WERK Iemand een nareist noemen, heeft Kuddegedrag hoort erbij, gebruik het Gastheer in Finse lodge 18 Je brein op het werk VACATURE VAN DE WEEK Ze halen het bloed onder je nagels vandaan: bazen met een opgeblazen ego. Waarom stijgt het ze zo naar de bol? En hoe kom je zelf nog een beetje uit de verf? Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? De eerste dag van een nieuwe collega is het ideale moment om hem of haar de mores van de afdeling bij te brengen. 'De koffie in de kantine is het lekkerst', of 'degene die het laatste koekje opeet, moet zorgen voor nieuwe'. Iedereen is gevoelig voor dit soort algemeen geldende regels. Als we niet precies weten wat we moeten doen, kijken we graag naar wat anderen doen. Vooral naar de mensen op wie we lijken. Ik kwam een keer binnen in een bedrijf waar de heersende norm was dat alle medewer kers bij de lunch soep aten. In het jaarverslag stond zelfs een keurige infographic met het aantal gegeten koppen soep van dat jaar. ik elke dag braaf een kop naar binnen slobberde. Een dagje overslaan was er niet bij. ,,Geen soep?!'' gilde de kantinejuf naar mij over de hoofden van de kudde col lega's die braaf in de rij ston den. ,,Doe toch maar wel", besloot ik dan haastig. Stel je voor zeg, je wilt toch niet buiten de groep vallen. Dat wat iedereen doet, de zogeheten descriptieve norm, is reuzehandig om mensen te overtuigen, zo weet psycho loog Robert Cialdini. Als je weet dat mensen graag het voorbeeld volgen van anderen die op hen lijken, dan kun je dat gebruiken. personeelsvereniging en wil je graag dat iedereen naar je borrel komt, maar vallen de aanmeldingen een beetje tegen? Zet dan niet in een mail naar het hele bedrijf: 'Nog bijna niemand heeft zich aangemeld'. Dat heeft een aan zuigende werking. Herinner je collega's simpelweg nog een keer: 'Vergeet je niet aan te melden!' Wil je dat je collega's hun vaat opruimen, dan kun je een briefje ophangen met: 'negen van de tien werknemers laten de pantry schoon achter'. Overigens werkt dit niet bij iedereen. Mensen die hun collega's stom vinden en er absoluut niet bij willen horen, zullen hierdoor juist het licht aanlaten en hun vaat laten slingeren. Het laatste koekje eten ze ook zonder schroom op. De egotrippende baas, wie kent hem (of haar) niet. Uitermate overtuigd van zijn eigen kunnen is alleen zijn visie de juiste. Alle successen zijn te danken aan zijn bewonderenswaardige inzet. De missers zijn uiteraard te wijten aan een ander. ,,Uit onderzoek blijkt dat ceo's met narcisme het goed doen tijdens de crisis, maar daarna zijn ze heel slecht voor je bedrijf', zegt psy choloog, trainer en auteur Martin Appelo tegen work-lifeplatform Intermediair. „Financiële resultaten dalen. Ze communiceren niet met hun personeel. Zij hebben het gevoel dat er over hen en niet met hen wordt gepraat en werknemers vinden dat de dankbaarheid die zij verdienen, bij de baas terechtkomt.'' Wie zichzelf in extreme mate goed vindt, kan weleens lijden aan het hubrissyndroom (naar het Oud Griekse woord voor 'overmoed'), zoals in 2009 beschreven door onder zoekers David Owen en Jonathan Davidson. In een studie naar het ge drag van Amerikaanse presidenten en Britse premiers in de afgelopen eeuw zagen zij een opbouwende 'Zeg eerst iets aardigs. Bijvoorbeeld dat je baas een leuke das of tas heeft' tendens in het zelfbeeld van deze leiders. Hoe hoger de positie van de leider en hoe langer deze wordt bekleed, hoe groter de eigendunk van de leider wordt. Toch moeten we bazen met een groot ego niet zomaar afschrijven. Een groot ego hoeft niet per se een pro bleem te zijn, benadrukt arbeids- en organisatiepsycholoog Tosca Gort. ,,Een groot ego hebben, in de zin van 'veel zelfvertrouwen hebben', heeft ook positieve kanten. Zo iemand neemt beslissingen die een ander niet aandurft. De grootste bedrijven ter wereld zijn een succes geworden door dat type mensen.'' Dat beaamt Appelo: ,,Bij ceo's en in andere leidinggevende functies zijn mensen met narcistische kenmerken zwaar oververtegenwoordigd. Dat komt omdat narcisten op een bepaalde manier onverschrokken zijn en in situaties waar leiding wordt gevraagd, niet bang zijn hun zegje te doen." Openstaan Wie in een hoge positie verkeert, moet er vooral zelf op letten dat het hem niet naar de bol stijgt. Cees 't Hart, ceo van het Deense miljarden bedrijf en bierbrouwer Carlsberg, weet dat dit vaker voorkomt bij mensen op leidinggevende posities en doet er daarom alles aan om open te staan voor andermans ideeën. ,,Ik hoop dat de werknemers het gevoel hebben dat ik een van hen ben. Dat ben ik ook en zo voel ik dat ook." Toen hij begon als ceo bij dit be drijf, verruilde hij een fraai kantoor op de 20ste verdieping voor een vacante werkplek in de minder chique kantoortuin. ,,Die verdieping waar ik eerst zat, was alleen bereik baar voor de hoogste management- lagen. Ik zag er nooit iemand lopen. Ik had er tien dagen dood kunnen liggen voor iemand me gevonden had.'' Zijn verhuizing had een signaal functie. ,,Ook al ben ik de baas, ik ben gewoon te benaderen. Ik zeg niet al leen wat je denkt dat ik wil horen. Ik 'Narcisten zijn in situaties waar leiding wordt gevraagd, niet bang om hun zegje te doen' donderdag 25 april 2019 GO Wat als gevolg had dat ook Zit je bijvoorbeeld in de Functieomschrijving Scandinavian Wintersports zoekt voor aanko mende winter een host (m/v) voor de lodge Ukonhattu in Lapland. Wie wordt gezocht? Iemand van 21 jaar of ouder die gastgericht is. Wat levert het op? Het bedrijf be taalt al je reis- en verblijfkosten, plus een weekvergoeding van 100 euro. Voor een uitgebreidere omschrijving: nationalevacaturebank.nl/carriere/ persgroep In samenwerking met Nationale Vacaturebank Zo deal je met een baas met groot ego PRISCILLA VAN AGTEREN MARLOE VAN DER SCHRIER -CARIEN KARSTEN -MARTIN APELLO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18