Het was een moeilijke kindertijd, je hebt in Afghanistan geen sociaal stelsel zoals in Neder land. Mijn moeder moest ook vader zijn." ,,In ehm", Safia rekent, ,,1998, is in het AZC in Soest mijn tweede zoon geboren. Hoessein. Ik heb ondertus sen drie zoons. Twee zoons zijn al groot en aan het studeren. En de derde zit op de middelbare school, Emmad." Safia vertelt over haar Middel burgse jaren en de moeite met taal die er was in het begin. ,,Weet je nog de oude V&D? Het was op een woensdagmiddag en de kinderen wa ren vrij van school. Ik was in het trap penhuis. En mijn zoontje bleek een stukje plastic van kleding in zijn mond gedaan te hebben." Safia ge baart machteloos. ,,Mijn zoon dreigde te stikken, maar ik sprak niet vol doende Nederlands. Ik hield een ou dere dame tegen om te helpen, maar zij begreep het niet. Ik voelde me zo machteloos, ik kon niet om hulp vra gen in de juiste taal. Daarna ben ik met overtuiging de taalschool gaan doen. Ali kon al Nederlands. Ik voelde me zo gemotiveerd." ,,Naar Afganistan ben ik nooit meer teruggegaan. Mijn moeder en al mijn broers en zussen wonen in Londen, Duitsland, Canada, overal ter wereld. Niet meer in Kabul. Bovendien, ben ik geboren voor mijn kinderen. Het voelt nog steeds onveilig om terug te gaan." donderdag 25 april 2019 GO 'Geboren voor mijn kinderen' Liesbeth Labeur De foto die 23 jaar geleden in Kabul is gemaakt. Safia Hakimi met haar pasgeboren zoon Maisam. reproductie en FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Safia Hakimi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39