bolderman.nl Voor fantastische reizen! Prominente CDA-leden roeren zich NIEUWS 13 Kamer krijgt adviseur integriteit ONKOSTENVERGOEDING DE REGELS A Het manifest 'Verandering in vertrouwen' is ondertekend door onder anderen de Til- burgse hoogleraar economie Lans Bovenberg en Raymond, Gradus, ex-direc teuren van het We ten- schap pelijk In stituut (WI) van het CDA. Oud-minis ters Ab Klink (foto) en Ernst Hirsch Ballin en voormalig CDA-informateur Herman Wijffels droegen bij. Hoewel de schrijvers het niet direct gemunt hebben op de koers onder huidig par tijleider Sybrand Buma, uiten zij wel indirect kritiek. Zij zeggen te willen waken voor een 'grijs midden' dat be sluitvorming tegenhoudt uit angst om zetels te verliezen. Met klimaat moet het 'chris tendemocratisch midden het voortouw nemen en draag vlak mobiliseren', menen de opstellers: ,,Er zijn grote risi co's waarvoor we aan de bak moeten - nu, niet morgen.'' De roep om met eigen al ternatieven te komen klinkt niet voor het eerst in het CDA. Het manifest is volgens de opstellers bedoeld als 'dis cussiestuk' voor het partijbe- raad. Forum voor Democratie-Kamerlid Theo Hiddema heeft mogelijk ten onrechte duizenden euro's extra onkostenvergoeding gekregen. Hiddema staat ingeschreven in Maastricht, maar is in de praktijk vaker in zijn huis in Amsterdam. Eerder raakte PVV'er Dion Graus in opspraak omdat hij een onkos tenvergoeding krijgt voor de reis tussen Heerlen en Den Haag. Dat is echter het woonadres van zijn moeder, terwijl Graus vooral in een gehuurd appartement in Voor burg zou wonen. Beide Kamerleden gaven op in Limburg te wonen, waardoor zij de maximale vergoeding van ruim 24.000 euro netto per jaar kregen. Ieder Kamerlid dat minimaal 150 kilometer van het Binnenhof woont, heeft daar recht op. Handjes Hiddema zegt niet bewust de boel te hebben geflest. ,,Op de dag van mijn installatie als Kamerlid ging ik met Jeroen, mijn persvoorlich ter, naar de financiële afdeling. Daar zaten allemaal dames en he ren die me zouden inwijden in de financiële zaken. Het was een fees telijke dag en ik wilde die niet met centengemiezemuis verstieren.'' Hij gaf Maastricht op als woon plaats, omdat hij daar staat inge schreven en zijn advocatenkantoor er is gevestigd. „Niemand zei toen: knijp maar in uw handjes meneer Hiddema, want u krijgt de hoogst mogelijke vergoeding.'' Omdat hij eerder een discussie had met de Deken van het arrondisse ment Limburg over de vestiging van zijn tweede advocatenkantoor in Amsterdam, verkeerde Hid- dema in de veronderstelling dat hij ook in Maastricht woonachtig moest zijn. ,,Nu begrijp ik dat ik, uitsluitend als burger, wel in Am sterdam ingeschreven kan zijn.'' Toch is Hiddema niet van plan zich in de hoofdstad in te schrij ven. Wel wil hij in gesprek met de Kamer of hij een lagere vergoeding kan krijgen. Eventueel te veel ont vangen vergoeding wil hij terug betalen. ,,Dan krijgen ze de centen terug.'' Het salaris van Kamerleden is vastgelegd in de Wet op de schade loosstelling leden Tweede Kamer. Ze krijgen naast een bedrag van 8047,53 euro bruto per maand va kantiegeld en een eindejaarsuitke ring. Daar bovenop hebben ze recht op vier verschillende onkos tenvergoedingen: voor woon werkverkeer, overige reiskosten, verblijfskosten die moeten worden gemaakt als iemand in Den Haag is en overige beroepskosten. NIEUWE FUNCTIE Niemand zei: knijp maar in uw handjes want u krijgt de hoogste vergoeding De reis- en verblijfsvergoedingen zijn afhankelijk van waar iemand woont. Hoe verder weg je woont (tot maximaal 150 kilometer), hoe hoger de vergoeding. Dat is niet voor niets. Kamerleden die ver van Den Haag wonen, maken hoge kosten omdat ze door late - en vroege - debatten niet altijd 's avonds meer naar huis kunnen. Bovendien wordt op die manier voorkomen dat er in de Tweede Kamer alleen maar mensen zitting nemen die in de buurt van Den Haag wonen. De volksvertegen woordiging moet zo veel mogelijk een afspiegeling zijn van heel Ne derland. Daardoor kan het verschil in vergoeding per Kamerlid al snel in de vele duizenden euro's per jaar lopen. En zelfs als een Kamerlid elke dag op en neer reist, heeft hij of zij recht op de hoge vergoeding voor verblijf in Den Haag. In goed vertrouwen Er is niemand die toeziet of een Kamerlid zijn woonadres eerlijk opgeeft of op een andere manier sjoemelt. Alles gaat in goed ver trouwen; de wet voorziet niet in controle van de opgegeven infor matie. ,,We gaan er vanuit dat de woonplaats die aan ons wordt doorgegeven klopt'', zegt een woordvoerder van de Kamer. Een onderzoek naar mogelijk on ethisch gedrag van Kamerleden komt er alleen wanneer minstens vijf andere Kamerleden een ver zoek indienen voor een onderzoek naar iemands gedrag. Dat gebeurt nooit. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 7 dagen Verrassend Denemarken 10 dagen Hoogtepunten van Noorwegen 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 10 dagen Westkust Ierland, Wild Atlantic Way 10 dagen Dolomieten en meren 8 dagen Tirol en het Salzburgerland, Fieberbrunn donderdag 25 april 2019 GO Prominente CDA'ers willen dat de partij meer tegengas geeft aan populistische po litiek. In een manifest over de toekomst van het CDA pleiten zij onder meer voor een 'offensieve, ambitieuze aanpak' van de klimaatpro blematiek en meer Euro pese samenwerking. Laurens Kok Den Haag Niemand controleert of adres Kamerlid juist is Weer komt een Kamerlid in op spraak omdat hij te losjes met de vergoedingen zou zijn omge sprongen. Maar de regels zijn dan ook ruim te interpreteren en bovendien controleert nie mand op naleving ervan. Hanneke Keultjes Hans van Soest Den Haag Theo Hiddema (foto boven) en Dion Graus zijn in opspraak geraakt om hun onkostenver goeding. fotos anp De Tweede Kamer krijgt hoogstwaar schijnlijk een onaf hankelijk parle mentair adviseur die gaat toezien op integriteit. Het is de verwachting dat het presidium, het be stuur van de Kamer, op korte termijn be kendmaakt deze functie in te voeren. De adviseur buigt zich echter niet over eventueel onterecht uitgekeerde vergoe dingen, benadrukt een woordvoerder van de Kamer. Die vergoedingen zijn geregeld in een wet en de parlementair adviseur kan zich al leen uitspreken over regels die de Tweede Kamer zichzelf heeft ge- steld. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om het opgeven van ne venfuncties en ge schenken. De instel ling van een parle mentair adviseur komt voort uit een commissie van Ka merleden, die be keek of de integri- teitsregels van de Kamer aanscher ping verdienden. -Theo Hiddema, Kamerlid v.a. slechts Vertrekdata: 13,27 juli/ 10,24 aug/7,21 sept/5,19 okt. v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exct. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 18 mei1,15,29juni 13,27 juli 10,24 aug/7 sept. Vertrekdata: 20,27 mei 73,10,17, 24 juni 1,15,29 juli 119 aug etc. Vertrekdata: 20 mei/3,17 juni 1,15,29 juli12,26 aug/9 sept Vertrekdata: 13 mei 24 juni 1,8, 15,22,29juli/5,12,19 aug etc. Vertrekdata: 27 mei/24 juni 22 juli/19 aug 16 sept etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13