Toiletwater van jacht zuiveren of afgeven Partner (56) van vermiste Miranda Zitman (52) uit Soest aangehouden 7 In het onderzoek naar de vermiste Miranda Zitman (52) heeft de recherche gisteren in haar woning in Soest een stoffelijk overschot ontdekt. Nader onderzoek moet uitwijzen of de stoffelijke resten die in het huis van de 52-jarige kapster zijn aange troffen werkelijk van de verdwenen Miranda Zitman zijn. Ook de doodsoorzaak moet nog worden vastgesteld. Zitman blijkt al op 21 januari als vermist te zijn opgegeven. De poli tie meldt dat ze sinds die tijd al met onderzoek bezig is. Toen haar 56-jarige partner Bart B. zich gisteren bij de politie meldde, is hij direct aangehouden. De woning van de vrouw en de kapsalon aan huis zijn gisteren uit gebreid onderzocht. Een vaste vrouwelijke klant van Zitman die wekelijks haar kapsalon aan de Lange Brinkweg bezocht, vernam sinds eind vorig jaar taal noch teken van haar. ,,Ze was ineens niet meer bereikbaar, en ik heb sindsdien ook niets meer van haar gehoord.'' Prachtig De klant, tevens de achterbuur vrouw van de kapster, schetst Zit man als een hardwerkende, intelli gente en vriendelijke vrouw. ,,Ze zag er altijd prachtig uit, mooi op- Heel raar. Ik kon me echt niet voorstellen dat ze zomaar de boel zou achterlaten gemaakt, mooi zwart haar. En ze was echt een goede kapster.'' Miranda Zitman opende in 2016 haar kapsalon Medusa in Soest, nadat ze 23 jaar een kapsalon in de Jordaan in Amsterdam had gedre ven. Ze had veel vaste klanten, van wie ze een deel had 'meegenomen' uit Amsterdam. En ze probeerde meer klandizie te werven. Omdat Zitman hart voor haar klanten had, verbaasde het de Soestse dat de kapster eind vorig jaar ineens niet meer bereikbaar was. ,,Heel raar. Ik kon me echt niet voorstellen dat ze zomaar de boel zou achterlaten.'' Begin januari kondigde Zitman in een mail aan vaste klanten haar afscheid aan. Ze zou om privérede- nen zijn gestopt met de salon in Soest en in het buitenland een nieuwe salon gaan opzetten. De buurvrouw lijkt het onwaarschijn lijk dat Zitman zo'n besluit zou nemen. ,,Haar moeder en vriend ontvingen blijkbaar een bericht met dezelfde strekking van haar. Terwijl haar moeder net een jaar geleden hierheen is verhuisd. Een heel vreemd verhaal.'' Canada Ook haar partner vertelde aan buren dat Zitman naar het buiten land was vertrokken. Ze zou naar een jeugdvriend in Canada zijn. Andere klanten ontvingen kort voor de vermissing van Zitman een appje. Daarin zegde Zitman alle knipafspraken af. Ze meldde ook dat haar klanten geen contact meer met haar konden opnemen omdat haar nummer niet meer zou werken. De Amster damse klanten waren compleet verrast. ,,Haar nummer was de volgende dag afgesloten.'' ,,Ze was erg vriendelijk'', reageert een buurtbewoonster. ,,Ik vind het akelig dat zoiets in je straat gebeurt, het komt zo dichtbij. De politie is al de hele dag met onderzoek bezig. De straat is afgezet, we komen er nauwelijks meer uit.'' In de nacht van maandag op dins dag plaatste de politie al een contai ner van de forensische recherche voor het huis. Sinds 2009 is het al verboden om ongezuiverd toiletwater te lozen, maar deze regel wordt volgens het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat 'op grote schaal' over treden. Terwijl er toch een boete van 160 euro op staat. ,,Lozing vindt via een afsluitklep onder het water oppervlak plaats en is dus vrijwel onzichtbaar. Het verbod is nauwe lijks te handhaven.'' De lozingen op oppervlaktewater zijn ongezond voor zwemmers. Ei genaren van pleziervaartuigen krij gen nu de mogelijkheid om in plaats van een opvangtank voor ontlasting een zuiveringsvoorzie ning in te bouwen. Dit kost onge veer 2500 euro per installatie. Minister Van Nieuwenhuizen schrijft over haar besluit, dat hal verwege dit jaar moet ingaan: ,,Dit zal naar verwachting leiden tot een vermindering van lozingen van ongezuiverd toiletwater in opper vlaktewater, hetgeen weer positief is voor de gezondheid van degenen die erin zwemmen.'' Een woordvoerder van de HISWA laat weten dat de branche organisatie van de watersportin dustrie al vanaf het lozingsverbod in 2009 vraagt om het zelf zuiveren van vuil water op pleziervaartuigen toe te staan. De organisatie is dus blij met dit voorstel. ,,Wij delen al- Dit is positief voor de gezondheid van degenen die in het water zwemmen leen niet de conclusie dat er massaal wordt geloosd.'' Ook constateert de HISWA dat zuiveringssystemen met de juiste normen nog ontwikkeld moeten worden. Het ministerie bevestigt dit. ,,Er zijn in Nederland nog geen zuiveringsinstallaties voor toilet water aan boord van pleziervaartui gen op de markt verkrijgbaar, om dat er momenteel geen vraag vanuit de markt is.'' Dat zal veranderen als zuivering aan boord is toegestaan, is de ver wachting van Van Nieuwenhuizen. Fabrikanten zullen waarschijnlijk een bedrag van 40.000 tot 50.000 euro moeten neertellen om hun type zuiveringsinstallatie gekeurd te krijgen. woensdag 24 april 2019 Soest -vaste klant van Zitman Kijk op de site bij /video Beelden van het onderzoek bij de woning Eigenaren van 150.000 plezier boten met een toilet moeten vanaf deze zomer een zuive ringsinstallatie aan boord heb ben als ze ontlasting op het water willen lozen. Anders zijn schippers verplicht hun toilet water af te leveren bij een haven, op straffe van een boete bij dumping. Edwin van der Aa Den Haag -minister Van Nieuwenhuizen FOTO'S CASPAR HUURDEMAN EN FAMILIEFOTO Lichaam gevonden in huis van verdwenen kapster Istvan Kovi Hanneloes Pen A Miranda Zitman werd al maanden vermist. In de wo ning aan de Lange Brinkweg in Soest is gisteren de hele dag onderzoek gedaan. Daar bij is een lichaam gevonden. Er komen strengere regels voor lozen op het water. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7