Leuntje en Merien gaan naar het strand 'Oplossing voor problemen in de jeugdzorg ligt in Zeeland' Nacht van de filosofie wordt feest van de feilbaarheid Onverwacht in de goal bij Oranje Verzetsheld en slachtoffer Terneuzense beachsoccerkeeper Sjoerd de Graaf plotseling opgeroepen Boek over Veerse Pieter Dourlein en het Englandspiel Zo'n 1100 gezinnen hebben te ma ken met Intervence. De organisa tie kampt met wachtlijsten, waar door kinderen niet op tijd worden geholpen. Ook is er veel verloop van personeel, met als gevolg dat cliën ten te maken hebben met steeds andere gezinsmanagers en jeugd- beschermers. Bovendien is er sprake van financiële problemen. De gemeenten, die verantwoor delijk zijn voor de jeugdzorg, beslo ten in februari in te grijpen en stel den Intervence gedeeltelijk onder curatele. In opdracht van de ge meenten onderzocht Van Mont foort hoe de kwaliteit van de j eugd- bescherming en -reclassering kan worden verzekerd. Het rapport wordt binnenkort in de gemeente raden besproken. Focus op de centen De onderzoekers stellen dat de ge meenten de problemen te veel van uit de financiële kant benaderen. Het is beter om de hele keten van jeugdzorg met al zijn instellingen in ogenschouw te nemen. De focus op de centen 'belet de gemeenten ervoor te zorgen dat het kind en het gezin effectief en efficiënt worden geholpen'. Doelmatiger werken is uiteindelijk ook goedkoper. Intervence is de grootste zogehe ten gecertificeerde instelling voor jeugdzorg in Zeeland. Kinderen en ouders komen bij Intervence te recht als de Kinderrechter vraagt het gezin te begeleiden. Dat kan gaan om ondertoezichtstelling, een uithuisplaatsing, een voogdij- of een jeugdreclasseringsmaatregel. Dit zijn dwangmaatregelen. Ook de gemeente kan Intervence inschakelen. Dat kan gebeuren na dat via Veilig Thuis, een onderdeel van de GGD, een melding is bin nengekomen over (vermoedens van) huiselijk geweld en kinder mishandeling. In dit geval spreekt men in de jeugdzorg over 'drang'. Van de 1660 dwang- en drang- maatregelen voerde Intervence er vorig jaar 1259 uit. De onderzoekers van Van Mont- foort pleiten voor het bundelen van het werk van Intervence en Veilig De gemeenten benaderen de problemen te veel vanuit de financiële kant Thuis als stap in het verkorten van de hele keten van zorginstanties. Ze zouden moeten samengaan in één organisatie waaraan alle gemeen ten deelnemen. Allerlei ondersteu nende diensten kunnen dan wor- den samengevoegd wat leidt tot kostenbesparing. De gemeenten houden bij het aansturen van deze nieuwe organisatie een vinger in de pap. In de drup Dat laatste is minder het geval als de gemeenten zouden besluiten In- tervence op te heffen en de taken uit te besteden aan een gecertifi ceerde instelling van buiten de pro vincie. Het is bovendien maar de vraag of er organisaties zijn die het werk van Intervence willen overne men. Veel van deze instellingen kampen zelf ook met financiële en personeelsproblemen. ,,Wachtlijs- ten komen vaak voor en perso neelsverloop is een landelijk pro bleem." Kort gezegd, Zeeland be landt dan van de regen in de drup. It I donderdag 25 april 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 4 ZEELAND 13 ZEELAND8 DISHOEK Leuntje en Merien zijn nu ook vereeuwigd op een strand huisje. De creatie van Jan Willem Hament is te bewonderen op het strand van Dishoek, vlakbij strandpaviljoen Piet Hein. ,,Een vriend van me vond alle strandhuisjes wel erg op elkaar lijken, dus zo is het idee ontstaan", vertelt Hament. ,,En de deuren van het strand huisje moesten toch vervangen worden. Ik ben een hele dag bezig ge weest om deze Leuntje en Merien te maken." Hament hoopt dat veel badgasten met Leuntje en Merien op de foto gaan. De kunstenaar stelt een tekening van het duo beschikbaar voor wie de leukste foto maakt. Advies: Intervence moet fuseren De oplossing van de problemen bij Zeeuwse jeugdzorginstelling Intervence moet binnen Zeeland worden gezocht. Het gespeciali seerde onderzoeksbureau Van Montfoort geeft het advies te kiezen voor het samenvoegen van Intervence met GGD-meld- punt Veilig Thuis. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29