a 9 Dochter van Akihito verbleef twee weken op Jachtslot 't Loo woensdag 24 april 2019 buiten Europa dat Willem-Alexan- der als koning ontving voor een staatsbezoek. Hij en koningin Maxima bezochten het keizerlijke paar bij dat bezoek in 2014 in hun so bere paleis in Tokio. Willem- Alexanders ouders waren in 1991 voor een staatsbezoek in Japan, de keizer en keizerin kwamen in 2000 naar Nederland. Keizer Akihito trof destijds niet alleen Indische Neder landers die in Jappenkampen had den gezeten, maar werd tijdens een wandeling door Leiden ook joviaal aangesproken door studenten die uit hun ramen hingen. Dit alles tot grote verbazing van de meegereisde Japanse journalisten. Excuses voor de Japanse oorlogs misdaden in Indië en financiële compensatie (de Japanse ereschul den) zijn tot nu toe nog uitgebleven. Wellicht dat de volgende keizer, Na- ruhito, daar verandering in schept. Willem-Alexander kent de Ja panse kroonprins goed, vanwege hun gedeelde belangstelling in wa termanagement. Omdat in Japan alleen mannen keizer kunnen wor den, lag enorme druk op Naruhito en met name zijn vrouw - prinses Masako - om een zoon te verwek ken. Na de geboorte van hun dochter prinses Aiko, in 2001, kreeg Masako drie miskramen. Ze belandde in een depressie en werd in 2006 door koningin Beatrix uitgenodigd om twee weken tot rust te komen op haar Jachtslot 't Loo, bij Apeldoorn. De inhuldiging van koning Willem- Alexander was de eerste officiële plechtigheid in elf jaar tijd die prin ses Masako in het buitenland bij woonde. laatste kwam in 2016, toen ze in Schiedam een prothese kreeg bij haar rechterknie. In 2015 werd ze in Lon den geopereerd aan staar, terwijl ze een paar maanden na de troonsaf stand - in september 2013 - aan haar jukbeen werd geopereerd na een 'on fortuinlijke val in huiselijke kring'. De fysieke malheur van keizer Aki hito is groter: hij heeft hartproblemen en lag de afgelopen jaren ook in het ziekenhuis met prostaatklachten en een maagbloeding. Zonder het expliciet te benoemen, hintte de keizer in 2016 op een aftreden, waarna in Tokio de wetswijzigingen doorge voerd moesten worden voor deze pre caire situatie. ,,Als ik zie dat mijn fit heid geleidelijk minder wordt, maak ik me zorgen omdat het moeilijk voor me kan worden mijn taken uit te voe ren zoals ik dat tot nu toe heb gedaan, als symbool van de staat.'' Volgens Ja panse media zou de keizer zich in zijn voornemen om te abdiceren hebben laten inspireren door de 'waardige' troonsafstand in Nederland in 2013 en het bijzondere aftreden van paus Benedictus in datzelfde jaar. BAND GO Beatrix, destijds ko ningin, toost met de Japanse keizer Akihito tijdens zijn staatsbezoek in 2000. Beatrix ontmoet de keizer en zijn echtge note Michiko tijdens een staatsbezoek aan Japan in 1991. foto anp Akihito en Michiko bezoeken in 1979 Nederland en dineren met toenmalig koningin Juliana, prinses Beatrix en prins Claus. foto anp De relatie tussen de Oranjes en de keizerlijke familie in Japan is hecht: Japan was het eerste land

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9