Handelaar zit zonder wapens 4 Onderzoek naar effecten voor vissen, vogels, zeezoogdieren en mens Actie tegen hondentaks trekt aandacht Theo Giele Vlissingen De onderzoekers pleiten voor meer onderzoek naar de effecten van de windparken. ,,Deze verkenning laat zien dat het voor de ruimtelijke inrichting van de Noordzee belang rijk is om een goed beeld te hebben van de mogelijke veranderingen die meer windparken teweegbrengen", aldus Deltares. Nu al beïnvloeden de windpar ken voor de kust van België, Neder land, Duitsland en Groot-Brittan- nië de windsnelheid boven het wa ter en de golven. Nu valt het effect op de hele Noordzee nog mee. Dat wordt anders als alle plannen voor het oogsten van windenergie door gaan. Zo kunnen de windparken van invloed zijn op de getijdenstro- men in de Noordzee en daarmee de gevolgen voor de de eb- en vloed stromen in het Nederlandse Delta gebied. De onderzoekers hebben ook ge keken naar de invloed van de con- structies op het waterleven. Zo ver oorzaken de palen wervelingen waardoor lagen warm en kouder water zich vermengen. Opwerve- lend slib maakt het zeewater troe beler. Voedselketen De palen van de windmolens en de steenbestorting geven bepaalde soorten, zoals mosselen en andere schelpdieren, een kans die ze nu op de zandige Noordzeebodem niet hebben. Gevolg hiervan is dan de voedselketen in de zee kan worden verstoord. Schelpdieren eten plant aardig plankton (fytoplankton) dat ook het voedsel is voor vislarven en miniscule diertjes (zoöplankton) waarmee zich vissen en andere zee- dieren zich voeden. Luca van Du ren, specialist mariene ecologie bij Deltares zegt: ,,Dit onderzoek laat voor de eerste keer integraal zien We moeten meer kennis over deze effecten opbouwen met landen om ons heen wat mogelijk indirecte effecten zijn op het ecosysteem als we veel meer windparken op zee aanleggen. Het is een eerste stap. We moeten sa- men met omliggende landen ver der onderzoeken wat in verschil lende scenario's de gevolgen voor de zuidelijke Noordzee zijn. Wat betekent dat voor het natuurlijk functioneren van de Noordzee; voor vissen, vogels, zeezoogdieren en uiteindelijk voor de mens." De verkenning naar de effecten van grootschaliger aanleg van windparken maakt onderdeel uit van het meerjarig Wind op Zee Programma (WOZEP). ,,We moe ten meer kennis over deze effecten opbouwen met de landen om ons heen; om slimme keuzes te kunnen maken op het gebied van ruimte lijke planning van windparken op zee. We hebben tenslotte maar één Noordzee", aldus Deltares. Bij de wapenhandel waren admi nistratieve 'onregelmatigheden' geconstateerd. Dit leidde gisteren tot intrekking van 'het verlof' om in wapens te mogen handelen. Ge volg hiervan was dat de wapens en munitie per direct moesten wor den afgevoerd. De advocaat van de wapenhan delaar, Roy Jacobs, spreekt van 'een misplaatste manier van machts vertoon' door de politie. Hij over weegt sterk een klacht in te dienen tegen de politie. De advocaat heeft aangekondigd via een kort geding het innemen van de wapens aan te willen vechten. Het gaat immers om de broodwinning van zijn cliënt. Geen verdachte Volgens de politie vloeide de actie voort uit een bestuurlijke proce dure. De wapenhandelaar is geen verdachte in een strafzaak, bena drukt de politie. Enige tijd geleden werden bij de aanvraag voor een vergunning door schietvereniging De Schutterij in Clinge 'onregel matigheden' in de registratie ge- Raadsman van wapenhandelaar: 'misplaatste manier machtsvertoon politie' constateerd, aldus Robert de Bok van het team korpschefstaken van de politie. Nader onderzoek leidde naar de wapenhandel in Koe wacht. Nadat de wapenhandelaar met de bevindingen van het on derzoek werd geconfronteerd, kreeg hij zes weken de tijd om te reageren. Kennelijk was zijn ant woord niet naar tevredenheid van de autoriteiten. Omdat hij, zoals het officieel heet, sinds gisteren geen 'verlof meer heeft om als wa penhandelaar op te treden, mogen er geen wapens en munitie meer in zijn zaak zijn. De politie had van 11.00 tot 15.15 uur nodig om alle spullen af te voeren. De schietvereniging heeft han gende het onderzoek besloten de activiteiten op de schietbaan voor lopig te staken, aldus een bestuurs lid. De Schutterij wil lopende het onderzoek verder geen mededelin gen doen. Binnenkort heeft de schietvereniging een gesprek met de politie over de zaak. De wapenhandel in Koewacht levert wapens aan jagers en schiet verenigingen in heel Zeeland, maar heeft ook klanten over de grens in België en Frankrijk. Of de wapenhandelaar zijn spullen weer terugkrijgt, hangt af van het ver dere verloop van het onderzoek. De politie noemt het een trieste zaak dat de wapenhandelaar zijn werk moet staken, maar de eisen die aan mensen in deze branche worden gesteld zijn hoog en er wordt streng gehandhaafd op na leving van de regels. De wapen handelaar wilde zelf geen toelich ting geven op het afvoeren van zijn spullen. DEN HAAG Het eerste deel van zijn missie is geslaagd. Gary Yanover uit Kortgene bood gistermiddag ruim 60.000 handtekeningen voor het afschaffen van de hondenbelas ting aan de Tweede Kamer aan. Deze werden in ontvangst geno men door VVD-Kamerlid Sven Koopmans, voorzitter van de Com missie voor de Verzoekschriften en de Burgerinitiatieven. Meerdere Ka merleden waren daarbij aanwezig. De commissie moet beoordelen of er minimaal 40.000 geldige handte keningen zijn. Vervolgens kan het onderwerp op de agenda van de Tweede Kamer worden geplaatst. Yanover strijdt al zeven jaar tegen de belasting, die hij onrechtvaardig vindt. Gemeenten kunnen ervoor kiezen geen bedrag te heffen, maar de belasting helemaal afschaffen is voorbehouden aan de Tweede Ka mer. Die moet daarvoor de Ge meentewet aanpassen. De overhandiging trok gisteren veel mediabelangstelling, onder meer van het NOS Journaal. ,,Dat was ook de bedoeling", zegt Yan- over. ,,Zo'n zaak als deze is sterk af hankelijk van hoeveel aandacht je krijgt. Dit onderwerp ligt toch een beetje gevoelig, omdat de landelijke politiek aan de autonomie van de gemeenten moet sleutelen. Ik hoop dat ze hun verantwoordelijkheid durven te nemen." Yanover is blij hoe de actie is ont vangen, maar hij zal pas rusten als de Kamer tot afschaffing overgaat. ,,Voor vandaag is de missie geslaagd, maar dit wordt zeker vervolgd." woensdag 24 april 2019 Windpark verandert leven in zee De grootschalige bouw van windparken op de zuidelijke Noordzee kan grote gevolgen hebben voor de wind, de golven, de stroming en het leven in de zee. Dit blijkt uit een verkennend onderzoek van kennisinstituut Deltares, in samenwerking met het KNMI, Whiffle en Wagenin- gen Marine Research (WMR), in opdracht van Rijkswaterstaat. -Kennisinstituut Deltares De politie is ruim vier uur bezig geweest om de hele winkelvoorraad van de wapenhandelaar in Koewacht in te laden. De politie heeft gisteren in Koe wacht de complete voorraad wapens en munitie van een wa penhandelaar in bewaring ge nomen. Het gaat onder meer om zevenhonderd jachtgewe ren en vierduizend kilo munitie. Theo Giele Koewacht Kijk op de site bij /video Advocaat wapenhandelaar: 'misplaatst machtsvertoon' Gary Yanover (links) overhan digt het burgerinitiatief aan Sven Koopmans (VVD).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36