NIEUWS 3 Ov-netwerk 'hopeloos verouderd', uitbreiden van wegennet noodzakelijk De wegen in de Bollenstreek zaten tijdens het paasweekend zo verstopt dat de Keukenhof mensen opriep thuis te blijven. „Voor bewoners en ondernemers is deze situatie onacceptabel.'' woensdag 24 april 2019 De Keukenhof zelf kan de groeiende belangstelling wel aan, zegt directeur Bart Siemerink. ,,Daar houden we in ons ontwerp rekening mee.'' foto robin utrecht Annemieke van Dongen Lisse Uren in de file op een dichtgeslibde provinciale weg: duizenden men sen die een bezoekje wilden bren gen aan de Keukenhof, hadden zich het prachtige paasweekend toch anders voorgesteld. Ook strandgan- gers, bewoners en mensen die om andere redenen in de Bollenstreek waren, baalden als een stekker. Het verkeer op de N207 en N208 naar Lisse stond muurvast. Op het parkeerterrein van de Keukenhof kon er geen auto meer bij. De ANWB waarschuwde dat het zinloos was om nog naar Lisse te komen. Gefrustreerde automobi listen stopten zelfs op de vlucht strook van de A44 om dan maar van achter de vangrail foto's van de bloeiende tulpenvelden te maken. Maar liefst 200.000 bezoekers trok de Keukenhof in vier dagen tijd. Vorig jaar bezochten tijdens het paasweekend 80.000 mensen het park. Directeur Bart Siemerink kan zich niet heugen dat het eerder zo druk was in de Keukenhof als af gelopen weekend. ,,Vorig jaar viel Pasen drie weken eerder en lag de temperatuur aan zienlijk lager. Nu viel het week einde samen met het hoogtepunt van de bloeiperiode en prachtig weer. 23 graden met stralende zon: dan willen mensen naar buiten. Genieten van wat momenteel het mooiste stukje van de wereld is.'' 1,4 miljoen De afgelopen zes jaar is het aantal bezoekers aan de Keukenhof geste gen van 800.000 tot 1,4 miljoen per jaar. Op zonnige zondagen in april trekt het park soms wel 55.000 be zoekers. Meer dan de Efteling op een topdag. ,,De tulp is ons nationale icoon, hij wordt elk jaar populairder'', legt Siemerink uit. ,,Dat zal de komende jaren alleen maar toenemen.'' De Keukenhof zelf kan de groeiende drukte wel aan. „Iedereen kan nog steeds foto's nemen. Daar houden we in ons ontwerp rekening mee. We hebben 32 hectare aan bloemen en 17 kilometer aan wandelpaden.'' Voor de omgeving ligt dat anders. Eind vorige maand begonnen telers in de Bollenstreek al een campagne om toeristen uit hun velden te we ren die - op zoek naar de beste plek voor een selfie - de bloemen ver trappen. Ook het wegennet in de regio kan de drukte niet aan. ,,Van de vierbaanswegen in Noord-Hol land ga je hier over op een twee- baansweg. Iedereen heeft last van die flessenhals. Ook strandgangers en hulpdiensten. Voor bewoners en ondernemers in de Bollenstreek is deze situatie onacceptabel.'' Meer pendelbussen inzetten heeft volgens de directeur geen zin. ,,Dan heb je eerst een aparte bus baan nodig, anders staan die bussen alsnog in de file. Het ov-netwerk in de Bollenstreek is hopeloos verou derd.'' Uitbreiden van het wegennet is Het is de hoogste tijd dat verkeers wethouders en gedeputeerden hiermee aan de slag gaan -Bart Siemerink, directeur Keukenhof Het verkeer stond dit paasweekend hopeloos vast op de wegen naar de Keukenhof. foto robin utrecht volgens hem de oplossing. ,,Daar pleiten wij al jaren voor. We heb ben de provincies Noord- en Zuid Holland en gemeenten Lisse, Hille- gom, Teylingen en Haarlemmer meer aangeboden om mee te beta len, maar er ligt nog niet eens een plan. Het is de hoogste tijd dat de verkeerswethouders en gedepu teerden daarmee aan de slag gaan.'' Toeristenrecord Het paasweekend bracht een recordaantal toeristen op de been. Volgens NBTC Holland Marketing, de organisatie die Nederland als va kantiebestemming promoot, ging het om ongeveer een miljoen bui tenlandse toeristen, 150.000 meer dan vorig jaar. Ongeveer twee derde kwam uit Duitsland, 25 procent uit België. Zo'n 350.000 Nederlanders gingen op vakantie in eigen land. Ook NBTC Holland Marketing ziet de schaduwzijde van het suc ces. ,,Bloembollenkwekers ervaren in toenemende mate schade aan de bollenvelden door fotograferende toeristen'', zegt directeur Jos Vran- ken. NBTC lanceerde afgelopen weekend daarom een internatio nale videocampagne. Die moet toe risten erop wijzen dat ze welkom zijn bij de bollenvelden om de bloemen te bekijken, niet om ze te vertrappen. Kijk op de site bij /video Dronebeelden van de bloeiende bollenvelden Keukenhof: Bollenstreek kan drukte niet meer aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3