m 12 NIEUWS -a ïïf m NOTRE-DAME ONDER ZEIL {p I* 4i- u \4 - Jj Over een maand mag Nederland opnieuw naar de stembus. Toch is van een campagne voor de Europese parlementsverkiezingen nog amper iets te merken. De borden met aanplak biljetten staan in veel gemeenten al. In Rotter dam zijn gewoon die van de Statenverkiezin gen blijven staan met een extra sticker erop: komt u ook stemmen voor het Europees parlement? Maar daarmee is ook alles wel ge zegd over de lopende campagne voor de Europese verkiezingen. Die zijn in Nederland al op 23 mei, maar politieke partijen houden hun kruit vooralsnog droog en ook in de media is nog weinig van de campagne te merken. Talkshowoptredens van Euro pese lijsttrekkers zijn op een hand te tellen, kranteninterviews idem. Een verkiezingsdebat bij de NOS in Brussel was behalve op het the makanaal Politiek24 alleen online terug te zien. Grote afwezige daar: PvdA-lijsttrekker Frans Timmer mans. Die voert weliswaar actief campagne als Europese Spitzen- kandidat namens de Europese so ciaaldemocraten, maar hij duikt vooralsnog vooral buiten de lands- grenzen op, terwijl hij alleen in Nederland op het stembiljet staat. VVD-lijsttrekker Malik Azmani wordt intussen vooral achtervolgd door de uitspraak van zijn partij leider, minister-president Mark Rutte. Die zei in januari bij tv-pro- gramma Buitenhof dat hij de Euro pese verkiezingen 'niet zo rele vant' vindt; nationale verkiezin gen zijn volgens hem veel belang rijker. Inmiddels beweert Rutte dat hij zijn uitlating anders heeft bedoeld, maar de toon is gezet: deze verkiezingen worden in Den Haag gezien als een bijnummer. Partijen zwijgen Andere politieke partijen slagen er nog niet erg in om Ruttes beeld te corrigeren. De meeste partijen zwijgen bijvoorbeeld over hun campagnebudgetten. 'Over onze strategie (inclusief geld) doen wij nooit uitspraken', zegt bijvoor beeld de woordvoerder van de VVD. Het CDA houdt het erop dat het budget voor de Europese cam pagne 'vergelijkbaar' is met het budget voor de Provinciale Staten verkiezingen, GroenLinks spreekt van een 'totaalbudget voor beide campagnes', dus inclusief de Statenverkiezingen, van in totaal 1,1 miljoen euro. De PvdA-woord- voerder verwijst naar het jaarver slag, waarin de uitgaven achteraf verantwoord zullen worden. D66-campagneleider Jan Pater- notte is concreter. ,,Ons budget is stukken minder dan bij de Staten verkiezingen'', erkent hij. ,,En dat zal voor meer partijen gelden.'' De Statenverkiezingen, legt Paternotte uit, waren een driedub bele verkiezing: de Statenleden die werden gekozen, kiezen straks ook de Eerste Kamer. Daarnaast waren er verkiezingen voor het water schap. De uitkomst op 20 maart had op veel niveaus consequenties en kende een langere aanloop, om dat er vlak van tevoren geen ver kiezingen waren. Dat is met de verkiezingen voor de Nederlandse leden van het Europees Parlement anders. Paternotte: „We moeten onze krachten verdelen.'' De meeste partijen aan het Bin nenhof mikken op een korte cam pagne. Dat heeft ook te maken met de recesperiode: de komende twee weken, vooral in de eerste week, zijn veel politici er even tussenuit om de batterij op te laden. Pas daarna, vanaf de tweede week van mei, moeten de campagnes op stoom komen. Hoewel de directe politieke ge volgen niet onmiddellijk groot zijn - Nederland beschikt over slechts 26 Europese zetels, op een totaal van 751 - worden de Euro pese verkiezingen wel als een be langrijk meetmoment gezien. De grote vraag is of Forum voor De mocratie opnieuw de grootste kan worden, of het verval van PVV en SP doorzet en hoe de regeringspar tijen zich houden. Opkomst Voor D66 zijn de verkiezingen op nog een andere manier bijzonder: de partij staat voor het eerst in de geschiedenis als lijst 1 op het stem- formulier. Dat komt omdat ze in 2014 de meeste stemmen kreeg. Herhaling van dat kunststukje lijkt er volgens de peilingen niet in te zitten. Veel zal afhangen van de op komst, die in 2014 met 37,32 pro cent bijna even laag was als in 2009 (36,75 procent). Campagne leider Paternotte voorspelt dat de opkomst door internationale ont wikkelingen hoger zal uitpakken: ,,Vijf jaar geleden was er nog geen Trump, geen brexit en stond Poe- tin nog niet aan de Europese grens. Deze verkiezingen gaan echt er gens om.'' Hij heeft nog precies vier weken om Nederland daarvan te overtuigen. donderdag 25 april 2019 GO r i^> i.i. «Jt- i. ~l UI TA PW J5 ma Speciaal geselecteerde professionele bergbe klimmers brengen grote dekzeilen aan op de Notre-Dame. Ruim een week na de verwoes tende brand in de Parijse kathedraal nadert name lijk ander onheil. Er is een flinke hoeveelheid hemel water voorspeld, die door het grotendeels vernielde dak vrij spel heeft. ,,Het heeft de hoogste priori teit om de kathedraal tegen de aangekondigde regen te beschermen", aldus architect en werf- leider Philippe Villeneuve. Het dekzeil is een tussen oplossing. Op langere termijn moet een soort enorm regenscherm de kathedraal beschermen. Daarbij gaat het om een stabiele constructie, die het ambachtslieden mo gelijk moet maken om eronder te werken. Voor hun veiligheid komen er ook netten aan de roos vensters van gebrand- schilderd glas. Twee derde van de Fransen zegt, in een enquête van peilingsinstituut Odoxa, tevreden te zijn over de hoge donaties voor de wederopbouw. FOTO'S AP, GETTY Kijk op de site bij /video om te zien hoe de Notre- Dame wordt beschermd tegen de regen Wat? Over vier weken stemmen? Laurens Kok Den Haag Frieden ist nicht selbstverstandlich f 3JS» Starkes Europa. Gutfüf Berlin Hifdegard Bentele In Duitsland wordt wel volop cam pagne ge voerd voor de verkie zingen. FOTO'S EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12