Huidsensor voor diabetespatiënt voorkomt nare vingerprik én hypo 10 NIEUWS ARSTEN ZONDER GRENZEN MOZAMBIQUE De wereld doneerde gul voor de Notre- Dame. Martine Flokstra van Artsen zonder Grenzen hoopt dat rampen zoals momenteel in Mozambique niet in de vergetelheid raken. artine Flokstra van Artsen zonder Grenzen was afge lopen drie maan den in de haven stad Beira in Mo zambique. Nu het water is gezakt, is de impact van de cycloon Idai pas echt goed zichtbaar, vertelt de nood hulpcoördinator. ,,Alsof de stad is onthoofd. Huizen hebben geen da ken meer, lichtmasten liggen op straat en de enkele palmbomen die de ramp hebben overleefd, staan nog in de windrichting van de orkaan.'' Terwijl Flokstra haar zorgen uit over de volgende tegenspoed die Mozambique wacht - het malaria seizoen begint - beseft ze dat Neder land alweer een paar rampen en do- neeracties verder is. Oneerlijk verdeeld Voor de verwoeste Notre-Dame werd binnen 48 uur wereldwijd 1 miljard euro opgehaald, voor cycloon Idai - die 1,85 miljoen mensen trof- nog geen 73 miljoen euro. Veel te weinig, waarschuwden de Verenigde Naties afgelopen maand. Voor de wederop bouw van Mozambique is minstens 300 miljoen nodig. Of Flokstra daar niet moedeloos van wordt? ,,Ik werk nu dertien jaar voor Artsen zonder Grenzen en ben naar veel crisisgebieden geweest waar een schaarste is aan zo'n beetje Wij zijn blij met elke euro die wij krijgen alles. Als ik dan thuiskom en mijn toilet doorspoel met drinkwater, denk ik ook: wat is het oneerlijk ver deeld in de wereld. Natuurlijk frus treert mij dat, maar die verschillen zullen er altijd blijven.'' Het is aan mensen zelf waar ze hun geld aan willen besteden, stelt ze. ,,Wij zijn blij met elke euro die we krijgen.'' Flokstra focust zich liever op het werk dat wél verzet is. Zo werd een cholera-epidemie de kop ingedrukt doordat Artsen zonder Grenzen, met hulp van de overheid, 760.000 vacci naties uitdeelde. Tot nu toe zijn er zesduizend mensen besmet geraakt en overleden acht mensen. ,,De uitbraak lijkt zich - even afkloppen - te stabiliseren'', zegt Flokstra. ,,Het normale leven wordt weer opgepakt. De markt is herstart, winkeltjes openen hun deuren. De veerkracht van de inwoners is in drukwekkend. Bijna iedereen heeft wel iets of iemand verloren.'' De grootste uitdaging voor de ko mende jaren is de wederopbouw van huizen en infrastructuur. Onbekend is hoe hard de landbouw is getroffen door de cycloon. ,,De vloedstroom heeft veel akkers verwoest, maar wat de precieze impact is, weten we nog niet.'' Broedplaats Momenteel bereidt de organisatie zich voor op het malariaseizoen. Nu al zijn er ruim 14.000 slachtoffers, meldt de VN, maar dat aantal kan nog flink oplopen. ,,Het water, dat op sommige plekken 12 meter hoog stond, is wel gezakt, maar er is nog veel open water. Dat is een perfecte broedplaats voor de malariamug. We proberen het water weg te pompen en de overheid deelt muskietennet ten uit.'' Flokstra hoopt dat Mozambique niet in de vergetelheid raakt. ,,Het nieuws gaat snel, zeker met alle brandhaarden in de wereld. Denk aan Syrië, Jemen en Zuid-Soedan. Ver geet de wereld niet die wat verder weg is dan onze eigen omgeving.'' Hanneke van Houwelingen Zwolle Al jaren is er discussie gaande over de betrouwbaarheid en betaalbaar heid van glucosemeter Free Style Libre, die een alternatief moet bie den voor de nare vingerprikken. Tot nu toe wordt dit meetsysteem al leen vergoed voor een paar duizend volwassenen en kinderen met diabetes type 1. Diabetes-expert Henk Bilo van het Isala Diabetescentrum in Zwolle constateert nu dat een veel grotere groep diabetespatiënten baat heeft bij de glucosemeter. Hij deed onderzoek onder zevenhon derd diabetespatiënten die een jaar lang het meetsysteem in gebruik hadden. Zij hoefden niet meer dagelijks in hun vinger te prikken, maar kregen een huidsensor in de bovenarm, die de bloedsuiker de gehele dag meet en doorgeeft aan de smartphone. De gebruikers merkten vooral dat hun kwaliteit van leven erop voor- uitging. Hun glucosewaarden waren stabieler en driekwart gaf aan minder hypo's te hebben. Een hypo is een te lage bloedsuikerspie- gel, waardoor de patiënt duizelig wordt of in het ergste geval in coma raakt of overlijdt. Een vingerprik is volgens Bilo nog altijd de nauw keurigste manier om bloedsuiker- waarden te meten, omdat je direct in de bloedbaan prikt. Maar dit doe je gemiddeld maar vier tot zes keer per dag. „Vergelijk het met rij den in een geblindeerde auto en dat je af en toe je hoofd uit het raampje steekt om te zien of je nog op de weg zit. De glucosemeter houdt de hele dag door gegevens bij. Hier- door kan de gebruiker beter in schatten wanneer hij moet spuiten of zijn eten aanpassen.'' Door het gebruik van de huid sensor daalde het arbeidsverzuim van 18,4 naar 7,7 procent en het aan tal ziekenhuisopnames van 13,8 naar 4,7 procent. Gebruikers gaven aan dat hun sportprestaties verbe terden, doordat ze sneller hun sui kertekort konden aanvullen door iets te eten. Het onderzoek werd uitgevoerd door Diabetescentrum Isala, Diabe tes Vereniging Nederland, Zilveren Kruis en stichting BIDON. Hoofd onderzoeker Bilo biedt de resulta ten binnenkort aan het Zorginsti- tuut Nederland aan, in de hoop dat de vergoeding beschikbaar wordt voor een bredere groep. Volgens Bilo is de huidsensor met name nuttig voor type 1-pa- tiënten die met intensieve insuli- neschema's moeten werken en die ondanks alle inspanningen toch geen stabiele suikerinstelling heb ben, zo'n 40.000 mensen. De huid sensor kost jaarlijks zo'n 1600 euro. De methode met vingerprikken is drie keer zo goedkoop. donderdag 25 april 2019 GO Artsen zonder Grenzen helpt ook bij het schoonmaken van waterputten. foto's azg Moeder en kind in het cholera- behandelcentrum in Mar Azul. Na de orkaan komt de malaria Hanneke van Houwelingen Rotterdam - Martine Flokstra, coördinator ,.7- Een glucosemeter voor diabe tespatiënten leidt tot minder hypo's, arbeidsverzuim en ziekenhuisopnames. Dat blijkt uit een onderzoek onder zeven honderd mensen met diabetes, dat vandaag naar buiten komt. De huidsensor voor diabetes patiënten. FOTO ABBOTT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10