naar een 'juweeltje' u Politie wil hogere straffen voor 'laf en geniepig delict' Walcheren JOL Kim en Poetin praten vooral voor prestige Geen controle of vergoeding voor Kamerleden wel terecht is Raymond van het Groenewoud moet altijd wat onnozel doen UIT 2 Eerste ontmoeting tussen leiders in Rusland »P7 ssisitn Xi'Aixii Het was in de nacht van dinsdag op woensdag vermoedelijk weer raak in uitgerekend het toeristische Zaandijk. Een persoon op een scoo ter zonder kentekenplaat legde een explosief tegen de gevel van Hotel Zaandijk. Een venster werd met ko zijn en al uit de wand geblazen. De 31 gasten moesten worden onderge bracht in een brandweerkazerne. ADO Den Haag Een dag eerder arresteerde de poli tie drie Amsterdamse mannen van tussen de 18 en 20 jaar, omdat ze een tas met een handgranaat aan het supportershome van ADO Den Haag hadden gehangen. Op de deur waren drie andreaskruizen gete kend, naar het stadswapen van Am sterdam. Het was de eerste hand granaat bij een supportershome van een betaaldvoetbalclub. Incidenten als deze volgen elkaar in steeds ho ger tempo op, constateert politie chef Dick Schouten, landelijk por tefeuillehouder Aanpak Illegale Wapens. In 2017 waren er 22 inci- We zijn in hoge mate afhankelijk van getuigen die melden wat zij zagen denten met handgranaten. In 2018 waren het er al 43. En in amper vier maanden tijd staat de teller dit jaar al op 22. Dat is meer dan één per week. Die flinke stijging baart de politie grote zorgen. ,,Voor 5, 10 of hooguit 25 euro kun je er één kopen'', zegt politiechef Schouten. Handgrana ten uit het Oostblok zijn in over vloed beschikbaar. ,,En door één granaat in een tasje aan de deur te hangen, kun je je tegenstander veel ellende berokkenen. Het is een laf en geniepig delict.'' Volgens Schouten blijkt in negen op de tien gevallen dat zowel de be- dreiger als de ontvanger crimineel is. Soms gaat het om afpersing. On derzoek naar granaatincidenten verlopen meestal moeizaam. ,,Het gebeurt vaak 's nachts. Zeker als een granaat afgaat, zijn er nauwelijks sporen. We zijn in hoge mate afhan kelijk van getuigen die melden wat zij hebben gezien.'' De politie denkt dat het feno meen moeilijk te beteugelen valt, maar pleit wel voor hogere straffen. Op bezit van een explosief staat een gevangenisstraf van negen maan den. Schouten: „Wij geloven dat ho gere straffen een klein beetje kun nen helpen.'' P4 donderdag 25 april 2019 Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 SSSiS*'6* Premier Mark Rutte deed gisteren een rondje Zeeland. Zo opende hij met zijn bekende eeuwige lach het Dia mond Centre, het nieuwe kantoor van Dow Benelux op het Maintenance Valuepark in Terneuzen. Buiten zwaaide Rutte al met de Dow-kopstukken Jim Fitter- ling (l), Anton van Beek en Neldes Hovestad (r) naar medewerkers in het gebouw. De feestelijke opening vond namelijk plaats, terwijl het gebouw feitelijk al ruim drie weken in bedrijf is. Rutte en Dows hoogste baas Fitterling sloegen gezamenlijk op een gong in een soort zwarte doos van doeken in de centrale hal, waarna de doeken naar beneden vie len en de hal zichtbaar werd. Er volgde een applaus van de honderden Dow-medewerkers die van boven op het schouwspel uitkeken. Rutte vond de naam Dia mond Centre goed gekozen. ,,Dit is een lokaal juweel. Dow is de grootste werkgever van Zeeuws-Vlaande- ren. Vanuit Den Haag is Terneuzen weliswaar twee en half uur rijden, maar op het gebied van industrie ligt het centraal met de grote havens van Antwerpen en Rotterdam in de buurt." Lacnenen zwaaien Meer granaten op de stoep Het aantal handgranaten dat op straat wordt gevonden, vooral bij horecagelegenheden, blijft hard stijgen. De teller staat dit jaar al op 22; evenveel als in heel 2017. De politie maakt zich grote zor gen en vraagt om hogere straf fen op het bezit van explosieven. Koen Voskuil Den Haag —Dick Schouten, Nationale Politie Einde aan een warme periode en soms een bui pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1