Ineens drijven er hoofden in de gracht Einde aan gratis parkeren in Domburg 6 Analyse ■m, «k Ruim een halfjaar geleden verraste de stichting Marie Tak van Poortvliet Mu seum Domburg met de plannen voor een nieuw kunstmuseum. Het huidige museum is volgens haar te klein en zit te veel ver stopt om veel publiek te trekken. Om daar iets aan te doen, wil ze verhuizen naar misschien wel de mooiste plek van Domburg: het Nehalenniagebied. Daar aan de rand van de duinen moet het museum veel zichtbaarder zijn, zodat ook toevallige passanten verleid worden. De plannen zijn tot nu toe met enthousiasme ontvangen door de dagelijkse besturen van gemeente Veere en provincie. Zij zijn bereid samen 1,5 miljoen euro subsidie te geven voor de bouw. Zelf moet de stichting ook geld bij elkaar sprokkelen, om aan een totaal van 4,5 miljoen te komen. Dat enthousiasme van de be stuurders wordt niet gedeeld door de inwoners van Domburg. De stichting heeft duidelijk onder schat wat voor een waarde zij hechten aan dat gebied en hoe bang ze zijn voor bebouwing van hun kust. Dat bleek al tijdens een bijeenkomst van de stadsraad. Daar lieten inwoners duidelijk weten dat het museum juist niet naar het Nehalenniagebied moet verhuizen. Vooral niet omdat het gebouw straks vier meter boven de duinen uitsteekt, waardoor het gebied in hun ogen wordt aange tast. Ook vrezen ze dat 'hoog- bouw' leidt tot verdere bebou wing. Daardoor zou het aange zicht en de aantrekkelijkheid van de badplaats Domburg met zijn bijna onbebouwde duinen onher roepelijk veranderen in 'Cad- zandse toestanden'. Ook de ondernemersvereniging is tegen. Ze vindt het van de gekke dat op de misschien wel mooiste plek van Domburg 'ge subsidieerde horeca' komt. Want het gaat niet alleen om de bouw van expositieruimtes. Op de bo venverdieping, met uitzicht over de duinen, komt in de plannen van de stichting een café met ter ras. Belangstellenden die daar iets willen nuttigen, hoeven straks geen museumkaartje te kopen om daar plaats te kunnen nemen. Heel breed Tot nu toe was niet duidelijk hoe groot het verzet is onder de bevol king tegen het plan om daar te bouwen. Ging het enkel om wat mensen die altijd hun mond roe ren? De enquête van Burgerinitia tief Domburg Waarheen, waar van dinsdag de uitslag werd ge presenteerd, maakt duidelijk dat het verzet heel breed is. Maar liefst 96,8 procent van de perma nente bewoners is tegen het hui dige plan. Dat is een aantal dat niet genegeerd kan worden als op een later moment de gemeente raad een definitief oordeel velt over de plannen voor verhuizing naar het Nehalenniagebied. De sculpturen liggen er nu een week, vlakbij de steiger van Rond vaart Middelburg, tussen de Pot tenbakkerssingel en Achter de Houttuinen. Twee grote hoofden, alsof ze uit het water omhoog ko men, met handen op de waterlijn. En een meisje met een vogel. ,,Het zijn eigenlijk drie losse kunstwer ken", legt Jacobs uit. Namen heb ben ze niet. ,,Ik ben slecht in na men. Ik heb liever dat mensen zelf met een verhaal komen als ze de beelden zien." Het idee voor het project kwam van Lia Hector van Galerie T. Zij heeft vaak kunstwerken van Jacobs staan en ook nu is er een expositie van zijn werk in de Middelburgse galerie. ,,Dat deze beelden drijven, maakt het wel heel leuk, vind ik zelf", zegt Jacobs. ,,Ze hebben een kern van piepschuim en daarom heen zit een dun laagje beton. Er onder zit een touw aan een zware steen, waardoor ze ongeveer op hun plek blijven." Omdat ze drijven, zijn het geen permanente kunstwerken. Dat kan ook niet, want een vergunning is er niet voor aangevraagd. De ge meente Middelburg weet in elk ge val van niks en gaat daarom een brief sturen naar de kunstenaar. Of hij ze weg moet halen, is niet be kend. De gemeente 'beraadt zich nog', laat een woordvoerder weten. IN DE REGIO Handwerkcafé in Polderhuis Geheimen op zolder Netwerken MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 25 april 2019 WA Verzet Domburgers is niet te negeren De weerstand tegen de bouw van een museum op mis schien wel de mooiste plek van Domburg is dusdanig groot dat het plan onhaal baar lijkt. De initiatiefnemers hebben de negatieve gevoe lens van de dorpsbewoners onderschat. Emile Calon Domburg «Sr*?*'- ML I Jaap Labrujere (l) en René Passenier in het Nehalenniage- bied met de stapels ingeleverde enquêteformulieren. DOMBURG In opdracht van de gemeente is giste ren een barrière geplaatst op het braakliggende ter rein aan de Singel in Dom burg, zodat er niet meer ge parkeerd wordt. Inwoners waren niet blij dat het werd gebruikt als ille gaal parkeerterrein en plaatsten zelfs pylonen om dat te verhinderen. Volgens hen veroorzaakten de au tomobilisten geluids- en stofoverlast. Op het terrein stond ooit een school en in de toekomst komen er wo ningen. De bouw daarvan is nog niet gestart. Het ter rein werd gebruikt om daar gratis te parkeren. Ineens lagen er drijvende kunst werken in de vesten van Middel burg. Dat heb je met guerilla art, zegt de maker, Sjer Jacobs. ,,Er verschijnt plotseling voor korte tijd iets leuks. Hoe lang het blijft liggen, weet je nooit. Maar moet kunst dan altijd voor de eeuwig heid zijn?" Maurits Sep Middelburg Drijvende hoofden van Sjer Jacobs in de Middelburgse gracht. foto dirk-jan gjeltema WESTKAPELLE In het Polderhuis in Westkapelle wordt vandaag een hand- werkcafé gehou den. Iedereen is vrij om aan te sluiten met een eigen handwerk. Belang stellenden zijn om 13.30 uur welkom in het museumcafé van het Polderhuis. Deelname is gratis. OOSTKAPELLE Terra Maris houdt vandaag, morgen en maandag de ac tiviteit 'Zoldergehei men'. Tijdens deze activiteit worden de bezoekers door de gids meegenomen- naar het open depot op zolder. Hier zijn bijzondere voorwerpen te vin den, waarbij de gids uitgebreid zal stil staan. In het kader van 'Zoldergehei men' worden per dag drie rondleidin gen gehouden. De eerste vindt plaats om 13.00 uur, de tweede om 14.00 uur en de laatste om 15.00 uur. Re serveren is niet nodig. De kosten bedragen de en treeprijs van het museum plus 1 euro. MIDDELBURG De ZB houdt van daag de netwerk bijeenkomst Walk& Talk. Die is bedoeld voor mensen die werk zoeken of van baan willen veran deren. Zij krijgen tips van professio nals. Gastspreker Joke den Engelse vertelt over mental coa ching. Geïnteres seerden zijn om 14.00 uur welkom in ZB, Kousteensedijk 7 in Middelburg. Deelname is gratis en aanmelden kan via dezb.nl of mvandeplasse@ dezb.nl. VISPLATEAUS MIDDELBURG De vest van Middelburg is een populair vis water. De Hengelsportvereniging Middelburg legt de vissers nog wat extra in de watten: op drie plekken is een visplateau aangelegd. De plateaus liggen aan de Seissingel bij huize Griffioen, bij Hof ter Veste en aan de Noordsingel bij het voormalige Roggeveenhuis. Ze zijn er gekomen op verzoek van de leden van de hengelsportvereniging zelf. Die hoeven nu niet meer schuin op de wal te hangen, maar zitten com fortabel vlak. De gemeente heeft toestemming gegeven voor de aanleg van de plateaus en wethouder Chris Simons (2e van rechts) woonde gisteren de officiële ingebruikname bij van die aan de Seissingel bij Hof Ter Veste. foto ruben oreel ARNEMUIDEN Aeroclub, Ca- landweg 48, 20.00 uur: Lezing over de Zeeuwse Luchtoorlog; BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloop ochtend met koffie of thee en mogelijkheid boeken te lenen; GRIJPSKERKE Dorpshuis, 09.30-11.30 uur: Handwerk- club; MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 09.30-11.30 uur: Koers- bal; MIDDELBURG Marktplein, 09.00-16.30 uur: Weekmarkt; 't Zwin 1, 10.00-12.30 uur: Gratis inloopspreekuur Budgetcoach Zeeland; Oostkerk, 11.30, 13.15, 14.30 en 15.45 uur: Rondleidin gen door kerk; Kloostergan gen Abdij, 12.00-17.00 uur: Ex positie leden van Het Zeeuws Palet; Kinderboerderij de Klep perhoeve, 13.15-14.00 uur: Pony en ezel poetsen; Kruit- molen, 14.00-16.00 uur: Bow len voor senioren 50+; OOSTKAPELLE Duinvlietweg 6, 13.00, 14.00 en 15.00 uur: Rondleidingen 'Zoldergehei men' bij Terra Maris; 13.30 15.00 uur: Kinderactiviteit 'Vogel van papier vouwen'; Kantine Voetbalvereniging, 13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 km; OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Peutergym SEROOSKERKE Oude Brans- puithuis, 13.00-17.00 uur: Ex positie over '100 jaar Provinci ale Zeeuwse Energie Maat schappij'; VEERE Kerkstraat 6, 10.00 12.00 uur: 'Koffie Korenmaat'; VLISSINGEN Het Arsenaal, vanaf 10.00 uur: Kwallendag; Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliën tenraad; Wijkcentrum De Bur gerij, 11.00-12.00 uur: Sport en spelactiviteit voor 50+; Gymzaal De Houttuijn, 16.00 uur: Kleutergym; WESTKAPELLE Vuurtoren 't Hoge Licht, 18.00-20.00 uur: Expositie Adri Karman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34