f - s Nederlandse Sri Lankanen delen pijn bij Boeddhabeeld IS claimt daders op video W*W""ü 5 '*w V 3* py SÉÉte^ 'v •- onwerkelijk. ,,Dit is niet te bevat ten. Rebecca was zo ontzettend lief, heel empathisch. En haar dochter Anuschka: dat was zo'n vrolijk, schattig meisje. Ze gaf je meteen een knuffel als ze je zag.'' Rebecca en Anuschka hebben de Nederlands-Zwitserse nationali teit en wonen in Zürich. Rebecca werd op haar zesde door een Ne derlands echtpaar geadopteerd uit Sri Lanka en woonde haar hele le ven in Zwitserland. ,,Daar woon den haar adoptiemoeder en -va der, mijn tante en oom dus. Uit een eerder huwelijk had Rebecca twee dochters, die zijn begin twintig. Het is bizar. Zij zijn nu hun moeder en stiefzusje kwijt.'' Bloemist Rebecca, zelf oor spronkelijk behorende tot de Tamilminderheid, en haar partner Ernst waren bezig met de oprich ting van een basisschool. Op de website van de Swariappa School staan foto's van de bouw. Via tal van fondsenwervingsactiviteiten haalden ze geld op. Van Vlijmen: ,,Jaren geleden had ze daar in Sri Lanka haar biologische familiele den opgespoord, toen ontstond het idee voor die nieuwe basis school. De dorpen daar zijn zo arm, een waterput en een klein schoolgebouw helpen al enorm. Het is zo onwerkelijk en pijnlijk dat zij er nu niet meer zijn.'' Komende zondag zullen ze zich verzamelen voor het goudkleu rige Boeddhabeeld, voorin de tot klooster en tempel omge bouwde boerderij in Neder- horst den Berg, een dorp tussen Amsterdam en Hilversum. Dan zullen zo'n tweehonderd Ne derlandse Sri Lankanen stil staan bij het leed in hun vader land. ,,Van iemand is een tante omgekomen, van een ander een goede vriend'', vertelt Amal Fernando, bestuurslid van het klooster Mahamevnawa. Ze zullen zich buigen over de vraag welke hulp ze kunnen verlenen om de getroffen ge zinnen te ondersteunen. De omgekomen tante was geen boeddhist, maar katholiek en stierf bij de aanslag in een van de kerken. ,,Maar we moeten el kaar helpen. Mensen van ver schillende geloven moeten el kaar respecteren. Ook de meeste moslims zijn geen ex tremisten. Dat zijn mensen die nu ook bang zijn voor de gevol gen van deze aanslagen.'' De Sri Lankaanse gemeen schap in Nederland telt zo'n tienduizend mensen. De mees ten van hen zijn Tamils (door gaans hindoes), de rest Singale- zen (meestal boeddhisten). De gemeenschap rond de boed dhistische Mahamevnawa- tempel in Nederhorst den Berg is normaliter zo'n tachtig men sen groot, zij zorgen ook voor het onderhoud van de drie monniken die in het klooster wonen. Hun eten wordt bereid Gemeenschap huldigt ook na de aanslagen het onderling respect en gebracht door vrijwilligers. Wereldwijd zijn er zo'n zeven tig meditatiecentra van deze stroming. De tempel in Neder land is open sinds 2015. De aanslagen van zondag 'had niemand verwacht', stelt Fernando, die zelf al 28 jaar in Nederland is. Wel is er al een tijdje frictie tussen de islam en andere geloven in het land. ,,Dat komt doordat de moslimbevol kingsgroep steeds groter wordt, zij krijgen gewoon meer kinde ren dan de Singalezen. En het gaat iedereen om macht.'' Welkom Dat was ook al zo toen het echt oorlog was in het land: tussen de overheid en de Tamil Tijgers. ,,Dat ging ook vooral over poli tiek. Tussen de mensen zelf zijn de problemen niet zo groot.'' Zoals het nu tussen de Tamils en de Singalese boeddhisten in Nederland ook prima gaat. ,,We komen op elkaars feesten. Ze zijn welkom bij ons." Zoals iedereen welkom is in de Mahamevnawa-tempel, bena drukt Fernando. ,,Op 9 juni hebben we een open dag. Dan kan iedereen zich in het boed dhisme en meditatie komen verdiepen.'' ,,We denken dat de aanslagplegers banden hebben met IS", zei pre mier Wickremesinghe van Sri Lanka gisteren. Waarop dat ver moeden is gebaseerd, zei hij er niet bij. Wel meldde hij dat onder de Sri Lankanen die zijn gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de aanslagen, ook verdachten zitten die recent naar Sri Lanka zijn terug gekeerd. Daarmee lijkt de premier te doelen op teruggekeerde jihadis- ten die in Syrië aan de zijde van een jihadistische groepering, mogelijk IS, hebben gevochten. IS zelfheeft inmiddels, via het aan de groep gelieerde persbureau Amaq, de aanslagen geclaimd en noemt de daders 'IS-strijders'. Ook publiceerde de groep hun strijdna men en een video waarop de man nen, op één na gemaskerd, ergens in de periode voor de aanslagen sa men trouw zweren aan IS. Onderminister van Defensie Ru- wan Wijewardene zei gisteren in het parlement dat uit de eerste on derzoeken blijkt dat 'de gebeurte nissen in Sri Lanka waren bedoeld om wraak te nemen voor de aanval op moslims in Christchurch'. In die stad vielen vorige maand vijftig do den bij schietpartijen in twee mos keeën. De premiers van Sri Lanka en Nieuw-Zeeland konden die link niet bevestigen. Volgens de politie stond er ook nog een vierde aanslag op een hotel gepland. De terrorist ging wel naar het hotel, maar liet zijn bom niet ontploffen. Hij zou zich alsnog heb ben opgeblazen toen hij later door de politie werd opgespoord. Dat zou onder meer verklaren waarom er op de foto die IS verspreidde acht mannen staan, terwijl er zeven aan slagen zijn gepleegd. woensdag 24 april 2019 -**. T V--. -:>av ^fcwü i f* - -' «MBL, -r«r.' v Met graafmachines worden de vele grafkisten toegedekt met aarde. foto reuters Met medewerking van Jo Lamerichs De afstand is 10.000 kilome ter, maar de pijn van de aan slagen in Sri Lanka is ook voelbaar in de Sri Lankaanse, boeddhistische tempel in Nederhorst den Berg. ,,Ook mensen uit onze gemeen schap hebben dierbaren ver loren." Cyril Rosman Nederhorst den Berg Monniken in hun Nederlandse klooster. FOTO MARLIES WESSELS Terwijl Sri Lanka de ruim 320 doden begraaft, publiceert IS een video waarop de aanslag plegers trouw zweren aan IS. Volgens een minister zou het bloedbad in kerken en hotels een wraakactie zijn voor de aan slag op twee moskeeën in Christchurch, vorige maand. Cyril Rosman Rotterdam Een foto toont de - meest ge maskerde - mannen die volgens IS de aanslagplegers zijn. foto afp Kijk op de site bij /video Bewakingsbeelden tonen mogelijke dader aanslag Sri Lanka. Echtgenoot vond Monique na zoektocht in mortuarium

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5