weinig zin 'Ik heb gevraagd om 490 euro per dag' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Rully genoeg? IK, EEN GROOT EGO? HOE KOM JE ERBIJ?!? EN WAAR BLIJFT MN KOFFIE? A4 copy paper A4 copy paper A4 copy paper A4 copy paper A4 copy paper A4 copy paper A4 copy paper Regelmatig houdt hij ontbijtsessies met werknemers uit alle lagen van het bedrijf. Wanneer hij kan, pro beert 't Hart voor de lunch aan te schuiven in de bedrijfskantine. ,,Aan tafel hoor je bijvoorbeeld dat een nieuw computersysteem dat inge voerd is, onhandig blijkt om mee te werken. Als je in de bestuurskamer blijft, bereiken dat soort dingen je niet snel.'' Je ego in toom houden, is wat 't Hart betreft onderdeel van goed leidinggeven. ,,Je hebt iedereen binnen het bedrijf nodig om vooruit te komen. Dat jij meer strepen hebt dan een ander, maakt niet uit. Je doet het samen.'' Trekjes Slechts 1 procent van de bevolking leidt aan een narcistische persoon lijkheidsstoornis, weet Carien Karsten. Ze is psychotherapeut en coach. Wel hebben we allemaal narcistische trekken. ,,Dat kan geen kwaad. Het is zelfs gezond. We zien onszelf daardoor door een roze bril. Dat voelt prettig." Of je leidinggevende echt een narcist is of alleen trekjes daarvan vertoont, in beide gevallen schiet je er weinig mee op om die typering te gebruiken. ,,De man of vrouw wordt er, zolang de resultaten gunstig zijn, niet om ontslagen. Bovendien is het personeel meestal verdeeld. Sommi gen laten over zich lopen en bewon deren hem of haar, critici vrezen voor hun baan en laten daarom niets ho ren." Leuke das of tas Karsten adviseert nooit rechtstreeks kritiek te geven. ,,Zeg eerst iets aardigs. Bijvoorbeeld dat je baas een leuke das of tas heeft. Vertel pas daarna dat je vermoedt dat hij nog succesvoller is als hij zijn medewer kers niet overvraagt. Maak de werkrelatie psychisch zo veilig mogelijk voor de narcist door duide lijk feedback te geven." Goed samenwerken met een (te) zelfverzekerde baas is zeker mogelijk, zegt ook Gort. Het gaat erom dat je jezelf staande weet te houden. ,,Als iemand sterk de leiding neemt, is het nu eenmaal natuurlijk gedrag voor 'Je hebt iedereen binnen het bedrijf nodig. Dat jij meer strepen hebt dan een ander, maakt niet uit' mensen om te volgen. Je kan erover in een hoekje zitten mokken, maar je lost er niets mee op.'' Wees je ten eerste bewust van je eigen kwalitei ten, zegt Gort. ,,Als jij oké bent met jezelf, dan kan iets wat een ander doet je nooit zo hard raken.'' Kijk naar wat jij bij te dragen hebt. ,,Mis- schien ben jij minder uitgesproken en charismatisch dan je baas, maar heb je wel een goede grip op de inhoud.'' Probeer vervolgens bewust op de voorgrond te treden. ,,Vertoon zelf dat leidersgedrag door bijvoorbeeld met een alternatieve aanpak te komen. Is het een goed plan, dan presenteer jij je ook als leider en volgen mensen jou. Misschien de baas ook wel", zegt Gort. Ook Appelo heeft een suggestie: ,,Als je een narcistische baas luid en duidelijk aanspreekt op wat jij moeilijk vindt en wat je graag anders ziet, neemt de kans dat zo'n baas er rekening mee houdt, enorm toe." Hoe je dat doet? ,,Praat met een klein groepje met hem. Begin altijd met iets positiefs, waardoor de baas zich veilig blijft voelen. Durf wat de ander met jou doet te vertalen naar een ik-boodschap en vraag of hij of zij bereid is daar rekening mee te houden. De meesten zullen dat doen." ,,Ik heb een dagtarief van 450 euro. Bruto kom ik op 6500 euro per maand, maar na aftrek van de sociale lasten en de payroll die een gedeelte hier van pakt, houd ik netto 4500 euro over." ,,Ja, het is genoeg. Het kan altijd meer, al is meer niet altijd beter." ,,Ik werk voornamelijk voor Engelse bedrijven. Het voordeel van uitbetaald krijgen via een pay- rollsysteem, is dat ik als uitzendkracht bij ze op de loonlijst sta. Zij regelen het afdragen van mijn sociale premies en loonbelasting. Daarbij geeft het mij, als freelance consultant, de garantie dat ik een uitkering kan aanvragen als ik geen werk heb of als ik ziek ben." ,,Ik zit binnenkort op het hoogste tarief. Ik kreeg onlangs een nieuw contract en heb gevraagd of ik 490 euro per dag kon verdienen in plaats van 450. Dat kon, maar ik moest er wel om vragen." ,,Met collega's heb ik het nooit over tarieven. Eigenlijk vind ik dat je niet achteraf moet zeuren, dan had je slimmer moeten zijn op het moment dat je je contract tekende. Ik voel dat ik in een luxepositie zit, er is meer dan genoeg werk. Als er werk wordt aangeboden voor een tarief lager dan 450 euro per dag, kan ik het makkelijk afslaan." ,,In het buitenland liggen de tarieven iets hoger. Als ik voor een Belgisch bedrijf werk, mag ik nog steeds op een Nederlandse payroll. Ik hou meer over dan mijn Belgische collega's, want zij moe ten meer belasting afdragen. Je moet goed reke nen, want als ik in Duitsland werk heb ik kosten voor huisvesting en benzineverbruik." donderdag 25 april 2019 GO A4 printer paper copy paper A4 printer pape A4 printer pape A41 c°pv PaPer A4 printer paper A4 printer paper ben juist geïnteresseerd in je vragen en je kritiek.'' -CEES 'T HART, CEO Vandaag: Rully (37), meer dan tien jaar free lance telecomconsultant. Nadat hij met de middel bare school stopte, rolde hij de ict en later de tele com in. Hij werkt zo'n 40 uur per week. Wat verdien je? Blij mee? Waarom laat je je uitbetalen via payrolling? Onderhandel je over je tarief? Weet je wat je collega's verdienen? Je werkt ook in het buitenland, levert dat meer op? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveaumbo Functieconsultant Branche: automatisering ict Werkervaring: 14 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor zijn functie 3764 euro bruto. ,,Dan doe ik het niet verkeerd. Het is wel frappant dat het zo weinig is als je in loondienst bent. Helemaal gezien de markt nu, bedrijven schreeuwen om mensen." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19