Gesjouw met specie bij bouw Nieuwe Sluis Terneuzen verwijdert overbodige paaltjes 7 TAALCAFÉ IN DE BIEB De Nederlandse taal leren spreken door te praten. In de bibliotheken van Terneuzen, Hulst en binnenkort ook Kloosterzande wordt elke week het Taalcafé gehouden. In de auto naar de bioscoop in Westdorpe Er is koffie en thee en een gezellig zitje. Tot zover de term café. De titel is vooral gekozen om de laag drempeligheid van het project aan te geven. Vooraf aanmelden is niet nodig, er is geen lesprogramma. Onder het motto 'al doende leert men', wordt op een losse manier gewerkt aan het verbeteren van spreekvaardigheid. Het Taalcafé wordt voornamelijk bezocht door statushouders en buitenlandse werknemers. Zij krijgen 'les' van bevlogen taalvrijwilligers. In de bibliotheek van Hulst is Maaike de Lange één van hen, samen met haar collega's Conny Hoek en Jan Lockefeer leert ze een groep be zoekers zich (beter) verstaanbaar te maken. Waarover gesproken wordt, bepalen de bezoekers zelf. Vaak ook komen spelletjes op tafel, zoals kwartetten. De duizenden boeken in de bieb doen vaak dienst als naslagwerken. Voldoening ,,De één wil weten hoe producten in de supermarkt heten, of wil goed beslagen ten ijs komen bij de dokter of mee kunnen kletsen op een Nederlandse verjaardagsvi site", zegt De Lange. ,,Het maakt niet uit, ze kunnen ons alles vra gen en over van alles met ons pra ten." De Lange volgde de basisop- leiding Taalvrijwilliger bij de Bi bliotheek Zeeuws-Vlaanderen en haalt veel voldoening uit de ge sprekken in het Taalcafé. ,,De mensen die hier komen, zijn ont zettend gemotiveerd. Ze hoeven dit niet te doen, ze wiïlen het. Die leergierigheid maakt het zo leuk." Het Taalcafé in Hulst is begin 2018 gestart. In Terneuzen draait het programma al wat langer met veel succes. In Sluis is het Taalcafé juist 'gesloten' vanwege te weinig inloop, terwijl in dorpshuis De Binnendeur in Kloosterzande per 7 mei ook een wekelijks Taalcafé De mensen die hier komen, zijn zo gemotiveerd. Dat maakt het zo leuk van start gaat. Het goed Neder lands leren spreken is het hoofd doel, maar de cursisten doen zo ook sociale contacten op. Het is dinsdag wachten op be- zoekers van het Taalcafé. De Lange: „Meestal zijn we met een leuk groepje, maar het is nu va kantie, dus het zouden er wat minder dan anders kunnen zijn." Dat klopt. Karim Olcoidobeid krijgt die ochtend privéles. De 29- jarige Syriër woont in Klooster- zande en leert momenteel hard voor zijn inburgeringsexamen. Daar leert hij ook Nederlands, maar hij wil het beter kunnen. ,,Ik wil vooral goede zinnen kunnen maken, maar alle praten is goed voor mij." Volgens De Lange is Ka- rim een zeer trouwe bezoeker van het Taalcafé. Vervolgens moet ze Karim uitleggen wat 'trouw' in deze zin wil zeggen. ,,Nee, dat heeft niks te maken met getrouwd zijn, het wil zeggen dat je er altijd bent!" Het gesprek met Karin gaat ver der over zijn vrijwilligerswerk en wat hij die dag nog op het pro gramma heeft. Tijdens het gesprek verbetert zij hem af en toe en ko men ze er écht niet uit, dan biedt Google soelaas. Karim babbelt honderduit. Dat inburgeringsexa- men is voor hem straks een mak kie. WESTDORPE Het parkeerter rein van restaurant De Baecker- mat in Westdorpe is vrijdag, op Koningsnacht, weer het decor van een autobioscoop. De film The Loft, een thriller van de Belgische regisseur Erik Van Looy uit 2014, draait vanaf 21.15 uur. Het geluid is te horen via de FM- zender in de autoradio. Vooraf, vanaf 19.00 uur, is er bij De Baec- kermat een streetfoodmarkt. DJ Gerben verzorgt dan ook een op treden. Deelname aan de autobioscoop kost 35 euro per auto met maxi maal drie personen, of 15 euro per persoon zonder auto. TERNEUZEN Alle paaltjes op trottoirs en fietspaden die geen functie meer hebben, verdwijnen ook uit de stad Terneuzen. In alle andere kernen van de gemeente Terneuzen is dat al gebeurd. Veel paaltjes bleken niet meer nodig. De voor naamste reden waarom ze worden weggehaald, is de an dere manier van onkruid be strijden. Al een tijdje mag dat niet meer met chemische mid delen. Het onkruid wordt ge brand. ,,Handmatig is dat niet te doen'', verklaart wijkcoördi nator Samantha Strooband, ,,Daardoor bleven rond paalt jes allemaal plukjes onkruid staan. Als de paaltjes weg zijn, kunnen de machines er wel bij." Opzichters van de gemeente lijke buitendienst brengen eerst in kaart welke paaltjes overbodig zijn. Wijkbewoners worden daar vervolgens in een brief van op de hoogte gesteld, waarna zij kunnen aangeven welke paaltjes nog wel degelijk een functie hebben. De Ter- neuzense binnenstad valt ove rigens buiten het project. ,,Omdat de straten daar zo smal zijn", zegt Strooband. Dat gebeurt, omdat er op het Ter- neuzense sluizencomplex onvol doende ruimte is om alles op te slaan. Naar het opslagterrein in de Nieuwe Neuzenpolder gaat een speciaal goedje, namelijk diepwan- denspecie. Dit komt vrij bij het ma ken van de muren van de sluizen. Tot vijftig meter diepe sleuven worden hiervoor gegraven. De spe cie die daarbij vrijkomt, bevat zware metalen. Die komen er van nature in voor, aldus woordvoerder Harm Verbeek van opdrachtgever Vlaams-Nederlandse Scheldecom- missie (VNSC), maar dat zorgt er wel voor dat de grond niet in de Westerschelde mag worden ge stort. Het gaat om in totaal 70.000 ku bieke meter specie. Dit wordt de komende maanden van de bouw plaats van de Nieuwe Sluis naar de Nieuw Neuzenpolder afgevoerd met zo'n vijfentwintig transporten per dag. Het is nog niet bekend wat met de specie zal gebeuren. woensdag 24 april 2019 VL Karim wil goede zinnen leren maken Sheila van Doorsselaer Hulst Maaike de Lange (links) in gesprek met Karim Olcoidobeid tijdens het Taalcafé in de Hulster bieb. foto camile schelstraete -Maaike de Lange, taalvrijwilliger De bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen zorgt voor heel wat gesjouw met grond en specie, een deel gaat naar de Nieuw Neuzenpolder ten noordwesten van het Terneuzense sluizen- complex. Harmen van der Werf Terneuzen uoi|q'q

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54