■1 Hart van vermoorde Nederlanders klopte juist zo hard voor Sri Lanka 4 TERREUR De drie Nederlandse slachtoffers waren in Sri Lanka vanwege onvoorwaardelijke liefde voor het land, maar doffe haat joeg hen de dood in. De dodelijke paasaanslagen laten nabestaanden in rouw en shock achter. 'Laat dit niet Monique zijn, laat dit niet Monique zijn...' woensdag 24 april 2019 e hielpen bij het op zetten van een kinder afdeling in een lokaal ziekenhuis, of sticht ten een 'school voor de allerarmsten'. Ze wilden iets doen voor de lokale bevolking, liefda digheidswerk dat welkom is in een land waar bijna een kwart van de bevolking onder de armoedegrens leeft. Maar nooit zullen de drie Nederlandse slachtoffers van de gruwelijke paasaanslagen zien hoe het werk wordt voortgezet. Monique Allen (54) was met haar gezin op vakantie in Sri Lanka, en net als Rebecca (48) en dochter Anuschka (12) verbleven ze in het Cinnamon Grand Hotel in Colombo waar een zelfmoord terrorist tijdens het ontbijt op eerste paasdag een dodelijke bom liet ontploffen. Nabestaanden doen hun ver haal. Lewis Allen, de echtgenoot van Monique (54), is zijn geliefde kwijt na de vernietigende klap in het hotel. Zijn zoon ligt in het zie kenhuis en overleeft de aanslag, maar waar is Monique? De lood zware zoektocht eindigt uiteinde lijk in het mortuarium van het lo kale politiebureau. Daar trekken artsen het ene na het andere laken weg voor identificatie van de slachtoffers. Lewis, edelstenenhandelaar van beroep, kan bij elke deken die wordt weggetrokken alleen maar bidden dat zijn Monique er niet ligt, zo vertelt hij in een interview na de begrafenis op tweede paas dag. ,,Ik was maar aan het bidden. Laat dit niet Monique zijn. Laat dit niet Monique zijn. Maar toen haal- Dank voor alle liefde en vriendschap. Monique hield van deze plek den ze een laken weg en lag toch mijn vrouw daar. Ik was in shock. Dit kon niet waar zijn'', vertelt Le wis in het interview met de BBC. ,,Het is een nachtmerrie. Dit kon niet waar zijn. Ze was de beste echtgenote, de beste moeder en de beste dochter. Zo ontzettend lief. Ze dacht altijd het laatst aan zich zelf.'' Kinderafdeling De geboren Nederlandse Monique hield zoveel van het eiland dat ze samen met haar echtgenoot een fortuin schonk (500.000 euro) aan het ziekenhuis in Ratnapura, be doeld om een speciale kinderafde ling op te zetten. De gift was ter nagedachtenis aan hun zoon Jus tin, die het leven liet bij een ski ongeval in Nepal. Dat was de vo rige keer dat het noodlot toesloeg bij het gezin Allen, dat afgelopen week in Sri Lanka was om de nieuwe kinderafdeling te openen. Dat gebeurde op 20 april, één dag voor de serie aanslagen. Daarom verbleef Monique eer ste paasdag met Lewis en haar drie kinderen Jason, Timothy en Jasper in het Cinnamon Grand Hotel in Colombo, de grootste stad van het land. Monique en haar oudste zoon Jason zaten in de ontbijtzaal tijdens de explosie. Jason belandt in het ziekenhuis, Monique over lijdt en wordt een dag later begra ven. Lewis vertelt de aanwezigen bij die emotionele plechtigheid hoe veel Monique hield van het land. Zoveel, dat ze het hele gezin, dat in Thailand woont, had overgehaald om hier nu naartoe te komen. ,,Misschien wist ze wat er ging ko men en wilde ze dat dit haar eind bestemming zou zijn. En dat alle maal vanwege de liefde en vriend schap van jullie. Dank voor alle liefde. Ze hield van deze plek'', zei hij volgens een geneeskundestu- dent die erbij was en erover schrijft op zijn Facebookpagina. Allerarmsten In hetzelfde hotel als Monique verbleven Rebecca Weber, haar partner Ernst en haar dochter Anuschka (12), vertelt Rebecca's nicht Annewies van Vlijmen aan deze krant. ,,Toen die aanslag in het nieuws kwam, heb ik Rebecca meteen gebeld en geappt. Maar geen gehoor. Dus toen heb ik haar oudste dochter gebeld, die woont nog in Zwitserland, en gevraagd of Rebecca onder de slachtoffers was. En inderdaad. Ze had het net ge hoord van de politie.'' De schrik en het verdriet voelen Door verdriet overmande Sri Lankanen ondersteunen elkaar bij massabegrafenissen in Negombo in Colombo. fotos getty images, epa 'Monique was zo lief, dacht altij d het laatst aan zichzelf Raymond Boere Niels Klaassen Rotterdam/Colombo -Lewis Allen, echtgenoot Monique Allen (foto boven) had de dag voordat ze om het leven kwam een kinderafdeling van een ziekenhuis geopend. Rebecca Weber (foto onder) was met hart en ziel bezig met het bouwen van een basisschool in Sri Lanka. Ook haar dochter Anuschka kwam om. privéfotos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4