Mogelijk testlocatie drugs in Goes Te hard rijden nog voor de zomer verleden tijd in Rilland 7 BRAND BRUINISSE Boven de zwartgeblakerde balken steekt een kast uit. De sticker die daar op is geplakt is na de nachtelijke brand in de Bruse Dorpsstraat het enige wat heel is gebleven. ,,Ja, mee Kees.'' De telefoon van Kees de Jonge staat roodgloeiend. De landbou wer moet steeds uitleggen dat de brand niet woedde in zijn schuur, maar in die van de buurman. ,,Midden in de nacht ging de tele foon. Ik zei: dat zal Afrika wel weer zijn. Mijn vrouw komt uit Afrika. Daar kijken ze niet naar de tijd. Maar het bleek de buurman. Toen ik door het raam keek, zag ik al waarom die belde. Het leek wel of het buiten licht was." De Jonge is gelijk naar buiten ge rend. ,,In mijn onderbroek heb ik de trekker, de sproeikar en de hef truck in veiligheid gebracht. Maar ik zag eigenlijk al dat het vuur uit mijn schuur zou blijven. De brandweer was er zó snel. Uitein delijk is alleen de tussenmuur ka pot." De schade voor De Jonge valt dus mee. Maar van de schuur er naast is niets over. De eigenaar, Piet Maaskant, heeft midden in de nacht naar de vlammen staan kij ken. ,,En vandaag ben ik de hele dag aan het regelen'', zegt hij een dag later. Hij zucht. ,,Ik kwam er twee, drie keer per dag. Het was mijn magazijn. Ik ben visser ge weest. Dan heb je nogal wat mate riaal. Ik baal er behoorlijk van. Het was een leuke oude schuur." Een voormalige meekrapschuur, vertelt Ineke van den Broek van het Schouwse gemeentearchief. ,,De schuren waren ooit één. Neer gezet door Lambertus Johannes van Vessem, een landbouwer die eind negentiende eeuw behoorde tot de hoogste aangeslagene van Zeeland. Een heel rijke herenboer dus. In de schuur aan de Dorps straat had hij een racinefabriek, Vandaag ben ik de hele dag aan het regelen. Ik baal er behoorlijk van genaamd De Onderneming. Maar de meekrap leverde niet veel meer op en Van Vessem vertrok naar Rotterdam." Begin twintigste eeuw werd de schuur gesplitst. Het deel dat over eind is gebleven, werd gekocht door de broer van de grootvader van Kees de Jonge. In het deel dat is afgebrand, werden woningen gemaakt. Later werd het een stal. Er hebben nog paarden gestaan. ,,Tis zonde'', mijmert Adri Geerse, die op zijn fiets naar de smeulende resten staat te kijken. ,,Ik weet niet beter of die schuur stond hier." Ook Henk Capelle kwam in de schuur van Piet. ,,Elke zaterdag, van elf tot twaalf. Geen minuut langer. De een neemt bier mee, de ander port en ik zorg altijd voor de frikadellen. Met een man of tien lossen we in dat ene uurtje alle wereldproblemen op." Capelle staat voor de puinberg. Hij herkent het gereedschap, de archiefstukken, het brommertje van Piet. Dan valt zijn oog op wat ijzeren platen. ,,Kiek noeDe frietpan. We moeten echt iets an ders bedenken voor zaterdag." RILLAND De Haltestraat in Rilland wordt nog vóór de zo mervakantie zo ingericht, dat hardrijden er verleden tijd moet zijn. Daarmee komt de gemeente tegemoet aan de wens van de bewoners. Aanwonenden hadden al langer klachten over auto's die te hard door de straat rijden. Twee jaar geleden hielden ze daarom nog een speciale actie. Dat heeft wel een beetje ge holpen, maar niet voldoende, zegt wethouder Jaap Sinke. Daarom wordt de weg herin gericht. Er komen chicanes en twee digitale borden die be- stuurders laten zien of ze al dan niet harden rijden dan de toegestane 30 km/uur. Aan het begin en einde van de Halte- weg wordt de straat bovendien gemarkeerd als 30 km-zone. Een suggestie van de be woners om de weg alleen voor bestemmingsverkeer open te stellen, laat de gemeente links liggen. Wel houdt ze rekening met het metaalbedrijf Core- mans, dat gevestigd zit aan de Haltestraat. Die onderneming drong er op aan geen drempels toe te passen in de straat. In plaats daarvan komen er weg versmallingen. Veel oppositiepartijen zien deel name aan het experiment van het kabinet, waarbij wiet op legale wijze wordt geteeld en verkocht, wel zitten. Eerder stelde Groen Links er al vragen over, nu probeer den Nieuw Goes en PvdA het nog maar eens. Ze wilden van burge meester Margo Mulder weten waarom Goes zich niet heeft aange meld voor de wietproef. Mulder antwoordde dat Goes een streng gedoogbeleid hanteert door er op toe te zien dat alleen aan Nederlanders wordt verkocht en dat één persoon niet meer dan drie gram wiet kan afnemen. ,,In zo'n streng beleid past het niet om mee te doen aan de wietproef.'' Goes hanteert een streng gedoogbeleid waar een wietproef niet bij past Mulder zegt dat ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vraagtekens heeft gezet bij de proef. ,,En binnen de drugsdrie hoek in Zeeland, die bestaat uit Goes, Terneuzen en Vlissingen, zijn de politie en het Openbaar Minis terie ook niet erg enthousiast.'' De kans bestaat dat Goes wel een testlocatie krijgt voor drugs, een zo geheten DIMS (Drugs Informatie en Monitoring Systeem). Dat is een plek waar mensen op vrijwillige basis de kwaliteit van hun drugs kunnen laten testen. ,,We zijn bezig om te kijken of dat in Goes kan ko men", zegt Mulder. Ze benadrukt dat het nog een heel prematuur plan is waarover ze verder nog wei nig kan zeggen. ,,Er is in Zeeland een basis gelegd voor een mogelijke DIMS, maar daar worden veel eisen aan gesteld. We moeten het proces stap voor stap doorlopen." Goes heeft momenteel twee coffee shops: High Life aan de Wijngaard straat en Aarden aan de Grote Markt. woensdag 24 april 2019 SD Bijzondere schuur ligt volledig in as Wendy Wagenmakers Bruinisse ,,Mee mien wel o." ,,Nee, bie Piet eej." Na de brand is de achterste schuur blijven staan. De voorste is verloren. In de inzet de restanten van de frietpan. foto ernesta verburg -Piet Maaskant, eigenaar Kijk op de site bij /video Felle brand legt schuur in Bruinisse in de as Goes krijgt misschien een test locatie voor drugs, maar mee doen aan een landelijke wiet- proef gaat het college nog altijd een brug te ver. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50